Utworzenie izby pamiątek w Świebodzinie (1968)
Świebodzińska Gazeta Powiatowa
Wydanie Nr 03 [170] marzec 2006
W 1968 roku powstał pomysł stworzenia w Świebodzinie izby pamiątek, w której prezentowane miały być zabytki i archiwalia, dotyczące historii miasta i jego mieszkańców. Inicjatywa wyszła od Pani Genowefy Zarzyckiej, opiekunki Koła Turystyczno-Krajoznawczego przy Szkole Podstawowej nr 1, która już wcześniej gromadziła przy pomocy uczniów różne pamiątki przeszłości. W sprawę udało się zaangażować prężnie działające Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej.
W trzy lata później znaczna część tych zbiorów została przekazana na okolicznościową wystawę w ratuszu, a następnie do tworzonej właśnie placówki muzealnej. Były to jedne z pierwszych własnych eksponatów, jakie weszły w skład, otwartego 22 maja 1971 roku, świebodzińskiego muzeum.
Redakcja "Gazeta Zielonogórska"
Zielona Góra, dnia 2 marca 1968 r.
Przygotowujemy na. terenie miasta utworzenie izby pamiątek w zabytkowej baszcie, którą, po otrzymaniu dokumentacji technicznej z Wojewódzkiego Biura Projektów pragniemy odremontować. Opiekę nad przyszłą izbą pamiątek i gromadzeniem eksponatów przyjęło Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze „Lubuszanie" przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Świebodzinie. Chcąc do akcji gromadzenia, eksponatów wciągnąć cale społeczeństwo naszego powiatu, prosiłbym o zamieszczenie w Waszej poczytnej gazecie tej informacji wraz z apelem do społeczeństwa naszego miasta o dostarczenie przedmiotów o wartości muzealnej lub archiwalnej, mogą to być różne stare narzędzia pracy, szczególnie interesują nas narzędzia rolnicze i tkackie, stare skrzynie, meble, makaty, obrazy, sztychy i fotografie związane z naszym regionem i historią miasta i powiatu, stare książki, dokumenty mówiące o polskości naszych ziem i życiu Polaków itp.
Mając na uwadze zapał młodzieży w odkrywaniu historii naszego regionu oraz zaangażowanie jej w pracy społecznie pożytecznej prosiłbym Szanowną Redakcję o włączenie się do naszej akcji i nie odmówienie pomocy w propagowaniu naszej idei.
Eksponaty będą przyjmowane i. gromadzone w Ratuszu[1]. [...]
Sekretarz Prezydium[2]
Stanisław Wilecki
Źródło: dokument ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Świebodzinie
[1] Początkowo miejsce zlokalizowania izby muzealnej nie było ustalone; rozważano możliwość wykorzystania baszty przy ul. Głogowskiej lub zabytkowych sal w Ratuszu.
[2] Tzn. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Z dawnych kronik i dokumentów.
Opracowanie Adam Gonciarz, Marek Nowacki.
Sprostowanie z dnia 30. maja 2012 r.