Najbardziej oficjalna strona Świebodzina na starych kartach pocztowych

   MENU

  Skok do tamtąd skąd przybyłeś :-=)  Powrót
   • Strona Główna
   • Wstęp
   • Z historyi ...
   • 130 lat ...
   • Wernisaż ...
   • Kroniki ...
   • Katalog C&Co.
   • Co nowego
   • Bibliografia
   • E-Mail




   Wernisaż

Wernisaż wystawy Teodor Grześkowiak - Obrazy - pół wieku twórczości artystycznej

             16 stycznia 2003 roku, późnym popołudniem w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Regionalnego w Świebodzinie odbył sie wernisaż wystawy "Teodor Grzeskowiak - Obrazy - pół wieku twórczości artystycznej". Bardzo chciałem napisać coś mądrego i ciekawego o tym wydarzeniu, ale jak to już miałem okazję oświadczyć Wam wcześniej, kolejny raz okazuje się, że pomimo wielkich chęci stwierdzam, że nie urodziłem sie dziennikarzem. I tak już niech zostanie. Jeżeli jeszcze mam kilku wiernych bywalców mojej strony to niestety muszą zadowolić się garścią suchych faktów którymi mogę ich obdarować.

             Pomimo "mdłości" mojego stylu pisania, postaram się jednak w skrócie zdać Wam relację z tego spotkania.

             Jak już wspomniałem, po godzinie 16:30 całkiem liczne grono zaproszonych gości zgromadziło się wokół gospodarza całego zamieszania, dyrektora Muzeum Reginalnego w Świebodzinie Pana Marka Nowackiego który przedstawił nam postać najważniejszego gościa tego dnia, Pana Teodora Grześkowiaka. Ciepłe słowa kierowane pod adresem autora wystawianych prac sprawiły że atmosfera na sali rozluźniła się, a zgromadzeni z uwagą wysłuchali wstępu przygotowanego przez pracowników naszego Muzeum.








            Tu pozwolę sobie zacytować treść przygotowanego na tę okazję przez Muzeum Regionalne w Świebodzinie, folderu prezentującego sylwetkę artysty:

             Teodor Grześkowiak - artysta plastyk, urodził się w Kościanie. Mieszka i tworzy w Świebodzinie. W 1951 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom przygotowywał pod kierunkiem prof. Wasilkowskiego, prof. Taranczewskiego i prof. Teisseyre. Uprawia malarstwo sztalugowe, techniki ścienne oraz rzeźbę. Po studiach rozpoczął działalność w zakresie architektury wnętrz, projektując i realizując wystrój kościołów. W latach 1951-1965 powstawały freski w świątyniach w Prochach i Siekierkach (byłe województwo poznańskie) oraz w kościele p.w. św. Jadwigi we Wrocławiu. Jest także autorem efektownych mozaik figuralnych w lubuskim Pałacu Ślubów oraz w ośrodku rekreacyjnym w Kostrzynie nad Odrą. Projektował kolorystykę elewacji budynków, w tym również zabytków w Świebodzinie i Zbąszyniu.

            W zakresie rzeźby ma na swoim koncie szereg projektów i realizacji pomników, epitafiów i tablic pamiątkowych:
- Kościan - pomnik Naczelnika Szarych Szeregów Floriana Marciniaka oraz pomnik zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Kościana i okolic
- Radnica - dwa obeliski z płaskorzeźbami o tematyce wojskowej
- Sulechów - Pomnik Oręża Polskiego
- Bobowice - Pomnik Niepodległości
- Węgrowo (woj. warszawskie) - Pomnik Bohaterów Poległych w Walce z Faszyzmem
- Świecko, przejście graniczne - kuty w miedzi fryz z herbami miast Ziemi Lubuskiej
- Świebodzin - dwie tablice pamiątkowe: dra Lecha Wierusza i Gustawa Zerndta oraz Pomnik Niepodległości.

            W Muzeum Regionalnym w Świebodzinie dwukrotnie prezentowane były prace malarskie artysty, w 1973 i 1980 roku.

             Obecność przedstawicieli władz Miasta i Powiatu dodała wernisażowi dodatkowego splendoru kiedy z ich ust padały słowa podziękowania za lata pracy artystycznej. Czas i miejsce były ku temu wyśmienite, a dodatkowo stały się okazją do wręczenia autorowi prac - jako zasłużonemu mieszkańcowi naszego grodu, okolicznościowego medalu 700-lecia historii miasta Świebodzina oraz innych drobnych upominków, w tym wydawnictw "Suibusium felix..." i chyba opracowania poświęconego Powiatowi Świebodzińskiemu.

             Nie ukrywając wzruszenia, Pan Teodor Grześkowiak odwdzięczył się swoim przedmówcom tymi samymi słowami dziękując za uznanie, a zgromadzonym za tak liczne przybycie. Brakowało mi w tych ofocjalnych wystąpieniach chwili refleksji nad minionym półwieczem działalności Pana Teodora. W dzisiejszych czasch tak mało zwracamy uwagi na te zwykłe sprawy, a założę się że ta "zwykłość" w wykonaniu artysty z pewnością zainteresowałaby nie jednego z nas. Najważniejsze jest to, że Pan Teodor Grześkowiak pomimo swoich problemów ze wzrokiem nadal oddaje się swojej pasji. Kiedy poprosiłem go o wskazanie swojego ulubionego obrazu, bez większego namysłu wskazał mi portret swojej nieżyjącej już od kulkunastu lat żony. Wielkie uczucie pozostaje na całe życie. Jak sam mówi życie wypełniają mu teraz dorosłe już dzieci, wnuczęta i miłość do sztuki. Być może w naszym mieście mamy wielu tak cennych ludzi, ale tylko od nielicznych z nich możemy uczyć się takiego stosunku do życia, ludzi i otoczenia. Dziękuję Panie Teodorze.

             Jak przystało na wernisaż nie mogło zabraknąć dyskusji, wywiadów, rozdawania autografów. Liczni zainteresowani wystawą mieszkańcy Świebodzina mieli kolejną okazję do spotkania się w miłym i kulturalnym gronie.

             Byłaby to udawana skromność gdybym się Wam nie pochwalił specjalną dedydacją dla mojego serwisu www którą udało mi się zdobyć pomiędzy innymi łowcami autografów. Zaznaczam że jest to pierwsza taka dedykacja dla Schwiebus.Pl

             Nie zabrakło również tego najważniejszego, czyli prac Teodora Grzeskowiaka. Wystawa prezentowała będzie twórczość artysty conajmniej do końca lutego br. Jeżeli mogę, to zachęcam Was do odwiedzenia sal wystawowych Muzeum Regionalnego w Świebodzinie. A poniżej mała próbka tego co możecie sami zobaczyć na wystawie.


Martwa natura, olej na płótnie


Pejzaż, olej na płótnie


Pejzaż, olej na płótnie


Panorama Świebodzina

             Cóż więcej dodać? Bardzo dziękuję Pamu Markowi Nowackiemu za zaproszenie mnie na tak wyjątkową uroczystość. Gratuluję udanej imprezy, oby więcej takich bo nie często będziemy mieli przyjemność obcowania z artystami z takim stażem, a już na pewno z postaciami z naszego mikroregionu. Doceńmy To.



Robert Ziach
Świebodzin, dnia 24 stycznia 2003 r.





(c) 2001-2003 by Robert Ziach & Co. A.G. (tm)