www.schwiebus.pl

:: Pieni±dze na ratusz
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2006-04-01 10:53:07)

Renowacja w strefie A /2001/02
Rynek kwitn±cej wi¶ni /2001/03
Gin±cy Ratusz /2001/05
Dziesiêæ kamienic na pocz±tek /2001/05
Kolorowe miasto /2002/02
Gabinet dla pisarza /2003/11
Ratusz siê sypie /2004/01
Cisza na starówce /2004/08
Teraz ratusz /2004/09
Kosmetyka po latach /2004/12
Niewidzialne cia³o /2005/03
Wspólnoty uradzi³y /2005/04
Przepisy dla naiwnych /2005/08
W Muzealnych murach /2000-2005/
Ratusz siê sypie /2005/11
¯ary inwestuj± w starówkê /2005/11
Granit w ¶ródmie¶ciu /2006/01
Pieni±dze na ratusz /2006/03

Pieni±dze na ratusz

Gazeta Lubuska
13 Marca 2006 r.

Jak bêdzie gotowa dokumentacja, rusz± starania o pieni±dze na remont ratusza.

Pierwszy krok jest ju¿ wykonany. Ministerstwo gospodarki przydzieli³o pieni±dze na przygotowanie dokumentacji.
- Robot± papierkow± zajmie siê poznañska firma - wyja¶nia Anna Wasiak, odpowiedzialna w magistracie za zdobywanie unijnych pieniêdzy. Dokumentacja bêdzie gotowa do wrze¶nia. Obejmie wszystkie potrzeby remontowe w ratuszu. Na jej podstawie powstanie równie¿ wyliczenie kosztów remontu zabytku.

Ile do³o¿y gmina

- Na razie koszt remontu nie jest dok³adnie wyliczony, ale podejrzewam, ¿e potrzeba na to przynajmniej 3 mln z³ - mówi burmistrz Dariusz Bekisz.
Za przygotowanie dokumentacji gmina nie zap³aci ani z³otówki. Ministerstwo przyjê³o wniosek z³o¿ony przez urzêdników i w ca³o¶ci pokryje koszty przygotowania tych dokumentów. A s± one bardzo potrzebne. - Na podstawie dokumentacji bêdziemy staraæ siê o pieni±dze na remont z Unii Europejskiej - podkre¶la A. Wasiak.
Plany rewitalizacji ratusza trafi³yby do sfinansowania z funduszu Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Nie wiadomo jeszcze, ile procent do inwestycji do³o¿y gmina. - Mo¿e to byæ albo 20, albo 25 procent warto¶ci, to oka¿e siê w chwili otrzymania dotacji - dodaje A. Wasiak.

Pilna sprawa

Remont zabytkowego obiektu jest niezbêdny. Najpilniejsz± spraw± jest skontrolowanie, czy budynek dalej osiada. Z dawnych dokumentów wiadomo, ¿e jest osadzony na g³azach. One w³a¶nie kilkana¶cie lat temu poruszy³y siê i ratusz zacz±³ siadaæ.
- Specjalne szybki zamontowane na obiekcie na razie nie pêkaj± i na tej podstawie mo¿na wnioskowaæ, ¿e budynek siê nie porusza - zaznacza burmistrz.
Wymienione musz± zostaæ wszystkie okna. Konieczne jest odnowienie pod³óg. Pilna jest równie¿ sprawa starej elewacji. Ta obecna jest szara, brzydka, zniszczona.
O potrzebach remontu mówi± równie¿ urzêdnicy pracuj±cy w ratuszu. - Przychodz± do nas mieszkañcy na przyk³ad po odbiór dowodów osobistych, konieczne jest, aby weszli do estetycznego biura - podkre¶la jeden z nich.
Z powodu planów remontowych na razie nie bêdzie ¿adnych zmian w ratuszu. Nie ma sensu cz±stkowo odnawiaæ pomieszczeñ, skoro w najbli¿szym czasie zabytek ma zostaæ wyremontowany.

Piotr Jêdzura



Seminarium o mieszkaniach

Radio Zachód
6 Kwietnia 2006 r.

W Keszycy Le¶nej ko³o Miêdzyrzecza rozpoczê³o sie dwudniowe seminarium po¶wiecone rewitalizacji zasobów mieszkaniowych i obiektów powojskowych oraz nowoczesnym metodom zarz±dzania wspólnotami mieszkaniowymi.

Kazimierz Korpowski, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Zarz±dcow Nieruchomosci, twierdzi, ¿e takie seminarium (siódme juz z kolei) pozwala lepiej poznaæ przepisy prawne i wymieniæ siê do¶wiadczeniami.

- O rewitalizacji zasobów komunalnych mówi± wszyscy, pocz±wszy od samorz±dów i w³adz miast do samych mieszkañców. Problemem sa jak zwykle pieni±dze, bowiem rewitalizacja kosztuje bardzo du¿o - dodaje profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Tadeusz Biliñski.

Samorz±dy nie s± jednak w stanie samodzielnie przeprowadziæ rewitalizacji. Dlatego tak wa¿ne jest, by samorz±dowcy potrafili korzystaæ z funduszy unijnych oraz z krajowych ¶rodkow przeznaczonych np. na renowacjê zabytkow architektonicznych.

Zbigniew Bodnar



Dla chc±cego nic trudnego - Rewitalizacja Starówki

¦wiebodzin.com
4 kwietnia 2006 r.

Dziêki staraniom Urzêdu Miejskiego i pozyskanym ¶rodkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego odrestaurowana zostanie Starówka, czê¶æ murów obronnych oraz Zamek. I choæ brzmi to jak bajka i ¿art na pierwszego kwietnia, to jest to prawda. Wymieniona zostanie nawierzchnia Rynku oraz przyleg³ych ulic. Odnawiane bêd± pierzeje kamienic, których remont musi byæ wykonany pod ¶cis³ym nadzorem Konserwatora Zabytków i ma doprowadziæ do odtworzenia historycznego charakteru elewacji. Zakoñczenie prac przewidziano na wrzesieñ tego roku.

Kto jednak liczy na to, ¿e do takich inwestycji zdolni s± w³odarze ¦wiebodzina, ten grubo siê myli. To co przerasta wyobra¿enia naszych burmistrzów i radnych jest dzie³em urzêdników zasiadaj±cych w magistracie Go³ubia – Dobrzynia. Piszemy o tym by pokazaæ co mo¿na zrobiæ nawet nie maj±c wielu ¶rodków finansowych. Artyku³ dedykujemy ‘naszym’ Panom Burmistrzom i Radzie Miejskiej.

Golub - Dobrzyñ to piêkne, powiatowe miasteczko malowniczo po³o¿one w pradolinie rzeki Drwêcy, w pó³nocnej czê¶ci województwa kujawsko-pomorskiego, w odleg³o¶ci 42 km od Torunia. Powsta³o z fuzji dwóch autonomicznych organizmów miejskich - Golubia, po³o¿onego w dawnej ziemi che³miñskiej w zakolu po prawej stronie rzeki i Dobrzynia - niegdy¶ przedmie¶cia Golubia, znajduj±cego siê na przeciwleg³ym brzegu w ziemi dobrzyñskiej.

Dlaczego akurat Golub – Dobrzyñ? Choæ jest o blisko po³owê mniejszy to pod wieloma wzglêdami przypomina nasz kochany ¦wiebodzin.
Miasto liczy 13.327 mieszkañców (¦wiebodzin oko³o 25 tysiêcy). G³ówne ¼ród³a utrzymania ludno¶ci to produkcja i budownictwo (20%), transport (8%), us³ugi (72%). Bezrobocie siêga 13 procent (¦wiebodzin ok. 16%). Miejscowo¶æ zajmuje powierzchniê dwukrotnie mniejsz± od ¦wiebodzina. Blisko po³owa terenów gminy to u¿ytki rolne. Ponad sto hektarów to tereny le¶ne. Golub-Dobrzyñ zaliczany jest do miejscowo¶ci o du¿ym znaczeniu turystycznym. Niestety ró¿ni siê zasadniczo od ¦wiebodzina tym, ¿e w tamtejszym magistracie zasiadaj± ludzie, którym le¿y na sercu rozwój miasta i jego mieszkañcy.

Rejon objêty rewitalizacj± to obszar staromiejski – Starówka znajduj±ca siê w pó³nocnej czê¶ci miasta, malowniczo po³o¿ona w pradolinie rzeki Drwêcy.
Projekt wspó³finansowany jest przez Uniê Europejsk± z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz bud¿etu pañstwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Ca³kowita warto¶æ inwestycji wynosi 6.999.130,77 PLN.
I tak z funduszu europejskiego pozyskano ponad piêæ milionów z³otych, z bud¿etu pañstwa zdobyto oko³o 700 tysiêcy a sama gmina wyasygnowa³a nieco ponad milion z³otych.
Projekt rozpoczêto realizowaæ w lipcu ubieg³ego roku a zakoñczy siê we wrze¶niu bie¿±cego roku.

Celem projektu jest aktywizacja spo³eczna i gospodarcza obszaru rewitalizowanego, który zagro¿ony jest marginalizacj± i w³±czenie go w procesy rozwojowe kraju i Europy. W za³o¿eniach miasto pragnie wykorzystaæ potencja³ turystyczny, kulturowy, historyczny i przyrodniczy, zwiêkszyæ atrakcyjno¶æ obszaru dla inwestorów lokalnych i zewnêtrznych a przede wszystkim zwiêkszyæ mo¿liwo¶ci zatrudnienia dla mieszkañców poprzez poprawê stanu infrastruktury (mo¿e tutaj le¿y klucz do zagadki dlaczego w Golubiu – Dobrzyniu jest ni¿sze bezrobocie).
Przewidziano nastêpuj±ce inwestycje: poprawê funkcjonalno¶ci ruchu ko³owego, pieszego, poprzez wymianê nawierzchni rynku i ulic przyleg³ych, prace konserwatorskie przy obiektach o warto¶ciach architektonicznych i znaczeniu historycznym, tworzenie stref bezpieczeñstwa i zapobiegania przestêpczo¶ci poprzez budowê o¶wietlenia ulicznego, przebudowê infrastruktury technicznej z zakresu ochrony ¶rodowiska w tym: przebudowa kanalizacji deszczowej, sieci wodoci±gowych, regeneracjê pustych przestrzeni publicznych poprzez przebudowê rynku i ma³ej architektury.

Ca³a dzielnica Starego Miasta wpisana jest do Rejestru Zabytków. Na terenie miasta znajduje siê 6 obiektów wpisanych do rejestru zabytków: mury obronne, dom mieszkalny „Pod Kapturem”, Stare Miasto, Zamek, Ko¶ció³ p.w. ¦wiêtej Katarzyny w Golubiu z XIV w., Ko¶ció³ p.w. ¦wiêtej Katarzyny w Dobrzyniu z XIX w.
Odrestaurowana zostanie czê¶æ murów obronnych, które zosta³y wzniesione w I po³. XIV wieku. Na Starówce Golubskiej znajduje siê osobliwy drewniany domek podcieniowy, ostatni z kilku do niedawna zachowanych, jakie niegdy¶ otacza³y ca³y Rynek. ¦rodki z Unii Europejskiej stworzy³y mo¿liwo¶æ odrestaurowania tego niezwykle ciekawego obiektu. Na Golubskiej Starówce istnieje wiele zabytków przedstawiaj±cych du¿± warto¶æ architektoniczn±. W ramach projektu pt. „Rewitalizacja Golubskiej Starówki”, odnawiane bêd± pierzeje kamienic, których remont musi byæ wykonany pod ¶cis³ym nadzorem Konserwatora Zabytków i ma doprowadziæ do odtworzenia historycznego charakteru elewacji.

Projekt przewiduje przebudowê infrastruktury technicznej, szczególnie w zakresie ochrony ¶rodowiska na terenie rewitalizowanym, w tym budowa kanalizacji deszczowej.
Zaprojektowano odprowadzenie wód deszczowych z dachów wszystkich budynków usytuowanych w Rynku do kolektorów deszczowych. Modernizowana bêdzie równie¿ sieæ kanalizacji sanitarnej. Przebudowa o¶wietlenia ulicznego i zamontowanie dodatkowych punktów ¶wietlnych spowoduje stworzenie strefy bezpieczeñstwa i zapobiegania przestêpczo¶ci w rewitalizowanej czê¶ci miasta.
Poprawiona zostanie estetyka przestrzeni publicznej poprzez nasadzenie drzew li¶ciastych oraz wykonanie ma³ej architektury, m.in. zamontowanie stylowych ³awek, koszy na ¶mieci oraz odrestaurowanie dawnej pompy zlokalizowanej na Rynku Golubskim.

Inwestycja powi±zana jest z innymi projektami bêd±cymi w fazie opracowywania, a zwi±zanymi z podniesieniem atrakcyjno¶ci turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia oraz województwa kujawsko-pomorskiego, co ¶wiadczy o ponad lokalnym znaczeniu tego projektu.
Warto w tym miejscu wspomnieæ o pomy¶le dotycz±cym odrestaurowania Zamku, przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze. Zamek zlokalizowany na wzgórzu jest jednym z najwa¿niejszych i najbardziej znanych zabytków. Do dzi¶ stare mury prawdopodobnie nie odkry³y jeszcze wszystkich swych tajemnic.

Projekt „Rewitalizacja Golubskiej Starówki” powi±zany jest z przygotowywanym przez parafiê rzymsko-katolick± w Golubiu projektem odnowienia i prac konserwatorskich dla Ko¶cio³a p.w. ¦wiêtej Katarzyny. Ko¶ció³ ten wpisany do rejestru zabytków, jest jednym z najwa¿niejszych zabytków zlokalizowanych w mie¶cie.

W zakresie podniesienia atrakcyjno¶ci turystycznej miasta Golubia-Dobrzynia projekt powi±zany jest z utworzeniem stanic wodnych dla sp³ywów kajakowych rzek± Drwêc±. Utworzenie systemu stanic wodnych nad rzek± Drwêc± na ca³ym jej biegu ma w efekcie spowodowaæ wzrost liczby turystów odwiedzaj±cych miejscowo¶æ.
Obszar doliny Drwêcy, w tym ca³e miasto, objête jest ochron± prawn±, jako obszar chronionego krajobrazu. Rzeka jest najwiêkszym ichtiologicznym rezerwatem przyrody maj±cym na celu ochronê ryb ³ososiowatych tj., ³ososia, troci, pstr±ga, certy oraz minoga rzecznego. Zachêca swym urokiem mi³o¶ników sp³ywów kajakowych, jak równie¿ wêdkarzy do czynnego korzystania z jej uroków.
Jak te wszystkie plany t³umacz± w³odarze? Starówka Golubska ma ogromny potencja³ kulturowy, historyczny i przyrodniczy, który dziêki projektowi wspó³finansowanemu ze ¶rodków Unii Europejskiej mo¿e byæ w koñcu wykorzystany. Celem bezpo¶rednim jest wpisanie Starówki, obok Zamku Golubskiego do turystycznych atrakcji miasta, regionu, kraju, wykorzystanie strumienia turystów dla o¿ywienia i uruchomienia potencja³u tego obszaru. Projekt przyczyni siê do powstania nowych inwestycji i dzia³alno¶ci gospodarczych (restauracji, kafejek, polepszenia oferty rozrywkowej i kulturalnej), pozwoli na stworzenie z Golubskiej Starówki lokalnego centrum, w którym wypoczywa i spêdza wieczory turysta zwiedzaj±cy ciekawe okolice. Miasto Golub-Dobrzyñ wraz z okolicami stanowi niezwykle ciekaw± trasê turystyczn±.

Projekt wygeneruje nowe miejsca pracy oraz przyczyni siê do ochrony ju¿ istniej±cych. Rewitalizacja bêdzie przeciwdzia³aæ zjawisku bezrobocia, zachêcaæ do tworzenia nowych miejsc pracy, pobudzaæ aktywno¶æ ¶rodowisk lokalnych i przeciwdzia³aæ zjawisku wykluczenia spo³ecznego w zagro¿onych patologiami spo³ecznymi obszarach miasta. Poprawi± siê warunki ¿ycia osób zamieszkuj±cych teren rewitalizowany poprzez uregulowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Nap³yw turystów spowoduje zwiêkszenie siê liczby przedsiêbiorców i inwestorów, co z kolei zwiêkszy zatrudnienie, wzrosn± ceny nieruchomo¶ci i wp³ywy z wynajmu powierzchni gospodarczych.

To tyle. Wiêcej mo¿ecie zobaczyæ i przeczytaæ na stronie:

Z naszej strony wyrazy szacunku i uznania dla burmistrza Romana Tasarza, zastêpcy Wojciecha Kwiatkowskiego oraz wszystkich pracowników Urzêdu Miejskiego Go³ubia – Dobrzynia. Szczególne podziêkowania dla Izabeli Lewandowskiej z Zespo³u ds. Pozyskiwania Funduszy i Promocji za udostêpnienie materia³ów.
Chylimy przed Pañstwem g³owy.

P.S. Wkrótce gmina ¦wiebodzin otrzyma poka¼ny zastrzyk za grunty przy Sulechowskiej. Ciekawe na co zostan± one zmarnotrawione? Tymczasem naszym Panom i Paniom z ulicy Rynkowej cicho przypominamy, ¿e wybory tu¿, tu¿...

Wyborca



adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=151