www.schwiebus.pl

:: ¦wiebodzin 1945. Migracje
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-06-19 17:13:08)

Okolice Najbli¿sze
Wydanie Nr 6 [101] czerwiec 2005

¦wiebodzin 1945 - Migracje

Na prze³omie 1944 i 1945 r. w³adze niemieckie zarz±dzi³y ewakuacjê terenów zagro¿onych wojn±. Na ziemi Lubuskiej i na ¦l±sku akcj± objêto powiaty le¿±ce na wschód od Odry. Liczono bowiem, ¿e przygotowane umocnienia biegn±ce mniej wiêcej wzd³u¿ rzeki powstrzymaj± pochód Armii Czerwonej. Sta³o siê jednak inaczej. W obliczu nadci±gaj±cego frontu w³adze poszczególnych powiatów zarz±dzi³y ewakuacjê z pozosta³ej czê¶ci Ziemi Lubuskiej. Czêsto akcja wyprzedza³a o kilka godzin nadej¶cie czerwonoarmistów, a czasem trwa³a w trakcie walk. Wyludnienie Ziemi Lubuskiej na pocz±tku 1945 r. wynosi³o oko³o 60 - 70%.

Obok zapewnienia powszechnej o¶wiaty i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Pó³nocnych priorytetowym czynnikiem warunkuj±cym szybk± integracjê ziem nad Odr± i Ba³tykiem z „ziemiami dawnymi" by³o przeprowadzenie akcji osiedleñczej oraz uregulowanie problemu mieszkaj±cej na Ziemiach Zachodnich i Pó³nocnych ludno¶ci niemieckiej. Procesy te mia³y równie¿ przyczyniæ siê do repolonizacji ziem przyznanych w „administracjê Pañstwa Polskiego" uk³adem z Poczdamu.

W³adze stara³y siê nadaæ has³u „powrotu do Macierzy" charakter symboliczny i patriotyczny. Liczono na szerokie poparcie przejmowania, zasiedlenia oraz zagospodarowania Ziem Zachodnich i Pó³nocnych. Nie pomylono siê w tych oczekiwaniach, a has³o „powrót na ziemie Piastów" uzyska³o powszechn± aprobatê przewa¿aj±cej czê¶ci spo³eczeñstwa. Ministerstwo Administracji Publicznej szacowa³o, ¿e Ziemie Zachodnie i Pó³nocne mog± przyj±æ oko³o 8 min ludzi.

Oczywi¶cie zniszczenia, wywóz maj±tku ruchomego, pozostanie pewnej liczby Niemców i pó¼niejszy, czê¶ciowy ich powrót po przej¶ciu frontu oraz niepewno¶æ co do trwa³o¶ci tymczasowych granic powodowa³y zmniejszenie ch³onno¶ci osadniczej. Zatem w pocz±tkowym okresie osadnictwa, wystêpowa³o ono w nadgranicznych, opustosza³ych i ma³o zniszczonych miejscowo¶ciach.

W pierwszych miesi±cach po objêciu Ziemi Lubuskiej Polska administracja stanê³a przed zadaniem przeciwdzia³ania dalszemu nap³ywowi ludno¶ci niemieckiej oraz wysiedlenia tej czê¶ci, która mieszka³a na ziemiach Zachodnich i Pó³nocnych. W tym celu pod koniec maja zamkniêto granicê na Odrze i Nysie oraz rozpoczêto przesiedlanie Niemców do radzieckiej strefy okupacyjnej. Pierwszy etap przesiedlania mia³ miejsce w czerwcu i lipcu, a zatem jeszcze przed szczytem w Poczdamie. W tej akcji udzia³ bra³y jednostki LWP, MO i UBP. Wysiedlanie odbywa³o siê szybko i chaotycznie. Czêsto towarzyszy³y mu kradzie¿e i przemoc. Druga czê¶æ operacji odbywa³a siê na prze³omie 1945 i 1946 roku.

Drugim celem w³adz by³a jak najszybsza polonizacja i repolonizacja ziem miêdzy Odr± a Ba³tykiem. Do osi±gniêcia tego zaanga¿owano wiele instytucji. Do g³ównych zalicza³y siê w I945 r. Pañstwowy Urz±d Repatriacyjny i Polski Zwi±zek Zachodni.

¦wiebodzin, rok 1945
¦wiebodzin, rok 1945
Fotografia ze zbiorów Muzeum Regionalnego w ¦wiebodzinie

Przy omawianiu sytuacji demograficznej ¦wiebodzina nale¿y wyj¶æ od tego, ¿e w 1939 r. wed³ug spisu z 14 maja miasto by³o zamieszkane przez 10.432 osoby. Zaludnienie miasta przed zajêciem w dniu 30 stycznia 1945 r. nie jest znane. Przypuszczaæ mo¿na, ¿e liczba ludzi wzros³a w tym okresie w zwi±zku w ewakuacj± ze wschodu, a na kilka dni przed zajêciem gwa³townie spad³a. Los pozosta³ych w mie¶cie by³ nie do pozazdroszczenia. Szerzy³y siê gwa³ty, pobicia, grabie¿e i zabójstwa. Po kilku dniach rozkazano wszystkim, aby zebrali siê w jednym miejscu. Zdarzenie to wspomina G. Stresow: „7 lutego mieli zebraæ siê na ulicy wszyscy mieszkañcy. Poszli¶my na wschód w stronê Babimostu. Oko³o 30 osób w tym mnie zatrzymano w Brudzewie, to oszczêdzi³o nam najgorszego. W lipcu 1945 r. zostali¶my wydaleni". O pobycie w Brudzewie pamiêta te¿ Hans Joachim Henschke: „Do 22 czerwca przybywali¶my we wzglêdnym pokoju w Brudzewie, a potem zostali¶my z Polski wypêdzeni".

Niemców pozbawiono mieszkañ i maj±tków. Byli rezerwuarem taniej si³y roboczej. Pracowali przy oczyszczaniu miasta, uruchamianiu niektórych obiektów przemys³owych, w maj±tkach ziemskich.

Kolejna akcja przesiedleñcza rozpoczê³a siê na pocz±tku listopada. Obs³ug± techniczn± zajmowa³ siê PUR. Ludno¶æ niemieck± powiadomiono z 24 godzinnym wyprzedzeniem. Przestrzegano zasady nie rozbijania rodzin. Ka¿dy móg³ posiadaæ baga¿ do 40 kg. Pozosta³± czê¶æ maj±tku rekwirowa³ Urz±d Skarbowy i Obwodowy rz±d Likwidacyjny. W efekcie tej akcji w marcu 1946 r., w mie¶cie mia³o przebywaæ oficjalnie tylko 40 Niemców.

Z chwil±, gdy jaka¶ czê¶æ Ziemi Lubuskiej przestawa³a byæ stref± frontow± przybywa³y na ni± ró¿ne grupy Polaków. Najczê¶ciej zaczêli przybywaæ kolejarze. Tak te¿ by³o w przypadku ¦wiebodzina, do którego 6 marca przyby³o 17 ochotników ze stacji Palêdzie. Do pierwszych grup pionierów zalicza³y siê te¿ ekipy partii politycznych, które przybywa³y z inicjatyw± objêcia w³adzy. Nie mo¿na te¿ pomin±æ wielkopolskich pocztowców, którzy uruchamiali urzêdy telekomunikacyjne. Grupa pocztowców z Poznania, w liczbie 17 osób, ju¿ 5 kwietnia uruchomi³a w ¦wiebodzinie Urz±d Pocztowo - Telekomunikacyjny. Wobec faktu, ¿e w mie¶cie nie dzia³a³ PUR, akcj± osiedleñcz± zaj±³ siê Referat rolny kierowany przez Jana Jakubowskiego. Ju¿ 6 kwietnia zjawili siê pierwsi reflektanci na gospodarstwa wiejskie. W dniu 28 kwietnia do ¦wiebodzina przyjecha³ pierwszy transport przesiedleñców, z kresów wschodnich, z Brze¿an w województwie tarnopolskim w liczbie 80 osób. Za nim przybywa³y dalsze transporty. Rodziny osadników rozwo¿ono i osiedlano na obszarze ca³ego powiatu.

Urzêdem maj±cym najwiêksze kompetencje w zakresie osadnictwa by³ PUR, którego pracê zainicjowano 1 maja. W mie¶cie istnia³y niezale¿ne od siebie Punkt Etapowy i Rejonowy Inspektorat Osadnictwa. Ponadto placówce w ¦wiebodzinie podlega³ Punkt Przelotowo - Kolejowy w Sulechowie.

Siedziba Punktu Etapowego, pocz±tkowo mie¶ci³a siê w barakach. Potem zamieniono je na kamienicê przy Pl. Wolno¶ci 14. Kierownikiem o¶rodka by³ od 1 czerwca Micha³ Urbanowicz.

Natomiast Rejonowy Inspektorat Osadnictwa zajmowa³ willê rodziny von Sallet przy ul. £u¿yckiej 29. Wygl±d gmachu ³udz±co przypomina³ obiekt sakralny, dlatego w¶ród osadników zyska³ miano „kaplicy PUR-owej". Do ich zadañ nale¿a³y: transport osadników, zapewnienie wy¿ywienia, noclegu, opieki lekarskiej, po¶rednictwa w poszukiwaniu pracy oraz prowadzenie ewidencji osadników zwi±zanej z osadnictwem wiejskim i miejskim, porady prawne, sprawy odszkodowañ i zapomóg, poszukiwanie rodzin lub cz³onków rodzin i ich sprowadzenie do powiatu.

W dniu 1 wrze¶nia obie placówki utworzy³y Powiatowy Oddzia³ PUR, któremu podlega³a placówka w Sulechowie. Ponadto urz±d bra³ udzia³ w akcji przesiedlenia Niemców, przy wysiedlaniu obywateli radzieckich przebywaj±cych w powiecie nielegalnie, a 15 wrze¶nia uruchomi³ bezp³atn± sto³ówkê kierowan± przez Alicjê Dusieck±-Rudomino.

Osadnicy ró¿nie oceniali pracê PUR, choæ zdarza³y siê opinie negatywne to wiêkszo¶æ rozumia³a przeszkody stoj±ce w pracy i z uznaniem wypowiada³a siê o PUR w ¦wiebodzinie.

Przyk³adem tego byt list napisany przez nich do redakcji „G³osu Wielkopolskiego". Mocno okrojony ukaza³ siê jako wzmianka w numerze 9 z 10 stycznia 1945 roku: „Dla repatriantów i ich dzieci urz±dzi³ Zarz±d PUR-u w ¦wiebodzinie Wieczerzê Wigilijn± na swym Punkcie Etapowym. Akcja ta cieszy siê pe³ni± uznania dla Zarz±du PUR-u i pozostawi w sercach repatriantów niezatarte wra¿enia".

Ocena stanu zaludnienia miasta w 1945 r. jest trudna do uchwycenia, gdy¿ nie prowadzono systematycznie spisów ludno¶ci. Pierwsze dane pojawiaj± siê w zarysie starostwa obejmuj±cym przedzia³ czasu od 28 marca do 1 czerwca. Wtedy liczbê mieszkañców oszacowano na 3,5 rys., w tym 2 ty¶. Niemców i 1,5 ty¶. Polaków. Kolejny wykaz ludno¶ci sporz±dzony przez KP PPR pochodzi z 4 sierpnia. Liczba ludno¶ci wynosi³a 3054, w tym 2981 Polaków oraz 73 autochtonów, natomiast 6 stycznia by³o 6251 osób, w tym 6092 Polaków, 100 autochtonów, 32 Niemców, 10 Amerykanów, 7 £otyszy, 4 Rumunów, 3 Czechów lub S³owaków, 2 Jugos³owian i 1 obywatel ZSRR. Kolejne dane pochodz± ze sprawozdania Biura Ewidencji i Kontroli Ruchu Ludno¶ci przy Zarz±dzie Miejskim z dnia 31 grudnia 1945 roku. W okresie sprawozdawczym zameldowano 7011 osób, a wymeldowano 803 osoby i wysiedlono 46 osób do Niemiec. Ogólny stan ludno¶ci na dzieñ 1 stycznia 1946 r. wynosi³ 6108 osób, w tym 5949 Polaków, 101 autochtonów, 32 Niemców oraz 26 obcokrajowców.

Tekst opracowany zosta³ przez
Waldemara Wachowskiego

 




adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=45