Świebodzińska Gazeta Powiatowa
Wydanie nr 12 [180] grudzień 2006
Sto lat temu w powiecie - rok 1906
01 października
Wprowadzenie jednolitej stenografii na terenie całej Rzeszy, zmiana rozkładu jazdy pociągów. Z dworca świebodzińskiego odchodzi 10 pociągów osobowych do Frankfurtu i 3 pośpieszne do Berlina dziennie. Zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące postępowania z karbidem.
02 października
Pożar w kopalni węgla w Rzeczycy, awaria pompy i bębna, pomoc OSP z Kupienina i Witynia uratowała kopalnię,
03 października
"Babie lato" i piękna pogoda przez cały miesiąc. Powołano Powiatowe Komisje Podatkowe na rok 1907-1909.
05 października
W kościele NMP Królowej Polski „Friedrichskirche" firma Jentscha wykonała osłony przeciwdeszczowe przy witrażach i oknach. Ugoda pomiędzy robotnikami i fabrykantami przemysłu tekstylnego na dniówkę 10,5 godzinną i angielską sobotę.
06 października
Plaga myszy w południowej części powiatu.
09 października
Doroczny Wielki Jarmark w Trzcielu z udziałem kupców świebodzińskich.
10 października
W poniedziałek odbyło się walne zebranie Świebodzińskiego Związku Sportowego liczącego 715 członków a z sekcją żeńska i młodzieżową 1216 z przewodniczącym dr med. Michaeli
11 października
Radosna wiadomość, że Miłościwie Nam Panujący Cesarz Wilhelm II raczy wziąć udział w porannym polowaniu z okazji św. Huberta
12 października
Opublikowano list z podziękowaniami od naszych dzielnych żołnierzy z Namibii za dary i z pochwałami dla dowódcy wojsk ekspedycyjnych Generała v. Trotha.
13 października
Krytyka prasowa wobec nowego papieża Piusa X za brak sympatii do Jego Majestatu Cesarskiego Wilhelma II z powodu niezrozumiałego uprzedzenia w sprawie wymagania nauczania w języku niemieckim i zbytniej tolerancji wobec roszczeniowych postaw Polaków snujących sobie mrzonki o własnym państwie. Ciężka choroba ministra gospodarki hrabiego von Podbielskiego.
13-14 października
Sobota i niedziela: Wystawa Owocowo - Warzywna w Świebodzinie w sali „Markische Hof” z 800 paterami miejscowych plonów. Wstęp za jedyne 80 fenigów, dzieci 50% zniżki.
15 października
Nowe państwowe przepisy w sprawie przewozów transportowych, pojazdów i produktów masowych ogłoszone przez starostę von dem Becka. Koniec „wojny piwnej" pomiędzy producentami i ustalenie minimalnego zysku l Marki za hektolitr złocistego płynu.
16 października
Walne zebranie Związku Pocztowców i wybranie nowych władz w osobach: Martin, Melchior, Fromm, Schulz i skarbnik Strach. Wiadomość o nieudanym zamachu na Rotschilda w synagodze londyńskiej.
17 października
Bunty dzieci w Prowincji Poznańskiej przeciwko ustawowemu porządkowi prawnemu w szkołach rozszerzył się do 10 000 uczniów wciąganych przez kler i polityków do niecnych rozgrywek szowinistycznych prowodyrów Ciemnogrodu.
18 października
Długoletni dyrektor wieczorowej szkoły rolniczej „Winterschule" dr Woge awansował do Lipska; jego miejsce zajął nauczyciel Koch z Chojny.
19 października
Hotentockie bandy zabiły w naszej Afryce Południowo - Zachodniej Namibii 13 rajtarów, l farmera i 4 burów.
Wiadomość o wyjeździe sekretarza MSZ hrabiego von Tschirskiego do Rzymu. Władze powiatowe wysłały serdeczne życzenia urodzinowe do Neues Palais w Poczdamie na urodziny Cesarzowej.
22 października
Rozpoczęły się 2 tygodnie Krajowych Targów we Frankfurcie z udziałem świebodzinian.
23 października
Informacje o stanowczej postawie władz państwowych; w Zabrzu skazano 2 rodziców za zakazywanie mówienia dzieciom po niemiecku w szkole.
24 października
Udział w Jubileuszu XX-lecia Koła w Sulechowie. Zjednoczenie Ojczyźniane obradowało w Hotelu Radunskiego, nauczyciel Zerndt przedstawił geologię Świebodzina i okolic. Szef straży pożarnej w Świebodzinie G. Altmann podał się do dymisji.
25 października
Wiadomość o zakończeniu objawów niesforności dzieci w Podmoklach i Żodyniu dzięki postawie miejscowych nauczycieli. Dzieci i rodzice uznały obowiązujące przepisy nakazujące naukę religii po niemiecku z podręczników.
27 października
Ogłoszenie o poszukiwaniu niezwykle bezczelnego osobnika - przebranego w mundur kapitana, który wraz z 10 żołnierzami i 2 kapralami zatrzymanymi na ulicy ukradł kasę miejską w Köpenick wraz z 4002 markami w złocie i 2 fenigami w obecności burmistrza miasta dra Langerhansa.
29 października
Skandal w Gnieźnie; urzędnik państwowy, jakim jest nauczyciel, uczył dzieci z podręcznika polskiego tłumacząc się po aresztowaniu niechęcią uczniów do niemieckiego podręcznika religii.
30 października
Doroczny Jarmark w Lubrzy.
31 października
W Kargowej na zebraniu Związku Nauczycieli nauczyciel z Chwalimia Pan Reetz miał odczyt o sytuacji w b. Wielkim Księstwie Poznańskim i postawie Polaków w czasie wojny z Napoleonem w 1806 roku.
01 listopada
Przebranym kapitanem złodziejem z Köpenick okazał się znany policji recydywista urodzony w l849 w Tylży o nazwisku Wilhelm Voigt. Pan starosta przypomina wszem i wobec o przepisach przeciwpożarowych w mieszkaniach i budynkach w związku z nadchodzącą zimą.
02 listopada
Zimno i wietrznie. Niepokojące wieści z Petersburga o rozruchach głodowych, o rabunkach i zamachach bombowych. W b. Wielkim Księstwie Poznańskim trwają strajki młodzieży podsycane przez fanatyków religijnych. W Środzie w szkołach podstawowych zmieniono 4 nauczycieli
03 listopada
Rosną ceny mięsa, a szczególnie w Berlinie. Sprawozdanie z polowania na lisa z okazji św. Huberta w mozowskim okręgu myśliwskim.
04 listopada
W nowym kościele w Sulechowie zawisły 3 dzwony stalowe z firmy: Bochumer Verein.
05 listopada
Zakończenie niepokojów w szkole w Wąchabnie i Jarzyńcu. Szkoły obsługują nauczyciele z sąsiednich miejscowości.
06 listopada
Poszukuje się nauczycieli na 3 wakaty w szkole w Wojnowie, Starym Kramsku i Starym Jaromierzu.
08 listopada
Jarmark w Zbąszyniu.
09 listopada
Posiedzenie Miejskiej Rady w Świebodzinie w sprawie domu dla ubogich i szkoły katolickiej.
10 listopada
Ceny węgła podskoczyły o 50% do 1,5 marki za tonę. Nieznani sprawcy zagrabili 2 skarbonki w kościele Św. Michała.
11 listopada
Wójt gminy Wąchabno melduje o zakończenie buntu szkolnego w Wąchabnie i Starym Kramsku.
12 listopada
Majątek Świdnica pod Zieloną Górą dostał się w polskie ręce, liczy on ok. 1750 morgów niemieckiej ziemi.
14 listopada
Zatrzymano agitatora buntującego dzieci z pierwszej klasy szkoły katolickiej w Wolsztynie.
19 listopada
Parteitag liberałów z okręgu wyborczego Świebodzin - Krosno z kandydatem na posła Panem radcą prawnym dr Franciszkiem von Listem z Charlotenburga.
21 listopada
Minister Kultury zwrócił się z gorącą prośbą do arcybiskupa Stablewskiego o uspokojenie nastrojów swoich wiernych.
22 listopada
Pożar łąk w Smardzewie zagroził wiosce, spaliła się gospoda i lasek.
24 listopada
Zmarł o godz. 10 wieczorem abp poznański dr Florian Stablewski.
25 listopada
Dzień Zmarłych - Totensonntag
29 listopada
W sąsiednim powiecie , w Godziszewie dzieci zbierają się nielegalnie pod figurą we wsi śpiewając bezkarnie po polsku. Opublikowano nowe przepisy państwowe dotyczące przechowywania i używania broni palnej.
30 listopada
Wzrosły ceny kartofli, na rynku berlińskim magnum kosztuje 3,10, daber 2,80, ziemniaki paszowe 2,10 i przemysłowe 1,60 za metr. Wieści o powrocie wrocławskiego kardynała Koppa z Watykanu, gdzie omawiał m.in. sprawy polskich katolików.
01 grudnia
Jego Majestat Cesarska Mość Wilhelm II wystosował życzenia do rolnika Foerstera z Kruszyny w związku ze Złotymi Godami. Obowiązek wykładania trutki na polach w całym powiecie. Tragiczna wiadomość o śmierci 30 górników w Bochum w związku z eksplozją robuitu, który spowodował straty materialne 2 mln. marek w złocie. Podwyżka taryf i biletów we wszystkich dyrekcjach kolejowych.
02 grudnia
Interpelacja posła partii „Centrum" w sprawie języka polskiego i uwagi, że nawet Hotentoci w niemieckich koloniach mogą się uczyć religii w rodzimym języku, wywołują powszechne oburzenie. W Kunowicach zginął nastawniczy Mączak pochodzący z Poznania.
05 grudnia
Zebranie świebodzińskiego Związku Mieszczan w liczbie 216 członków. Koncert zimowy (Winterkonzert) w wykonaniu tenora Erla.
06 grudnia
Doroczny Jarmark Świąteczny w Świebodzinie. Puszysty, lekki śnieg pokrył prawie cały powiat. Zebranie Związku Pszczelarzy IMKE-Verain w liczbie 84 osób.
07 grudnia
Ogłoszenie Pana starosty o konieczności sprawdzenia ocieplenia wodociągów. Ukończono nową drogę z dworca do wsi Bucze, zdążono nią już przewieźć furmankami chłopskimi kartofle na 50 wagonów stojących na bocznicy.
08 grudnia
Superintendent Splittgerber otworzył nową salę katechetyczną w Średniej Szkole Żeńskiej w Świebodzinie.
10 grudnia
Związek Kombatantów podziękował uroczyście kapitanowi rezerwy Panu Kunrdenwandowi za 25 lat pracy na rzecz organizacji. Spadły ceny zboża, pszenica z 182,5 marek na 179,75 marek a żyto: ze 165,0 163,73 za tonę.
11 grudnia
Powszechne oburzenie z powodu skandalicznego zachowania się posła Reichstagu Czarlińskiego w sprawie strajku wrzesińskiego, którego musiał przywołać do porządku dzwonkiem przewodniczący posiedzenia.
12-14 grudnia
Śnieżyce i zawieje od południowego zachodu, zimno, metrowe zaspy.
16 grudnia
Odra skuta lodem. W Kępsku znaleziono zamarznięte zwłoki 18-lemiego Polaka przybyłego do prac rolnych z Rosji.
17 grudnia
Główny Dyrektor Reichsbanku ogłosił w całym kraju dyskonto na 7%.
19 grudnia
Na spotkaniu z rodzicami w sali Markische Hof rektor Berger omawiał sprawy szkolnych kas oszczędnościowych, nauczyciel Zerndt życzył miłych świąt, a przygotowany przez niego chór dziewcząt wystąpił z deklamacjami.
21 grudnia
W piątek Związek Rolników wybrał na swojego przewodniczącego Quaschninga z Pałck przy obecności gości z Berlina, którzy pochwalili się, że w Brandenburgii istnieją już 474 związki, w tym 40 mleczarni związkowych.
22 grudnia
Rozpoczęła się kampania wyborcza do Reichstagu, Landtagu i władz Powiatu. Eksplozja w Domu Wychowawczym w Rzepinie.
23 grudnia
Niepokojące wieści z Rosji. Zabito generała majora Litwinowa w Omsku. W Radomiu uczeń szkoły handlowej Werner dokonał zamachu bombowego na szefa żandarmerii. Niepokoje w Gruzji. Pogromy Żydów. Ukaz carski o terminie wyborów w całym państwie do Dumy w dniu 19 lutego 1907 r., za wyjątkiem terenów Kaukazu i Syberii.
24-25 grudnia
Śnieżne, białe święta Bożego Narodzenia.
27 grudnia
Silne mrozy w całej Europie, liczne wypadki.
28 grudnia
Przygotowania do Komisji Wyborczych na powszechne wybory wyznaczone na 21 stycznia 1907 r.
29 grudnia
Wybuchł wulkan Wezuwiusz. Chłopi z okolicznych wiosek i San Sebastian uciekają i ewakuują się.
30 grudnia
Jak obliczył Urząd Statystyczny, na koniec roku pod bronią na całym świecie stało 5 250 000 żołnierzy a gotowych do zmobilizowania było 44 miliony.