Najbardziej oficjalna strona Świebodzina na starych kartach pocztowych
 C&Co.™ 1190

Schwiebus, Männer Turnverein


(c) Autor: Brak informacji o wydawcy
(R) Wydawca:
No.
Dostępne warianty i źródła:

             bg - Wyszukane w internecie, opracowanie - marzec 2012 r.
            
             Brätzerstraße - ulica Poznańska.
             Awers.
Kolorystyka karty: monochromatyczna - foto; orientacja: pozioma; powierzchnia: prawdopodobnie błyszcząca; kartonik: brak danych; krawędzie: proste; narożniki: proste; format: nieznany. Napisy na awersie: brak.
             Rewers.
Nadruk strony adresowej: szare linie w polu adresowym, brak wskazania wydawcy.

2012-03-30 - Ewidentnie wiemy co widzimy.. i nic więcej, żadnych informacji, drużyna męska, 11 + trener, wiadomo że piłki nożnej. Co wskazuje na związek ze Świebodzinem? Tylko i wyłącznie opis aukcyjny karty bg podawał informację o treści: schwiebus neumark, männer turnverein. Trudno jest również określić miejsce, jeżeli jest to Świebodzin, bo równie dobrze może to być każde inne miejsce na świecie. Być może w samej treści korespondencji może być coś, co wiązałoby kartę ze Świebodzinem. Zakładam, że jest to karta na podstawie tylko i wyłącznie linii w polu adresowym. Karta nie ma znamion wskazujących na obieg pocztowy, mogłoby by to być również zwykłe zdjęcie pamiątkowe.
2012-04-14 - I w tym przypadku rozwiązanie przyszło szybko. Niezawodny w takich sytuacjach jest jak zwykle Pan Kazimierz Gancewski. Dziękuję za podpowedź.

Piłkarska zagadka rozwiązana

Miejsce wykonania zdjęcia to boisko miejskie (również plac ćwiczeń strażackich), które znajdowało się przy trasie do Brójec (dziś ul. Poznańska).

Za piłkarzami widoczny jest fragment szczytu budynku równoległego do ulicy. Budynek stoi tam do dziś. Na byłym placu sportowym pracują m.in. serwis BOSCH G. Trzebniaka i punkt skupu surowców wtórnych. Boisko znalazło nowe miejsce przy ul. Sikorskiego (zasypano tam mały staw za stodołą). Dzisiejszy kształt stadionu nadano podczas przygotowań do Spartakiady 1000 Lecia Państwa Polskiego. Pół wieku później dobudowano trybunę od wschodu. Podobne zdjęcie drużyny piłkarskiej (na turnieju w Schwiebus w 1922 r.) znalazłem na stronie niemieckiej - amatorskiej drużyny Turbine Finkenheerd z drugiej strony Odry.

Jarosław Algierski - wielce zasłużony dla miasta wychowawca pokoleń lekkoatletów - m.in. olimpijczyków - podał mi, że na nowym stadionie startował na zawodach w r. 1954 (ma dyplomy z tego okresu). Tak więc należy przyjąć rok 1953-ci jako rok budowy stadionu. Na Spartakiadę 1000 lecia zamontowano m.in. maszty flagowe i in. infrastukturę. Gospodarzem obiektu był znany wszystkim Pan Korszun.

Pozdrawiam!
Kazimierz Gancewski – tutejszy.


            Brätzerstraße - ulica Poznańska


Dostępne warianty i inne podobne tematycznie karty

0399mr.jpg
0399mr.jpg
0757bg.jpg
0757bg.jpg
0758bg.jpg
0758bg.jpg

0702ps.jpg

1190bg.jpg
0440mr.jpg  Tylko stempel: 'Schwiebus   13.8.18. 11-12N.'
0440mr.jpg

(c)2001-2012 by Robert Ziach & Co. A.G. ™       (R) 2012 by Schwiebus.PL

Strona postawiona na serwerze www.schwiebus.pl