Sulechów retro
¯ycie nad Odr±
Wydanie Nr 11[30] 2005
- Ogl±da³em pocztówki na internetowej aukcji i uj±³ mnie urok dawnego miasta - wspomina pocz±tki tworzenia kolekcji Dariusz Wójcik nauczyciel historii i WOS w Gimnazjum nr 2 im. Jana Paw³a II w Sulechowie.
- Kiedy¶ wydawa³em gazetkê, w której zamieszcza³em wywiady z mieszkañcami o tym, jak siê ¿yto po wyzwoleniu. Mia³em ju¿ trochê wiedzy, o tym jak wygl±da³y poszczególne ulice. Jak siê wkrótce okaza³o, pasj± sta³o siê poszukiwanie szczegó³ów, które mog³y siê zachowaæ przez kilkadziesi±t lat i doszukiwanie siê na pocztówkach miejsc, po których nie zosta³y ¿adne ¶lady. Pierwotnie plan zak³ada³ zebranie ok. 50 kart pocztowych. Dzi¶ w albumach znalaz³o siê ok. 250 pocztówek z samego Sulechowa i 150 z najbli¿szych okolic. Zbiór obejmuje tak¿e zwi±zane z tematem wydawnictwa ksi±¿kowe i mapy.
Najczê¶ciej ratusz
Kolekcje rozpoczynaj± pocztówki litograficzne wydawane od 1897 roku. Zbiór obejmuje tak¿e kolejne karty, które pojawia³y siê w latach 40-tych XX wieku i po wojnie a¿ do dzi¶. Na dawnych kartkach znale¼æ mo¿na ko¶cio³y, szko³y, parki, ulice i pomniki. Jak pisze w³a¶ciciel kolekcji na swojej stronie internetowej, najczê¶ciej przedstawiane by³y: Brama Kro¶nieñska, ratusz i okolice rynku. Zdaniem historyka, du¿± warto¶æ archiwaln± maj± kartki panoramiczne, przedstawiaj±ce dawny uk³ad architektoniczny miasta.
Jednak na pocz±tku, tak naprawdê Sulechów wcale siê Wójcikowi nie podoba³. Przyjecha³ z rodzicami z odleg³ego miasta, gdzie siê wychowywa³. Nie dostrzega³ zalet nowego miejsca. Kiedy siê zadomowi³, zobaczy³ piêkno miasta sprzed wojny.
- Najciekawsze s± dla mnie stare kamienice, maj± w sobie co¶, czego pró¿no szukaæ we wspó³czesnych blokach - opowiada. Motywy na zgromadzonych kartkach czêsto siê powtarzaj±, ale to nie odbiera poszczególnym egzemplarzom ich warto¶ci. Ta sama ulica ju¿ co kilka lat wygl±da³a inaczej. Zmienia³y siê szyldy nad sklepami, stroje kobiet, pojazdy.
Karczmarz wydawc±
Jak mo¿na dowiedzieæ siê ze strony Dariusza Wójcika, któr± prowadzi razem z Adamem Gonciarzem - pracownikiem naukowym Muzeum Regionalnego w ¦wiebodzinie, do czasów II wojny ¶wiatowej wydano prawdopodobnie ok. 500 kart pocztowych ukazuj±cych Sulechów. Wydawcami byli najczê¶ciej w³a¶ciciele restauracji i zajazdów, w wiêkszych miejscowo¶ciach pocztówki wydawali ksiêgarze, w³a¶ciciele sklepów i fotografowie. O ile, przed wojn± widokówka by³a tanim sposobem korespondencji, dzi¶ za dawne egzemplarze trzeba sporo zap³aciæ. Dariusz Wójcik znajduje je w polskich i niemieckich antykwariatach, na targach staroci czy poprzez internet. W przysz³o¶ci w oparciu o zbiór chcia³by zrobiæ doktorat na Uniwersytecie Zielonogórskim. My¶li o wystawie i wydaniu publikacji, która na wzór albumu by³aby pami±tk± z Sulechowa. - Choæ nie jestem sulechowianinem z pochodzenia, chcia³bym zrobiæ co¶ bezinteresownie dla mieszkañców miasta - przyznaje kolekcjoner.
Apel kolekcjonera
Kolekcjonerstwo jest t± dziedzin± w której trzeba liczyæ na pomoc innych osób. Dlatego te¿ zwracam siê do Pañstwa z pro¶b± o pomoc w powiêkszeniu kolekcji. Je¿eli posiadacie stare, niepotrzebne kartki czy zdjêcia z Sulechowa i okolic to nie wyrzucajcie ich! Ka¿da znajdzie zaszczytne miejsce w mojej kolekcji i z pewno¶ci± nie trafi na ¶mietnik.
Wiêcej: www.sulechowiokolice.pl.
eg
Nic dodaæ, nic uj±æ. Mogê siê jedynie podpisaæ pod apelem sulechowskiego kolekcjonera, z t± tylko ró¿nic±, ¿e z nieukrywan± przyjemno¶ci± zaopiekujê siê takimi materia³ami dotycz±cymi ¦wiebodzina.
Robert Ziach