www.schwiebus.pl

:: Gazeta Zachodnia - 1954
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-05-18 20:54:39)

 

50 lat temu prasa donosi³a

 

* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 25 sierpnia 1954
„Szczaniec wzywa”

Gromada D±brówka Ma³a w gminie Szczaniec, do niedawna najbardziej zaniedbana w skupie zbo¿a, w dniu 19 bm. zorganizowa³a zbiorow± dostawê. Na siedemnastu wozach przywie¼li ch³opi z D±brówki ponad 28 ton ziarna. Do zorganizowania dostawy przyczyni³ siê sekretarz organizacji partyjnej tow. P. ¦. Pracuje on w GOM i sprawnym rozstawieniem oraz dobrym remontem maszyn przychodzi z pomoc± w om³otach tak¿e ch³opom z innych gromad.

W gminie Szczaniec coraz wiêcej jest zbiorowych dostaw i coraz wiêcej zrozumienia dla sprawy planowego skupu. Tote¿ w oparciu o tê ¶wiadomo¶æ ch³opstwa, która stale ro¶nie, kierowniczy aktyw tej gminy wezwa³ do wspó³zawodnictwa o przedterminowe wykonanie dostaw zbo¿a wszystkie gminy powiatu ¦wiebodzin.

 

noname

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 25 sierpnia 1954
„W G³uchowie nie patrz± na kalendarz...”

- Dlaczego ch³opi z G³uchowa zwlekaj± z dostawami? Maj± przecie¿ takie same mo¿liwo¶ci jak my - oburzaj± siê rolnicy przoduj±cej gromady Górki Ma³e, którzy wykonali ju¿ swój roczny plan dostaw zbo¿a dla pañstwa. - Przez takich jak oni powiat nasz spad³ z trzeciego na pi±te miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej.

Do najbardziej opiesza³ych w G³uchowie nale¿± - Adolf O., Jan M. i Pawe³ P. A wiecie dlaczego?

- Po prostu "pogniewali siê" na kalendarz i nie ¶ledz± nadchodz±cych terminów dostawy.

A min±³ ju¿ 15 sierpnia i mimo to do tej pory nie sprzedali pañstwu ani ziarnka.

Jak dot±d Prezydium GRN w Cigacicach nie zajê³o siê opieszalcami. A wym³ócone przez nich zbo¿e "upomina siê" o dostawê do GS. J. M. korespondent

 

noname

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
wtorek 31 sierpnia 1954
„M³odzie¿y zielonogórska id¼ za naszym przyk³adem !”

Taki apel rzucili m³odzi kolejarze ze Zb±szynka do m³odzie¿y ca³ego województwa.

W swojej rezolucji, uchwalonej na masówce m³odzi kolejarze pisz±: "Dla uczczenia ¦wiêta Kolejarza i V Festiwalu M³odzie¿y i Studentów, który odbêdzie siê w Warszawie w 1955 r. podejmujemy zobowi±zania. Pragniemy jeszcze mocniej zespoliæ siê z m³odzie¿± ca³ego ¶wiata w naszej walce o pokój. Pragniemy zadokumentowaæ swe przywi±zanie do ukochanej w³adzy ludowej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nowymi zobowi±zaniami".

Oto przyk³ady tych zobowi±zañ.

Brygada m³odzie¿owa parowozu Ty 4-94 bêdzie oszczêdzaæ miesiêcznie 10 ton wêgla i 2 kg smaru, spalaæ 10 ton mu³u wêglowego oraz wykonywaæ drobne naprawy we w³asnym zakresie.

A brygada m³odzie¿owa w parowozie Ok 1-249 zaoszczêdzi miesiêcznie 7 ton wêgla, 5 kg smaru i równie¿ bêdzie wykonywaæ drobne naprawy. Wiele te¿ pad³o zobowi±zañ z dziedziny pracy organizacyjnej w ZMP, których wykonanie wp³ynie na wzmo¿enie aktywno¶ci m³odych ludzi w pracy spo³ecznej.

 

noname

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 1 wrze¶nia 1954
„Kolejarze sulechowscy na dzieñ swego ¶wiêta”

Przygotowuj±c siê do "Dnia Kolejarza", za³oga PKP Sulechów podjê³a szereg cennych zobowi±zañ produkcyjnych. Miêdzy innymi kolejarze sulechowscy postanowili zwiêkszyæ wydajno¶æ i jako¶æ pracy, wzmóc walkê o oszczêdno¶æ surowców oraz lepiej przygotowaæ siê do jesiennych przewozów.

Pracownicy odcinka sygna³owego zobowi±zali siê miêdzy innymi wykonaæ zadania planu rocznego w 104 proc.

W tym celu podnios± oni poziom szkolenia zawodowego i warsztatowego.

Za³oga odcinka drogowego zobowi±za³a siê szerzej stosowaæ przoduj±ce metody pracy kolejarzy radzieckich oraz przez rozwiniêcie wspó³zawodnictwa normy dzienne wykonywaæ w 170 proc. Plan roczny kolejarze odcinka drogowego zobowi±zali siê wykonaæ w 120 proc. Postanowili oni ponadto zakoñczyæ we wrze¶niu kapitalne remonty oraz wzorowo przygotowaæ sprzêt, narzêdzia i stan torów do przewozów jesiennych.

 

M. I. korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 1 wrze¶nia 1954
„Nasze pilne zadania. Koñczyæ zwózkê zbó¿. Przygotowaæ siewy jesienne!”

W ¶rodê 1 wrze¶nia 1954 roku (...) meldunki o nadrobieniu zaleg³o¶ci i wykonaniu planu sierpniowego z³o¿y³y dwa pozostaj±ce do niedawna w tyle powiaty - ¦wiebodzin i Szprotawa. Aktyw tych powiatów wzmóg³ wysi³ki w walce o zbo¿e dla klasy robotniczej i wyszed³ do gromad z szersz± ni¿ dot±d prac± polityczn±. Dziêki temu ch³opstwo pracuj±ce tych powiatów mog³o w dniu wczorajszym zameldowaæ o swym osi±gniêciu.

(...) Dzi¶ mo¿na powiedzieæ, ¿e decyduj±ce dni w walce o zapewnienie chleba dla ca³ego narodu - przebiegaj± zwyciêsko, ¿e coraz lepiej realizuj± równie¿ swe zadania w sojuszu robotniczo-ch³opskim pracuj±cy ch³opi pozostaj±cych dotychczas w tyle powiatów.

A dzieje siê tak wbrew "woli" ku³aków i ich zauszników, którzy tu i ówdzie próbuj± bru¼dziæ przeciwko dostawom.

(...) - Powtórzyæ sukces z sierpnia, osi±gn±æ zwolnienie odmiarek i odsypów i jeszcze we wrze¶niu wykonaæ w pe³ni roczny plan - takie jest bojowe zadanie ca³ej naszej zielonogórskiej wsi.

 

noname

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 1 wrze¶nia 1954
Koñczyæ zwózkê zbó¿. Przygotowaæ siewy jesienne!

£±czy siê z tymi zadaniami ¶ci¶le sprawa przy¶pieszenia remontów traktorów, siewników i pomocniczych narzêdzi uprawowych. Dotychczas bowiem wyremontowanych jest w naszym województwie niewiele - ponad 60 proc. potrzebnych w akcji siewników. Niektóre GOM i POMoraz PGR zaniedbuj± remonty, jak gdyby zapomnia³y o tym, ¿e przecie¿ czekaj± nas zwiêkszone zadania, miêdzy innymi - likwidacja od³ogów i ziem dotychczas w ogóle nie uprawianych. Du¿e zaleg³o¶ci maj± Warsztaty Zespo³owe PGR Klenica (odpowiedzialny ob. P...), Buków (ob. W...), Sulechów (ob. M...).

Wszystkie te niedoci±gniêcia wymagaj± szybkiej likwidacji, aby wielka jesienna bitwa siewna nie zna³a pokonanych, a tylko zwyciêzców.

Walcz±c o skup zbo¿a i wykonanie pozosta³ych obowi±zków wobec pañstwa, zwo¿±c ostatni snop zbo¿a z pola, pamiêtajmy, ¿e tylko dni dziel± nas od siewów jesiennych.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
czwartek 2 wrze¶nia 1954
„Czarna magia w sulechowskiej piekarni”

Piekarze PSS-ów w Sulechowie z³om ¿elazny zamiast przekazywaæ do zbiornicy wrzucaj± go do chleba.

Taki w³a¶nie kawa³ek ¿elaza znalaz³ mieszkaniec Sulechowa ob. J. Z. w chlebie zakupionym w sklepie pieczywa przy Warszawskiej 13 w dniu 22 sierpnia br.

Przy spo¿ywaniu tego¿ chleba skaleczy³ sobie gard³o.

Karygodny ten wybryk piekarzy nie jest tego rodzaju pierwszym wypadkiem. Pomimo kilkakrotnych interwencji ze strony kupuj±cych, kontrolerzy techniczni, kierownik piekarniczy i dyrekcja nie spiesz± siê a¿eby temu zaradziæ. Rozwi±zanie jest bardzo proste - m±kê przesiewaæ. Tego domagaj± siê mieszkañcy Sulechowa.

 

J. M. korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
pi±tek 3 wrze¶nia 1954
Ob. Z. zawodzi...

W celu uprzyst±pnienia nabywania artyku³ów codziennego u¿ytku, zw³aszcza w okresie akcji ¿niwno-om³otowej, Zarz±d GS-u ustali³ godziny otwarcia sklepu w Mazowie (dzisiaj Mozów, gm. Sulechów - dop. red.). Tymczasem sklepowy ob. Z. nie przestrzega otrzymanego polecenia. Nie pomagaj± ¿adne interwencje, nawet cz³onków zarz±du GS-u, a ob. Z. zawsze t³umaczy: "...jeszcze nie przywioz³em towaru".

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
pi±tek 3 wrze¶nia 1954
Osi±gniêcia PGR Sulechów i Bytnica

Pierwszymi zespo³ami PGR naszego województwa, które ju¿ wykona³y swoje plany dostawy zbó¿, okaza³y siê zespo³y Sulechów i Bytnica - obydwa ze Zjednoczenia ¦wiebodzin.

Osi±gniêcie to jest rezultatem pe³nej mobilizacji za³óg oraz cz³onków rodzin, jest wynikiem dobrej organizacji pracy ju¿ w czasie ¿niw i nastêpnie przy om³otach. Zespo³y PGR Sulechów i Bytnica da³y przyk³ady godne na¶ladowania. PGR-y mog± i powinny przodowaæ w dostawie zbó¿ dla pañstwa.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
pi±tek 3 wrze¶nia 1954
Korespondenci pisz± o skupie zbo¿a

... A w G³uchowie (pow. Sulechów) s± dwaj spekulanci, którzy dotychczas nie sprzedali pañstwu ani ziarenka - pisze korespondent M. S± to F. P. i Cz. M. wykluczony ze spó³dzielni produkcyjnej za nieróbstwo. Fakt, ¿e ci obywatele nie wykonuj± planu jest tak¿e win± Prezydium GRN w Cigacicach, które toleruje wybryki kombinatorów. Jeszcze wiêcej takich listów towarzysze korespondenci. Ca³e województwo chce wiedzieæ kto u nas przoduje, a kto opó¼nia wykonanie planu dostaw zbo¿a.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 8 wrze¶nia 1954

J. W. odstawi³ na "odczepnego" na plan 3.210 - zaledwie 432 kg.

Z³o¶liwie uchyla siê od dostaw J. S. Dot±d nie przyst±pi³ on do om³otów. Mówi, ¿e czeka na maszynê z GOM. To ciekawe! Wszyscy w gromadzie (gminie - dop. red.) wiedz±, ¿e ma on w³asn± m³ocarniê, któr± wypo¿yczy³ do gromady... Najwy¿szy czas, aby Prezydium Gminnej Rady Narodowej w... zajê³o siê S. - sabota¿yst± obowi±zkowych dostaw i oci±gaj±cymi siê - jego kumotrami (GZ, ).

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
pi±tek 10 wrze¶nia 1954
Przoduj±ca gmina, przoduj±cy ludzie...

(...) W gromadzie Ko¼minek, która chlubi siê wykonaniem rocznego planu dostaw zbo¿a w 97 proc. do przodowników w terminowym wykonaniu obowi±zków wobec pañstwa nale¿± m. in. F. W. i J. B. Pierwszy z nich swój plan dostaw zbo¿a zrealizowa³ na pocz±tku sierpnia, a prócz wywi±zania siê w 100 proc. z dostaw ¿ywca zakontraktowa³ dodatkowo trzy tuczniki, które ju¿ równie¿ zawióz³ do GS. Ui¶ci³ on tak¿e w ca³o¶ci podatek i w terminie dostarcza miêso.

Natomiast do nielicznych opieszalców w gromadzie Ko¼minek nale¿y S. M., który ma wszelkie warunki ku temu by przodowaæ.

(...) mocno zad³u¿one konta wobec pañstwa maj± m. in. so³tys gromady Krêcko ob. F. W. zalegaj±cy w mleku i ¿ywcu oraz J. N. z Chlastowa, N., pomimo tego, ¿e w ubieg³ym roku zosta³ przyk³adnie ukarany za sabotowanie dostaw - w tym roku zalega z odstaw± 23 q zbo¿a i nie wywi±zuje siê z innych obowi±zków. Swoim opieszalstwem hamuj± oni wykonanie planów gromadzkich. (GZ, ).

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
¶roda 22 wrze¶nia 1954
Wa¿ne s± wszystkie obowi±zki wobec pañstwa

Józefa W. siê leni...

Prawdziwym utrapieniem dla gromady Podmokle Ma³e (pow. Sulechów) jest Józefa W., która (...) sabotuje plany obowi±zkowych dostaw dla pañstwa. Popatrzmy na jej zaleg³o¶ci: 5.144 kg zbo¿a, 2.614 l mleka, 508 kg ¿ywca. Byæ mo¿e, ¿e te cyfry obudz± towarzyszy z w³adz gminnych w Babimo¶cie i wyznacz± oni (Józefie - dop. red.) W. odpowiedni± grzywnê.

Przestrzegania dyscypliny dostaw nauczyæ trzeba tak¿e opornych z Kramska Nowego. S± to - S. A. (2.943 kg zbo¿a zaleg³o¶ci), J. S. (4.853 kg) i E. K. (4.853 kg).

(...) ¯al± siê opieszalcy, ¿e "nie obrodzi³o i plan za wysoki", chocia¿ s±sieki maj± wypchane zbo¿em. A ku³ak D. sta³y s³uchacz "G³osu Ameryki" w bezczelny wprost sposób mawia: - Nie oddam ani kilograma! (...) Podobnie my¶l± jego poplecznicy...

Szybciej kopaæ i odstawiaæ ziemniaki

(...) Ka¿dy dzieñ zw³oki w dostawach ziemniaków - to nie wykonany obowi±zek wobec klasy robotniczej...

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
czwartek 23 wrze¶nia 1954
PIH demaskuje oszustów i spekulantów

Pracownicy masarni GS w £agowie pope³nili szereg nadu¿yæ przy produkcji wêdlin, nie stosuj±c siê do receptury. Np. do produkcji kie³basy lisieckiej zamiast zgodnie z receptur± u¿ywaæ 25 proc. wo³owiny III klasy, 25 proc. wieprzowiny II lasy i 50 proc. wieprzowiny III klasy, u¿ywano 54 proc. wieprzowiny III klasy i cielêcinê, która w ogóle nie jest przewidziana w recepturze. Nie dodawano do produkcji kie³basy pieprzu. Kie³basa by³a oczywi¶cie za t³usta, niesmaczna i s³usznie spotyka³a siê z krytyk± konsumentów. Kierownik masarni W. S. i jego wspó³pracownicy zostan± za to surowo ukarani.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
pi±tek 24 wrze¶nia 1954
Sygna³y siewne

Znany w powiecie sulechowskim Miczurinowiec St. W., dziêki stosowaniu radzieckich metod uprawy zbiera 24 q wysokogatunkowego zbo¿a z 1 ha. W tym roku zasia³ tym zbo¿em pó³tora hektara stosuj±c siew krzy¿owy. Poza tym uzyskane przez siebie ziarno selekcyjne wymieni³ z s±siadami. W ten sposób ca³a gromada (dzisiaj so³ectwo - dop. red.) ma zapewniony plon. Przyk³ad ob. W. zas³uguje na na¶ladowanie - z dum± podkre¶la³ organ partii.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
poniedzia³ek 27 wrze¶nia 1954
Sygna³y siewne

Gospodarstwa Zespo³u PGR Lubieniecko (prawid³owa nazwa "Lubinicko" - dop. red.) s± powa¿nie opó¼nione w siewie zbó¿ ozimych. Do dnia 22 bm. 8 gospodarstw tego Zespo³u nie rozpoczê³o jeszcze siewu. S± to gospodarstwa - Lubieniecko, Gliñsko, Bucze, ¦wiebodzin A i B oraz Kupienino.

S± te¿ i takie gospodarstwa, jak D±brówka Ma³a i Szczaniec, które zasia³y dotychczas zaledwie po kilka ha zbó¿. Trzeba dodaæ, ¿e wykopki w niektórych z tych gospodarstw przebiegaj± na ogó³ do¶æ pomy¶lnie, szczególnie w PGR-ach Kupienino i Lubieniecko. Jednak powa¿na czê¶æ ziemi po wybranych ziemniakach nie jest zaorywana, nie jest nale¿ycie i w odpowiednim czasie przygotowywana pod zasiew ozimin. Szkoda, ¿e kierownicy z tych gospodarstw nie bior± przyk³adu ze swoich kolegów z PGR-ów O³obok i Staropo, które ju¿ obsia³y po przesz³o 50 ha. W³a¶ciwa organizacja pracy, wykorzystanie ka¿dego traktora i siewnika daje im pewno¶æ, ¿e siew zostanie w terminie zakoñczony. A to z kolei zapewnia przecie¿n dobre zbiory w przysz³ym roku.

 

wuz

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
czwartek 7 pa¼dziernika 1954
O ¶wiebodziñskiej PSS, gospodzie i piwie

W ¶wiebodziñskiej PSS przy ul. G³ogowskiej trudno jest co¶ zje¶æ. Na podanie posi³ku czekaj± konsumenci niejednokrotnie po kilka godzin. Co robi obs³uga? - zapyta³by kto¶. Gwarzy sobie ze znajomymi, którzy naturalnie s± obs³ugiwani w pierwszej kolejno¶ci.

Konsumenci s± ju¿ uprzedzeni do tej gospody i wiedz±, ¿e piwa, czy lemoniady nawet na lekarstwo tam nie dostarcz±.

Gazeta narzeka³a: - W ogóle z zaopatrzeniem sklepów PSS w ¦wiebodzinie w napoje ch³odz±ce jest ca³kiem ¼le. Kierownictwo PSS nie troszczy siê o to zbytnio.

 

A. M. korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
czwartek 7 pa¼dziernika 1954
Ha³a¶liwy wo¼nica

Ob. K., zatrudniony w sulechowskim PSS-ie, codziennie we wczesnych godzinach rannych przywozi ¶wie¿e pieczywo do sklepu przy ul. Sikorskiego nr 24. By³oby wszystko w porz±dku, gdyby obywatel ten zachowywa³ siê nieco ciszej. O tej porze dzieci jeszcze ¶pi± w najlepsze, odpoczywaj± tak¿e i doro¶li, którzy zaczynaj± pracê o 8.

- Wszelkie jednak uwagi pod adresem ha³a¶liwego wo¼nicy nie pomagaj± - skar¿yli siê korespondenci. - Mo¿e by tak kierownictwo PSS-u zapozna³o swego g³o¶nego pracownika z ogólnie obowi±zuj±cymi przepisami zachowywania ciszy w godz. od 22 do 7 rano - z hukiem instruowa³a gazeta.

 

korespondent

 



* * *


Gazeta Zielonogórska
czwartek 7 pa¼dziernika 1954
Sport i kultura fizyczna

Pi³karze klasy B Spójni ¦wiebodzin traktowani s± po macoszemu przez Zarz±d Klubu

Gazeta nasza sygnalizowa³a ju¿ o tym, ¿e ¼le siê dzieje w Zarz±dzie KS Spójnia w ¦wiebodzinie. Od tego czasu nic siê jednak nie zmieni³o, a przeciwnie postêpowanie Zarz±du w dalszym ci±gu jest niezrozumia³e dla wielu cz³onków klubu. Zarz±d kieruje sw± uwagê wy³±cznie na pi³karzy klasy A, natomiast uniemo¿liwia rozgrywki pi³karzom klasy B.

Np. w dniu 26 wrze¶nia br. Spójnia ¦wiebodzin mia³a siê spotkaæ w meczu o mistrzostwo klasy B z miejscow± Stal±. Dru¿yna Stali stawi³a siê na zawody, a dru¿yna gospodarzy Spójnia ponownie odda³a spotkanie walkowerem. Zawodnicy B-klasowej Spójni ¦wiebodzin, jak np. Kisiel, Chor±¿ewicz, Przew³ocki i inni chêtnie chcieli graæ, ale uniemo¿liwi³ im to Zarz±d Spójni. Wszyscy cz³onkowie Zarz±du wraz z ob. Koryzm± - wiceprzewodniczacym wyjechali z A-klasow± dru¿yn± do Sulechowa, a gospodarz Spójni ob. Wiêckowski zamkn±³ szatniê na klucz i nie da³ zawodnikom sprzêtu. Zawodnicy Spójni zniechêceni przyszli do szatni i wypo¿yczyli sobie sprzêt sportowy, by rozegraæ towarzyskie spotkanie.

Warto nadmieniæ równie¿, ¿e WKKF na spotkanie o mistrzostwo klasy B delegowa³ sêdziego zawodów, któremu Zarz±d Spójni nie zwróci³ kosztów podró¿y.

Postêpowanie takie jest niedopuszczalne i w stosunku do winnych WKKF oraz Rada Okrêgowa ZS Spójni powinni wyci±gn±æ odpowiednie wnioski.

 

S. S., korespondent

 






adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=28