www.schwiebus.pl

:: Gimnazjum nr 1 w ¦wiebodzinie
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2007-02-11 16:53:50)

Nowy dach na 100 lat

Okolice Najbli¿sze
Wydanie 11(116) listopad 2006 r.

Jak informowali¶my we wrze¶niowym wydaniu „Okolic", Gimnazjum nr 1 w ¦wiebodzinie przyznano fundusze na modernizacjê poddasza. Prace remontowe ruszy³y pe³n± par± ju¿ w pierwszych dniach wrze¶nia. Utrudni³o to nieco funkcjonowanie placówki, gdy¿ trzeba by³o ogrodziæ i zabezpieczyæ teren wokó³ szko³y, ale ekipa remontowa sprawnie i szybko upora³a siê z najwa¿niejszym etapem prac - remontem dachu.

Pocz±tkowo planowano wymieniæ tylko uszkodzone dachówki i zast±piæ je nowymi - mówi dyr. Ewa Chodkiewicz- na szczê¶cie dla nas takich dachówek (sprzed 60 lat) ju¿ nie produkuj± i tym sposobem bêdziemy mieli ca³kowicie nowy dach i spokój na nastêpne 100 lat. Wa¿no¶æ projektu wygasa z koñcem roku, jednak i dyrekcja szko³y i budowlañcy, zamierzaj ± trzymaæ siê wyznaczonego terminu i ukoñczyæ roboty do koñca listopada. Na szczê¶cie dach i monta¿ nowych rynien ukoñczono przed jesiennymi s³otami, wiêc kaprysy pogody nie bêd± mia³y wp³ywu na dalsze prace wewn±trz. Zamontowano ju¿ nowe okna na poddaszu, wymieniono b±d¼ wzmocniono drewnian± konstrukcjê i po³o¿ono nowe ³aty i otulinê izolacyjn±. Pozosta³a tylko konserwacja i ewentualne poprawki przy kominach i odnowienie dwóch wie¿yczek wieñcz±cych dach.

L.K.



Szkolne inwestycje

Dzieñ za Dniem
Wydanie 46 [259] z dnia 22 listopada 2006 r.
Wymiana dachu w gimnazjum

Koñczy siê remont dachu w Publicznym Gimnazjum nr 1. - Poprzedni by³ w fatalnym stanie - mówi dyrektor szko³y Ewa Chodkiewicz.

Dyrektorka przyznaje, ¿e bez tego remontu nie mo¿na by³o zacz±æ innych inwestycji. - Teraz przynajmniej bêdzie mo¿na o nich zacz±æ my¶leæ, a do zrobienia jest sporo - t³umaczy E. Chodkiewicz. - Nasze dzia³ania s± prowadzone sensownie i po kolei - dodaje. ¦rodki, jakie uzyska³a szko³a, to 260 tys. z³. Pieni±dze pomog³y gimnazjum zdobyæ w³adze miasta.

- Nowy dach starczy na d³ugie lata. Firma, która wykonuje prace jest solidna i przede wszystkim szybka - wyja¶nia dyrektorka. - Robotnicy pracuj± od rana do zmierzchu - komplementuje. Remont dachu pozwoli³ te¿ na wymianê na nowe okien strychowych oraz udro¿nienie starej niemieckiej wentylacji.

Dyrektor Chodkiewicz przyznaje, ¿e teraz mo¿e snuæ plany co do dalszych inwestycji. Powierzchnia strychu jest ogromna. Wynosi blisko 1.300 m kw. - Mamy co zrobiæ z takim obszarem - u¶miecha siê. Byæ mo¿e powstanie tam m.in. sala audiowizualna. S± jeszcze i inne plany. - Przygotowujemy projekt boiska szkolnego, a tak¿e projekt odmalowania elewacji szko³y - zapowiada E. Chodkiewicz.

Póki co dyrektorka cieszy siê jeszcze z innego drobiazgu. Przy okazji zmiany dachu odnowiono wie¿ycê, zdobi±c± dach gimnazjum. - To najlepszy punkt widokowy w mie¶cie, a panoramy, jakie stamt±d mo¿na ogl±daæ, robi± wra¿enie - cieszy siê.

pzw

¦wiêto patrona

Dzieñ za Dniem
Wydanie 9 [272] z dnia 28 lutego 2007 r.
Obchody tygodnia szko³y w gimnazjum

W dniach od 24 lutego do 2 marca Publiczne Gimnazjum nr 1 w ¦wiebodzinie organizuje "Tydzieñ Szko³y" po³±czony z obchodami jubileuszu 5-lecia nadania szkole imienia Miko³aja Kopernika. Towarzysz± temu wydarzeniu imprezy okoliczno¶ciowe oraz sportowe.

Reforma o¶wiaty powo³a³a do ¿ycia gimnazja i we wrze¶niu 1999 roku na bazie Szko³y Podstawowej nr 1 powsta³ Zespó³ Szko³y Podstawowej i Gimnazjum nr 1, którego dyrektorem zosta³a Ewa Chodkiewicz.

W nowym systemie naukê rozpoczê³o 271 uczniów z terenu ¦wiebodzina i okolicznych wsi: Go¶cikowa, Jordanowa, Nowego Dworku, Gliñska, Witos³awia, Rusinowa, Lubogóry, Wilkowa, Borowa i Grodziszcza. Aktualnie do szko³y uczêszcza prawie 850 uczniów i jest to jedna z najwiêkszych tego typu placówek w województwie lubuskim.

- Dzia³ania szko³y skupione by³y nie tylko na dydaktyce, ale tak¿e na wychowaniu, tworzeniu tradycji szkolnej, integracji. Nawi±zywano wspó³pracê z innymi placówkami, ¶wiebodziñskimi instytucjami, urzêdami i gimnazjum krzep³o - mówi Marek Skrzypczak, wicedyrektor gimnazjum. - Nasi uczniowie aktywnie dzia³aj± nie tylko na rzecz szko³y, ale tak¿e uczestnicz± w ¿yciu miasta. Co roku organizuj± akcje pomocy dla dzieci z domu dziecka, wolontariusze pracuj± z dzieæmi niepe³nosprawnymi - dodaje.

W roku 2001 szko³a zaczê³a przygotowania do wyboru patrona gimnazjum. Po wielu dyskusjach podjêto decyzjê, ¿e zostanie nim Miko³aj Kopernik. Rozpisano nawet konkurs na hymn szkolny. S³owa u³o¿yli uczniowie, a muzykê skomponowa³ A. Mroczkowski. Czwartego marca 2002 roku Gimnazjum nr 1 otrzyma³o imiê Miko³aja Kopernika.

Obok podstawowego celu szko³y - nauczania - du¿y nacisk po³o¿ony zosta³ na sprawy wychowawcze. Mocnym atutem szko³y sta³ siê sport. Uczniowie gimnazjum zdobywaj± laury w wielu dyscyplinach sportowych takich jak: pi³ka rêczna, lekkoatletyka, badminton, unihokej, ping-pong, szachy. Sportowcy z "Jedynki" mog± siê poszczyciæ wieloma wybitnymi sukcesami na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej, a wychowankowie nauczycieli wychowania fizycznego powo³ywani s± do reprezentacji kadry Polski juniorów w ró¿nych dyscyplinach.

- Przeobra¿eniom ulega³ tak¿e sam budynek szkolny. W roku szkolnym 1999/2000 rozpoczê³y siê remonty, które nadal trwaj±. Szko³a ca³y czas zmienia swoje oblicze - opowiada M. Skrzypczak. - W tym okresie za³o¿ono now± instalacjê elektryczn±, gazowe centralne ogrzewanie, wymieniono stolarkê okienn±, w budynku sal gimnastycznych powsta³y nowe szatnie i toalety, po³o¿ono nowy parkiet w sali gimnastycznej, przebudowano i wy³o¿ono kafelkami sanitariaty w budynku g³ównym, wybudowane zosta³o nowe boisko do siatkówki i koszykówki, zmodernizowano kuchniê. Pomalowano wnêtrza i po³o¿ono nowy dach.

Baza dydaktyczna szko³y tak¿e ci±gle siê unowocze¶nia. W gimnazjum funkcjonuj± dwie nowoczesne pracownie komputerowe, centrum multimedialne w bibliotece szkolnej, pracownia audiowizualna, gabinety przedmiotowe s± stale doposa¿ane w pomoce dydaktyczne i sprzêt.

- W naszej szkole zawsze wa¿n± spraw± by³o bezpieczeñstwo uczniów. Ju¿ w 2001 roku zosta³y wprowadzone identyfikatory i dy¿ury gimnazjalistów, aby uniemo¿liwiæ obcym osobom wstêp na teren szko³y. W 2006 roku zainstalowano kamery, dziêki którym znacz±co poprawiono bezpieczeñstwo - wyja¶nia wicedyrektor.

Publiczne Gimnazjum nr 1 wros³o na trwa³e w pejza¿ miasta, ale nie ustaje w wysi³kach, by doskonaliæ siê i rozwijaæ.

pzw



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=198