www.schwiebus.pl

:: Zarys dziejów ¦wiebodzina
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-03-29 16:17:26)


Zarys dziejów ¦wiebodzina
Opracowa³ Tomasz Mo¿ejko




Najstarsze dzieje ¦wiebodzina nie s± znane. Form± osadnicz±, która zapocz±tkowa³a rozwój miasta by³ wczesno¶redniowieczny gród po³o¿ony w pobli¿u skrzy¿owania wa¿nych szlaków komunikacyjnych i handlowych, prowadz±cych ze wschodu na zachód i z pó³nocy na po³udnie. Najbli¿ej w miejscowo¶ci Grodziszcze, by³o ulokowane grodzisko po³o¿one 4 km od obecnego ¦wiebodzina, nad jeziorem Lubinickim, datowane na okres od IX do koñca XII w. Do koñca XIII w. funkcjonowa³ równie¿ niewielki gródek nad rzek± P³awnic±, ok. 1 km od centrum ¶redniowiecznego miasta. Pierwsza wzmianka, która nie precyzuje charakteru osadniczego ¦wiebodzina, lecz mówi, ¿e jego w³a¶cicielem jest rycerz Gniewomir, pochodzi dopiero z roku 1302 . Jako miasto ¦wiebodzin jest wymieniony w roku 1319. Miasto rozwija³o siê na prawie polskim, a prawo magdeburskie przyjê³o w pierwszej po³owie XIV w. (1335 r.), za¶ pe³ne prawa miejskie otrzyma³o dopiero w po³owie XV w. ¦redniowieczne miasto rozplanowane zosta³o w oparciu o regularny uk³ad ulic Jego centrum stanowi³ prostok±tny rynek, w którym komunikuj± siê biegn±ce pod k±tem prostym ulice. W pó³nocnowschodnim naro¿niku plac s±siadowa³ z ko¶cio³em parafialnym. We wschodniej czê¶ci miasta usytuowano równie¿ zamek Pocz±tkowo ¦wiebodzin posiada³ drewniano-ziemne obwarowania, które w XIV w. zast±piono murami. Obwarowania ³±czy³y siê z zachodni± czê¶ci± zamku posiadaj±cym odrêbny, wydzielony system umocnieñ. G³ówn± arteri± komunikacyjn± by³a droga przebiegaj±ca z po³udnia na pó³noc. Wchodzi³a ona przez bramê G³ogowsk±, bieg³a obecn± ulic± Ko¶cieln±, nastêpnie przez rynek i obecn± ul. 1-go Maja kierowa³a siê do bramy Krzy¿owej. W roku 1586 wybudowano bramê Now±, która umo¿liwi³a lepszy przejazd przez miasto z zamku w kierunku zachodnim. Ju¿ w ¶redniowieczu zabudowa przekroczy³a obwarowania, a za bramami wzd³u¿ g³ównych dróg zaczê³y tworzyæ siê przedmie¶cia.

Od pocz±tków swojego istnienia le¿±ce na skrzy¿owaniu g³ównych dróg, tj. Poznañ-Frankfurt i Wroc³aw-Szczecin miasto by³o typowym o¶rodkiem rzemie¶lniczo-handlowym. Ju¿ w XIV w. wytwarzano tu sukno, które w wieku XV by³o szeroko znane w Wielkopolsce i na ¦l±sku ; przywilej dla sukienników wydano w 1396 r. W wieku XV odbywa³y siê w mie¶cie dwa jarmarki rocznie, a od roku 1547 trzy. Przez ca³y okres ¶redniowieczny rozwija³o siê równie¿ garbarstwo i ku¶nierstwo, na obrze¿ach miasta tak¿e rolnictwo. Gdy w XV w. ¦wiebodzin sta³ siê w³a¶cicielem kilku folwarków po³o¿onych w okolicy oraz lasu miejskiego dodatkowo, na obszarach podmiejskich, rozwinê³a siê równie¿ uprawa winnej latoro¶li, a tak¿e produkcja i eksport wysoko cenionego piwa ¶wiebodziñskiego. W wieku XVI miasto prze¿y³o kilka niszcz±cych po¿arów, trzêsienie ziemi oraz liczne epidemie. Po wielkim po¿arze w 1541 r. odbudowano ko¶ció³, ratusz, a wiêkszo¶æ budynków w mie¶cie zmieni³a wystrój architektoniczny. W roku 1604 wybudowano pierwsz± murowan± szko³ê miejsk±, która przetrwa³a do dnia dzisiejszego. W wieku XVII rozwój ekonomiczny miasta zosta³ zahamowany przez wojnê trzydziestoletni±, kolejne liczne po¿ary oraz epidemie i konflikty religijne. Koniec XVIII i pocz±tek XIX w. przyniós³ nowy etap rozwoju gospodarczeg miasta. W roku 1816 liczba rzemie¶lników osi±gnê³a najwy¿szy poziom tj. 323. Po³owa XIX w. to okres nowoczesnego uprzemys³owienia miasta. Powsta³o ponad 30 zak³adów przemys³owych, m.in. fabryki w³ókiennicze, zak³ady budowy maszyn, cegielnie i browary. W roku 1849 zbudowano szosê Poznañ-Frankfurt i uruchomiono w roku 1870 wa¿n± dla miasta liniê kolejow± Poznañ-Frankfurt. Rozwój gospodarczy spowodowa³ szybki wzrost liczby ludno¶ci. W roku 1800 ¦wiebodzin liczy³ 3 114, w 1900r. 8 660, a w 1939 r. ju¿ 10 431 mieszkañców. Dzia³ania wojenne w roku 1945 nie przynios³y miastu wiêkszych strat materialnych. Licznych zniszczeñ i dewastacji dokonali tylko ¿o³nierze Armii Czerwonej.

Dzieje polityczne ¦wiebodzina s± bardzo skomplikowane. Po okresie w³adztwa wielkopolskiego w XIV w. miasto przy³±czono ostatecznie do ksiêstwa g³ogowskiego. Najstarsze informacje o radzie miejskiej pochodz± z 1397 r., a o burmistrzu z 1418 r. W latach 1489-1561 rajców mianowa³ komendant zamku ¶wiebodziñskiego na wniosek mieszczan. Koniec XV w. przyniós³ znaczne zmiany polityczne. Ju¿ w latach 1435-1467 ¦wiebodzin zosta³ oddany w zastaw joannitom ³agowskim i podlega³ wp³ywom brandenburskim, od wschodu tak¿e wielkopolskim. Wydzielona w wyniku wojny sukcesyjne w roku 1482 enklawa ¶l±ska obejmowa³a tzw. powiat ¶wiebodziñski o powierzchni 10 mil2. W roku 1686 ¦wiebodzin na podstawie uk³adu zawartego miêdzy Habsburgami, jako królami czeskimi, a elektorem brandenburskim przeszed³ pod panowanie Brandenburgii. Stan ten okaza³ siê przej¶ciowy i w roku 1695 ¦wiebodzin ponownie wróci³ do ¦l±ska. W roku 1742 w trakcie wojny ¶l±skiej ¦wiebodzin ostatecznie przeszed³ pod panowanie Prus. Administracyjnie utrzymano zale¿no¶æ od ¦l±ska (pruskiego) do 1817 r., kiedy to powiat ¶wiebodziñski w³±czono do Brandenburgii. Stolic± nowego powiatu zosta³ Sulechów, jako miasto bardziej pruskie i ewangelickie (Kreis Züllichau-Schwiebus). W latach 1699-1810 samo miasto by³o na prawie zastawu w posiadaniu cysterek trzebnickich.

31 stycznia 1945 r. ¦wiebodzin zajmuj± oddzia³y Armii Czerwonej. Miasto ostatecznie powraca do Polski. 2 marca 1945 r. komendantem miasta zostaje mjr Gaunow. W marcu 1945 r. do ¦wiebodzina przybywaj± pierwsi osadnicy i repatrianci. Po wojnie ¦wiebodzin w³±czono administracyjnie do Wielkopolski. 16 kwietnia 1945 r. utworzono powiat ¶wiebodziñski, który sk³ada³ siê z 3 miast (Lubrza, Sulechów, ¦wiebodzin), 13 gmin i 86 gromad. Podzia³ ten przetrwa³ z pewnymi zmianami do 1954 r. W roku 1950 utworzono województwo zielonogórskie, w którym znalaz³ siê ¦wiebodzin. W roku 1975 w Polsce dokonano kolejnej reformy administracyjnej. Likwiduj±c powiat utworzono gminy, które funkcjonuj± do dnia dzisiejszego. W roku 1990, po okresie socjalistycznym, odby³y siê pierwsze wolne wybory samorz±dowe. Burmistrzem ¦wiebodzina zosta³ Zdzis³aw Janczura (1990-1992) a nastêpnie Grzegorz Skurzyñski. Przewodnicz±cym Rady Miejskiej w ¦wiebodzine wybrano Eugeniusza Pihana. Od 1 stycznia 1999 r. zacz±³ funkcjonowaæ powiat ¶wiebodziñski; starost± zosta³ Grzegorz Tomys. Obecnie ¦wiebodzin jest stolic± powiatu oraz gminy. Po³o¿enie na szlakach handlowych oraz komunikacyjnych nadal sprzyja rozwojowi miasta i regionu.




Materia³ zosta³ opracowany przez Pana Tomasza Mo¿ejko. Artyku³ w ca³o¶ci pochodzi ze strony Urzêdu Miejskiego w ¦wiebodzinie.




adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=13