www.schwiebus.pl

:: Ulice do poprawki
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-12-04 23:41:37)

Ulice wczoraj i dzi¶
Nazwy ¶wiebodziñskich ulic
Ulica - Dra¿liwy temat
Chc± zmieniaæ nazwy ulic
Witos za Chrobrego
Szperanie w archiwach
Emocje przy rondach
Czas zmian ju¿ by³
Ho³d dla papie¿a
Nic nie robiæ, tylko zmieniaæ
Ulice bandytów
"Nowy" Plac, nowe ulice
Bohaterowie naszych ulic
Zmieni± tabliczki
Rondo Solidarno¶ci
Ulice do poprawki
Odpolitycznianie ulic

Ulice do poprawki


¦wiebodziñska Gazeta Powiatowa
Wydanie Nr 07-08[115-116] 2001

Dnia 31.05.2001 r. w "Gazecie Lubuskiej" ukaza³ siê artyku³ "Witos za Chrobrego", który dotyczy³ problemu zmiany nazw ulic. Przypomnijmy, ¿e od kilku lat w ¦wiebodzinie trwa batalia o zmianê nazw ulic: ¦wierczewskiego, ¯ymierskiego, Walki M³odych i Obroñców Pokoju. ¯yjemy w niepodleg³ym pañstwie i symbole komunistycznej dyktatury powinny znikn±æ z naszego ¿ycia, jest to sprawa o której nie powinno siê w ogóle dyskutowaæ. Okazuje siê jednak, ¿e przeciwko zmianom nazw tych ulic s± w³adze miasta ¦wiebodzina. Zastanawiam siê jaki interes maj± w³adze ¦wiebodzina aby blokowaæ naprawienie tej oczywistej niesprawiedliwo¶ci dziejowej. Jak poda³a „Gazeta Lubuska" cyt.: „Zarz±d Miasta jak informuje burmistrz Dariusz Bekisz zaopiniowa³ negatywnie projekt uchwa³y dotycz±cy zmian nazw ulic".

Koszty z sufitu

Przewodnicz±cy rady p. Krzysztof Stêpieñ - jak podaje wspomniana gazeta - twierdzi, ¿e z wstêpnych szacunków wynika, ¿e na zmianê nazw ulic potrzeba 600 ty¶. z³ z bud¿etu miasta. Suma tak szokuj±ca, ¿e nawet zwolenników zmian przyprawia o zawrót g³owy. Niestety, ani gazeta, ani w³adze miasta, ani pan przewodnicz±cy nie podaj±, sk±d siê wziê³a taka kwota. Mieszkañcy ¦wiebodzina chêtnie zapoznaliby siê z tymi szacunkami, mo¿e w³adze miasta w koñcu ujawni³yby te „tajemnicze" koszty i podjê³y rzeczow± dyskusjê?

Nowe ulice za 5 ty¶. z³

Postanowi³em szacunkowo wyliczyæ jakie koszty poniesie gmina i sprawdziæ jakie koszty ponios³y inne gminy, które dokonywa³y podobnych zmian. Wed³ug moich obliczeñ koszty zmian nazw ulic bêd± nastêpuj±ce:

- wprowadzenie nowych nazw ulic do ewidencji ulic i placów - w ramach swoich obowi±zków wykonaj± pracownicy urzêdu,
- zawiadomienia o zmianie ulic w³a¶cicieli nieruchomo¶ci - w ramach swoich obowi±zków wykonaj± goñcy urzêdu,
- wykonanie tablic z nazwami ulic - po 4 na ka¿d± ulicê, razem 16 tablic (koszt tablicy emaliowanej wynosi od 25 - 30 z³) - w sumie od 400 do 560 z³,
- robocizna - instalacja tablic na budynkach - ok. 300 z³,
- za³o¿enie nowych tabliczek z numerami porz±dkowymi i nowymi nazwami ulic - koszt takiej tabliczki wynosi ok. 20 z³,
- wymiana dowodów - ustawowo zwolnione s± od op³at osoby dokonuj±ce wymiany dowodów w wyniku zmiany nazw ulic.

K³amstwem jest to, co sugeruje gazeta, ¿e urz±d bêdzie p³aci³ odszkodowania firmom, które ponios³y koszty w wyniku zmian ulic. Pomijaj±c wielko¶æ tych kosztów, które s± wyssane z palca (np. KIM i Sprick Rowery wed³ug Gazety Lubuskiej obliczy³y je na 50 ty¶. z³) nale¿y stwierdziæ, ¿e zgodnie z prawem koszty zmian piecz±tek zak³adów i firm prowadz±cych dzia³alno¶æ na danej ulicy oraz koszty okre¶lonych wpisów w ewidencji b±d¼ rejestrach ponosz± podmioty tam zamieszka³e lub dzia³aj±ce. Na marginesie warto dodaæ, ¿e koszt zrobienia nowej gumki do piecz±tki wynosi ok. 30 z³.

Ca³kowite koszty zmiany nazw tych 4 ulic powinny siê zamkn±æ w granicach 5 ty¶. z³.

Jak to robi± inni?

Jak siê okazuje, zmiany nazw ulic s± dokonywane bardzo czêsto i w ¿adnej z gmin z któr± siê kontaktowa³em nie by³o to jakim¶ znacz±cym obci±¿eniem dla bud¿etu. Ma³o tego, w wielu gminach nie uwzglêdnia siê nawet takiej pozycji w bud¿ecie, a ¶rodki na te zmiany co roku s± uwzglêdniane w ramach zwyk³ych prac komórek urzêdu. W Gliwicach w 1999 r. zmieniano nazwy ulic w centrum miasta gdzie siedzibê ma wiele firm, i nikt tam nawet nie pomy¶la³ o tym, aby firmy mog³y ro¶ciæ sobie jakie¶ pretensje do Urzêdu Gminy i ¿±daæ jaki¶ odszkodowañ. W ¯orach na ¦l±sku w kwietniu 2001 r. Rada Miejska podjê³a uchwa³ê w sprawie nadania nowych nazw i zmiany niektórych ulic w mie¶cie. Uchwa³± objêto 60 ulic.

Je¿eli nie mo¿na zmieniæ ulic trzeba bêdzie zmieniæ w³adze miasta, które nie s³u¿± polskim interesom. Mieszkañcy maj± tak± mo¿liwo¶æ poprzez referendum. Wielokrotnie uzasadniono potrzebê zmian tych ulic i przedstawiano ¿yciorysy tych komunistycznych „bohaterów", jest hañb±, ¿e przez tyle lat nie mo¿na tego zrobiæ, ¿e robi siê problem z czego¶, co dawno powinno byæ ju¿ za³atwione.

Gracjan Wrembel

Od Redakcji ¦GP:

Ciekawe, jakie zakoñczenie bêdzie mia³a ta batalia - wygl±da bowiem na to, ¿e kto¶ tu komu¶ robi na z³o¶æ. A jest ostatni dzwonek - bo jeszcze tylko 4 miesi±ce zosta³y do wyborów parlamentarnych i rok do samorz±dowych. Ponoæ rz±dzi u nas prawica?
A zarówno burmistrz, jak i przewodnicz±cy Rady Miasta - to przecie¿ nie tak dawno cz³onkowie "Solidarno¶ci" mo¿e siê mylimy? W koñcu Zbigniew Bujak, legenda "S" lat 80 powiedzia³: "Przepraszam za "Solidarno¶æ" i... odda³ swoj± legitymacjê zwi±zkow± "S" (na aukcjê - i jeszcze zarobi³). Nie wiadomo, dlaczego szczury uciekaj± - przecie¿ okrêt nie tonie!




adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=138