www.schwiebus.pl

:: W Zielonej Górze chc± zdekomunizowaæ ul. Armii Ludowej
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2007-06-28 20:53:08)

W Zielonej Górze chc± zdekomunizowaæ ul. Armii Ludowej

Gazeta.pl
13 marca 2007 r.

IPN namawia samorz±dy lokalne do zmiany nazw ulic kojarz±cych siê z komunizmem. W Zielonej Górze na celowniku znalaz³a siê ma³a uliczka Armii Ludowej.

Kilku mieszkañców z Armii Ludowej ju¿ zwróci³o siê do w³adz miasta z pro¶b± o zmianê nazwy. Wol± pozostaæ anonimowi. - Fakty przemawiaj± przeciw tej organizacji. Zosta³a za³o¿ona przez Stalina, walczy³a z oddzia³ami AK. Jest i inny problem. Zdarza siê, ¿e nie dochodz± do nas przesy³ki. Urzêdnikom do g³owy nie przychodzi, ¿e mo¿e istnieæ jeszcze taka ulica, myl± j± z Armii Krajowej - mówi jeden z mieszkañców.

Inicjatywê podchwyci³y PiS i LPR. - Czekamy na oficjaln± odpowied¼ prezydenta miasta. Je¿eli bêdzie negatywna, przygotujemy w³asny projekt uchwa³y - mówi Jacek Budziñski, radny PiS, historyk z wykszta³cenia. - Armia Ludowa zosta³a utworzona przez PPR, bra³a udzia³ w budowaniu re¿imu. Jej cz³onkowie eliminowali AK-owców, dzia³ali na korzy¶æ Armii Czerwonej. Po wojnie zasilili szeregi Ministerstwa Bezpieczeñstwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej - t³umaczy sens zmiany.

Budziñski twierdzi, ¿e koszty zmiany bêd± niewielkie. Wspomina o niedopatrzeniu. Na pocz±tku lat 90. radni zmienili kilkadziesi±t nazw. Zniknê³y m.in. ulice Dzier¿yñskiego, Gwardii Ludowej, Janka Krasickiego. - Ta nieopatrznie zosta³a - dodaje Budziñski. - Wkrótce i tak prezes IPN wystosuje apel do w³adz o zmianê nazw. My go po prostu ubiegli¶my. Jeste¶my przeciwni utrwalaniu w ¶wiadomo¶ci nazw kojarz±cych siê jednoznacznie z komunizmem - dodaje.

Instytut Pamiêci Narodowej zaczyna przegl±d polskich patronów ulic, placów, skwerów, tablic i instytucji publicznych. Na pierwszy ogieñ id± dawne i obecne miasta wojewódzkie. Sporz±dzane s± ju¿ pierwsze wykazy niegodnych, wed³ug IPN, nazw. - One s± przejawem polityki historycznej PRL, mia³y utrwalaæ nieprawdziwe mity. Na ziemiach zachodnich zachowa³o siê ich najwiêcej. W miastach centralnej Polski powrócono po prostu do nazw przedwojennych, tutaj to by³o niemo¿liwe, bo oznacza³oby przyjêcie nazw niemieckich - wyja¶nia dr Maciej Korkuæ z Biura Edukacji Publicznej IPN, koordynator przegl±du. - Ulica Armii Ludowej równie¿ kwalifikuje siê do zmiany. To organizacja walcz±ca z Polsk± Podziemn±, powo³ana dla celów politycznych ZSRR. W sensie politycznym, organizacyjnym i militarnym podporz±dkowana by³a w³a¶nie ZSRR - mówi Korkuæ.

Co o zmianie nazwy my¶l± mieszkañcy ulicy? Wiêkszo¶æ jest przeciw. - Niepotrzebny krok. teraz przynajmniej jest zabawnie. To w jakim¶ sensie zabytek - mówi Alicja Jakóbiak. Podobnego zdania jest pani Ewa, emerytka. - Ja ju¿ siê przyzwyczai³am, mieszkam tu 30 lat. Nie interesuje mnie kontekst historyczny. To tylko nazwa, s± wa¿niejsze rzeczy do zrobienia. Nie chcê ponosiæ dodatkowych kosztów zwi±zanych ze zmian± dokumentów na nowe - wyja¶nia.

- Nazwa powinna byæ zmieniona, ale dlaczego dopiero teraz? Wola³abym unikn±æ kosztów, ale je¶li trzeba bêdzie, to trudno - dodaje Alicja Zdziarska, mieszkanka Armii Ludowej. Antoni Dudziñski z s±siedniej ulicy nie kryje oburzenia. - To s± niepotrzebne koszty. Nie przeszkadza mi ta nazwa. Niech zostanie tak, jak jest. Armia Ludowa te¿ walczy³a o wolno¶æ. Rozumiem, ¿eby zmieniaæ takie nazwy jak Dzier¿yñskiego, który wyj±tkowo krwawo zapisa³ siê w historii. Ale w tej sytuacji to s± wyrzucone z³otówki - t³umaczy.

Pomys³ popiera natomiast Zygmunt Zajder, mieszkaniec pobliskiej ul. Chmielnej. - Jeszcze parê innych kwiatków te¿ pewnie siê znajdzie w naszym mie¶cie. Dziwiê siê, ¿e do tej pory tego nie zmieniono. Armia Ludowa zosta³a stworzona przez Zwi±zek Radziecki. Urodzi³em siê w 1931 roku i dobrze pamiêtam minion± epokê, równie¿ od tej najgorszej strony. Dlatego uwa¿am, ¿e nale¿y wymazywaæ pozosta³o¶ci po dawnym ustroju. Koszty nie maj± znaczenia - mówi.

Magistrat ch³odno patrzy na inicjatywê. - To powa¿ne obci±¿enie finansowe dla miasta. Zmiana nazwy ulicy to nie tylko zmiana tabliczek, poci±ga za sob± wymianê ca³ej dokumentacji. Na pewno we¼miemy pod uwagê zdanie mieszkañców, którzy przy podejmowaniu decyzji powinni mieæ ¶wiadomo¶æ poniesienia dodatkowych kosztów. Nie jest wa¿na tylko wola polityczna, ale wola ludzi. Obawiam siê, ¿e je¶li zmienimy tê ulicê, za ni± przyjd± nastêpne - mówi Tomasz Nesterowicz, rzecznik prasowy Urzêdu Miasta i historyk po zielonogórskiej uczelni. - Czê¶æ z tych osób, które walczy³y w Armii Ludowej, wci±¿ jeszcze ¿yje. Zmieniaj±c nazwê, wystawiamy im ¶wiadectwo. Dla czê¶ci z nich AL dawa³a mo¿liwo¶æ walki o Polskê. Wyroków i opinii nie powinny ferowaæ osoby, których wojenna rzeczywisto¶æ nigdy nie dotyczy³a. Dobrym wzorem dla nas wszystkich jest pomnik na zielonogórskim cmentarzu, gdzie obok siebie s± orze³ w koronie i orze³ piastowski - dodaje Nesterowicz.

Olga Zdanowicz



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=213