|
|||
:: Pieni±dze na ratusz Artyku³ dodany przez: schwiebu (2006-04-01 10:53:07) Renowacja w strefie A /2001/02 Rynek kwitn±cej wi¶ni /2001/03 Gin±cy Ratusz /2001/05 Dziesiêæ kamienic na pocz±tek /2001/05 Kolorowe miasto /2002/02 Gabinet dla pisarza /2003/11 Ratusz siê sypie /2004/01 Cisza na starówce /2004/08 Teraz ratusz /2004/09 Kosmetyka po latach /2004/12 Niewidzialne cia³o /2005/03 Wspólnoty uradzi³y /2005/04 Przepisy dla naiwnych /2005/08 W Muzealnych murach /2000-2005/ Ratusz siê sypie /2005/11 ¯ary inwestuj± w starówkê /2005/11 Granit w ¶ródmie¶ciu /2006/01 Pieni±dze na ratusz /2006/03 Pieni±dze na ratusz
Gazeta Lubuska
13 Marca 2006 r. Jak bêdzie gotowa dokumentacja, rusz± starania o pieni±dze na remont ratusza.
Pierwszy krok jest ju¿ wykonany. Ministerstwo gospodarki przydzieli³o pieni±dze na przygotowanie dokumentacji. Ile do³o¿y gmina
- Na razie koszt remontu nie jest dok³adnie wyliczony, ale podejrzewam, ¿e potrzeba na to przynajmniej 3 mln z³ - mówi burmistrz Dariusz Bekisz. Pilna sprawa
Remont zabytkowego obiektu jest niezbêdny. Najpilniejsz± spraw± jest skontrolowanie, czy budynek dalej osiada. Z dawnych dokumentów wiadomo, ¿e jest osadzony na g³azach. One w³a¶nie kilkana¶cie lat temu poruszy³y siê i ratusz zacz±³ siadaæ.
Piotr Jêdzura
Seminarium o mieszkaniachW Keszycy Le¶nej ko³o Miêdzyrzecza rozpoczê³o sie dwudniowe seminarium po¶wiecone rewitalizacji zasobów mieszkaniowych i obiektów powojskowych oraz nowoczesnym metodom zarz±dzania wspólnotami mieszkaniowymi. Kazimierz Korpowski, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Zarz±dcow Nieruchomosci, twierdzi, ¿e takie seminarium (siódme juz z kolei) pozwala lepiej poznaæ przepisy prawne i wymieniæ siê do¶wiadczeniami. - O rewitalizacji zasobów komunalnych mówi± wszyscy, pocz±wszy od samorz±dów i w³adz miast do samych mieszkañców. Problemem sa jak zwykle pieni±dze, bowiem rewitalizacja kosztuje bardzo du¿o - dodaje profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Tadeusz Biliñski. Samorz±dy nie s± jednak w stanie samodzielnie przeprowadziæ rewitalizacji. Dlatego tak wa¿ne jest, by samorz±dowcy potrafili korzystaæ z funduszy unijnych oraz z krajowych ¶rodkow przeznaczonych np. na renowacjê zabytkow architektonicznych.
Zbigniew Bodnar
Dla chc±cego nic trudnego - Rewitalizacja StarówkiDziêki staraniom Urzêdu Miejskiego i pozyskanym ¶rodkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odrestaurowana zostanie Starówka, czê¶æ murów obronnych oraz Zamek. I choæ brzmi to jak bajka i ¿art na pierwszego kwietnia, to jest to prawda. Wymieniona zostanie nawierzchnia Rynku oraz przyleg³ych ulic. Odnawiane bêd± pierzeje kamienic, których remont musi byæ wykonany pod ¶cis³ym nadzorem Konserwatora Zabytków i ma doprowadziæ do odtworzenia historycznego charakteru elewacji. Zakoñczenie prac przewidziano na wrzesieñ tego roku. Kto jednak liczy na to, ¿e do takich inwestycji zdolni s± w³odarze ¦wiebodzina, ten grubo siê myli. To co przerasta wyobra¿enia naszych burmistrzów i radnych jest dzie³em urzêdników zasiadaj±cych w magistracie Go³ubia – Dobrzynia. Piszemy o tym by pokazaæ co mo¿na zrobiæ nawet nie maj±c wielu ¶rodków finansowych. Artyku³ dedykujemy ‘naszym’ Panom Burmistrzom i Radzie Miejskiej. Golub - Dobrzyñ to piêkne, powiatowe miasteczko malowniczo po³o¿one w pradolinie rzeki Drwêcy, w pó³nocnej czê¶ci województwa kujawsko-pomorskiego, w odleg³o¶ci 42 km od Torunia. Powsta³o z fuzji dwóch autonomicznych organizmów miejskich - Golubia, po³o¿onego w dawnej ziemi che³miñskiej w zakolu po prawej stronie rzeki i Dobrzynia - niegdy¶ przedmie¶cia Golubia, znajduj±cego siê na przeciwleg³ym brzegu w ziemi dobrzyñskiej.
Dlaczego akurat Golub – Dobrzyñ? Choæ jest o blisko po³owê mniejszy to pod wieloma wzglêdami przypomina nasz kochany ¦wiebodzin.
Rejon objêty rewitalizacj± to obszar staromiejski – Starówka znajduj±ca siê w pó³nocnej czê¶ci miasta, malowniczo po³o¿ona w pradolinie rzeki Drwêcy.
Celem projektu jest aktywizacja spo³eczna i gospodarcza obszaru rewitalizowanego, który zagro¿ony jest marginalizacj± i w³±czenie go w procesy rozwojowe kraju i Europy. W za³o¿eniach miasto pragnie wykorzystaæ potencja³ turystyczny, kulturowy, historyczny i przyrodniczy, zwiêkszyæ atrakcyjno¶æ obszaru dla inwestorów lokalnych i zewnêtrznych a przede wszystkim zwiêkszyæ mo¿liwo¶ci zatrudnienia dla mieszkañców poprzez poprawê stanu infrastruktury (mo¿e tutaj le¿y klucz do zagadki dlaczego w Golubiu – Dobrzyniu jest ni¿sze bezrobocie).
Ca³a dzielnica Starego Miasta wpisana jest do Rejestru Zabytków. Na terenie miasta znajduje siê 6 obiektów wpisanych do rejestru zabytków: mury obronne, dom mieszkalny „Pod Kapturem”, Stare Miasto, Zamek, Ko¶ció³ p.w. ¦wiêtej Katarzyny w Golubiu z XIV w., Ko¶ció³ p.w. ¦wiêtej Katarzyny w Dobrzyniu z XIX w.
Projekt przewiduje przebudowê infrastruktury technicznej, szczególnie w zakresie ochrony ¶rodowiska na terenie rewitalizowanym, w tym budowa kanalizacji deszczowej.
Inwestycja powi±zana jest z innymi projektami bêd±cymi w fazie opracowywania, a zwi±zanymi z podniesieniem atrakcyjno¶ci turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia oraz województwa kujawsko-pomorskiego, co ¶wiadczy o ponad lokalnym znaczeniu tego projektu. Projekt „Rewitalizacja Golubskiej Starówki” powi±zany jest z przygotowywanym przez parafiê rzymsko-katolick± w Golubiu projektem odnowienia i prac konserwatorskich dla Ko¶cio³a p.w. ¦wiêtej Katarzyny. Ko¶ció³ ten wpisany do rejestru zabytków, jest jednym z najwa¿niejszych zabytków zlokalizowanych w mie¶cie.
W zakresie podniesienia atrakcyjno¶ci turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia projekt powi±zany jest z utworzeniem stanic wodnych dla sp³ywów kajakowych rzek± Drwêc±. Utworzenie systemu stanic wodnych nad rzek± Drwêc± na ca³ym jej biegu ma w efekcie spowodowaæ wzrost liczby turystów odwiedzaj±cych miejscowo¶æ. Projekt wygeneruje nowe miejsca pracy oraz przyczyni siê do ochrony ju¿ istniej±cych. Rewitalizacja bêdzie przeciwdzia³aæ zjawisku bezrobocia, zachêcaæ do tworzenia nowych miejsc pracy, pobudzaæ aktywno¶æ ¶rodowisk lokalnych i przeciwdzia³aæ zjawisku wykluczenia spo³ecznego w zagro¿onych patologiami spo³ecznymi obszarach miasta. Poprawi± siê warunki ¿ycia osób zamieszkuj±cych teren rewitalizowany poprzez uregulowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Nap³yw turystów spowoduje zwiêkszenie siê liczby przedsiêbiorców i inwestorów, co z kolei zwiêkszy zatrudnienie, wzrosn± ceny nieruchomo¶ci i wp³ywy z wynajmu powierzchni gospodarczych. To tyle. Wiêcej mo¿ecie zobaczyæ i przeczytaæ na stronie:
Z naszej strony wyrazy szacunku i uznania dla burmistrza Romana Tasarza, zastêpcy Wojciecha Kwiatkowskiego oraz wszystkich pracowników Urzêdu Miejskiego Go³ubia – Dobrzynia. Szczególne podziêkowania dla Izabeli Lewandowskiej z Zespo³u ds. Pozyskiwania Funduszy i Promocji za udostêpnienie materia³ów. P.S. Wkrótce gmina ¦wiebodzin otrzyma poka¼ny zastrzyk za grunty przy Sulechowskiej. Ciekawe na co zostan± one zmarnotrawione? Tymczasem naszym Panom i Paniom z ulicy Rynkowej cicho przypominamy, ¿e wybory tu¿, tu¿...
Wyborca
![]() adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=151 |