www.schwiebus.pl

:: Szperanie w archiwach
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-09-01 22:20:16)


Gazeta Lubuska
5 Czerwca 2001
Szperanie w archiwach

Gmina musi zdobyæ wszystkie powojenne uchwa³y dotycz±ce nadawania lub zmiany nazw miejscowo¶ci, ulic i osiedli. Obecnie zajmuje siê tym kilka wydzia³ów magistratu, ale g³ówny ciê¿ar zadañ spocz±³ na Urzêdzie Stanu Cywilnego. - Chcemy dociec jakie s± prawid³owe brzmienia nazw, czyli takie, jak uchwala³y je rady na przestrzeni ostatnich 55 lat - mówi wiceburmistrz Krzysztof Tomalak. - Okazuje siê, ¿e inne dane s± w Urzêdzie Statystycznym, a inne u nas. Bêdziemy je porównywaæ i korygowaæ zapisy.

Rzeczyca po nowemu

Jak informuje kierowniczka USC Barbara Skrzypek, sprawa jest pilna (prace trzeba zakoñczyæ do 30 czerwca). - Zwi±zane jest to ze spisem powszechnym, jaki odbêdzie siê w maju 2002 r., a tak¿e z akcj± wymiany dowodów osobistych - informuje. - Obecnie jeste¶my na pó³metku. Dawne miejscowo¶ci mia³y nazwy niemieckie i w 1945 r. by³y spolszczane i st±d mog± braæ siê niejasno¶ci. Ca³y czas ¶ci±gamy uchwa³y z archiwów pañstwowych. Okazuje siê, ¿e w niektórych ewidencjach funkcjonuj± jeszcze nazwy nieu¿ywane ju¿ w praktyce. S± to np. osady Podjezierze i Krzemionki, które znajduj± siê ju¿ w granicach administracyjnych Wilkowa i pod t± nazw± s± okre¶lane. Inny przyk³ad to urzêdowa nazwa wsi Leniwka, która na wszystkich mapach okre¶lana jest jako Rzeczyca. Problem mo¿e te¿ byæ z usterkami w nazwach ulic i osiedli. Nie wiadomo np. czy ul. ¯ymierskiego nie powinna brzmieæ Micha³a ¯ymierskiego. - Rozbie¿no¶ci s± te¿ np. w przypadku osiedli Po³udniowego czy Widok - mówi B. Skrzypek. - W jednych dokumentach mamy nazwê Osiedle Widok, a gdzie indziej tylko Os. Widok.

Wreszcie bêdzie porz±dek

Szczegó³owe wytyczne co do zgodno¶ci u¿ywanych nazw z tre¶ci± uchwa³ okre¶la rozporz±dzenie Rady Ministrów z grudnia 1998 r. w sprawie prowadzenia krajowego rejestru urzêdowego podzia³u terytorialnego kraju. Zak³ada ono, ¿e zmiany do sytemu identyfikacji adresowej maj± byæ ka¿dorazowo wprowadzane po zmianie nazw, na podstawie informacji przekazywanych przez gminy. - Teraz mamy wiêc sporo pracy, ale dziêki temu powstanie wreszcie porz±dek w ewidencji PESEL i dowodach osobistych - podkre¶la B. Skrzypek. - Bêdzie to tak¿e wymaga³o posuniêæ ze strony w³adz miejskich i wywo³ania odpowiednich uchwa³ koryguj±cych. W ¦wiebodzinie ostatni raz zmieniano nazwy ulic 11 listopada 1989 r. Wówczas m.in. zamieniono Dzier¿yñskiego na ¯ymierskiego, a dzi¶ wiele miejscowych organizacji domaga siê kolejnej zmiany nazwy tej arterii. Przeciwko - ze wzglêdu na koszty przemianowania - opowiadaj± siê dyrekcje firm mieszcz±cych siê przy tej ulicy, a tak¿e zarz±d miasta.

 

(mich)

 




adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=75