www.schwiebus.pl

:: Schwiebus.pl - którêdy do Was
Artyku³ dodany przez: schwiebu (2005-03-26 17:13:03)


Schwiebus.pl - którêdy do Was


Kiedy w po³owie pa¼dziernika 2001 r. pojawi³a siê w internecie witryna Schwiebus.pl, zastanawia³em siê co w³a¶ciwie chcê w ten sposób osi±gn±æ. Pytanie to znacz±co nie zmieni³o siê w ci±gu tych (czterech) lat i nadal zastanawiam siê co osi±gn±³em a czego nie...

Podstawowym celem istnienia tej strony by³a chêæ przedstawienia internautom odwiedzaj±cym Schwiebus.pl - miasta ¦wiebodzin takim, jakim by³o przed 1945 rokiem.

Za spraw± zamieszczonych tu skanów przedwojennych kart pocztowych, zdjêæ, rysunków próbowa³em upro¶ciæ sobie zadanie i omija³em szerokim ³ukiem s³owa. Jednak na d³u¿sz± metê, unikanie tego ¶rodka przekazu nie mia³o najmniejszego sensu. Ale jak i o czym pisaæ, kiedy ma siê w sumie niewiele do powiedzenia? Z pomoc± przychodzi³y mi ró¿ne opracownia które mog³em tu umie¶ciæ. Jednak wci±¿ pierwotny pomys³ na tê stronê gdzie¶ siê oddala³. Skromny, w³asny zbiór trzydziestu kilku kart pocztowych ¦wiebodzina i kilkudziesiêciu innych reprodukcji szybko znudzi³ ¿±dnych nowo¶ci widzów, a ja nie mia³em ambicji na generowanie du¿ego ruchu wokó³ swojej strony prowadz±c jaki¶ 'reality' serwis naszego miasta. Akurat ta luka zosta³a szybko wype³niona i od d³u¿szego czasu funkcjê tê pe³ni ¦wiebodzin on line.

A ja wci±¿ nie mia³em pomys³u na reanimacjê swojej strony.

W miêdzyczasie (to takie kosmiczne pojêcie :), nie¶wiadom obrotów sfer niebieskich, mia³em przyjemno¶æ do¶æ dok³adnie zapoznaæ siê z kolekcj± ¶wiebodziñskich kart pocztowych naszego Muzeum Regionalnego. I to by³ chyba przys³owiowy gwó¼d¼ do trumny. Zawsze przyt³acza³y mnie ilo¶ci których nie mo¿na ogarn±æ i tak te¿ siê wtedy sta³o. Tworz±c tê stronê, w nieistniej±cym ju¿ KALEJDOSKOPIE umieszcza³em wszystkie 'obrazki' jakie wpad³y mi w rêce. Kiedy dotkn±³em kilkuset muzealnych kart pocztowych, takie beztroskie wklejanie skanów na stronê straci³o ca³kowicie sens. Nale¿a³o to przynajmniej spróbowaæ w jaki¶ sposób uporz±dkowaæ. Im dalej brn±³em w tych porz±dkach, tym problem wydawa³ siê coraz bardziej skomplikowany. Nigdy nie przypuszcza³em, ¿e taki ma³y Schwiebus móg³ dorobiæ siê takiej ilo¶ci pocztówek. W tej chwili dysponujê informacjami o ponad 700 ró¿nych pozycjach. Wiem te¿, ¿e Muzeum nie pró¿nowa³o i w tym czasie przyby³a im conajmniej setka nowych pozycji. Znam kolekcjonerów których karty stanowi± kolejne zbiory mog±ce powiêkszyæ tê liczbê o kolejn± setkê! Nie sk³amiê mówi±c, ¿e prawie co tydzieñ pojawia siê gdzie¶ na internetowej aukcji jedna, nowa pozycja. Tak wiêc, d³ugo 'mêczy³em' siê zanim nie stworzy³em jakiego¶ swojego systemu za pomoc± którego móg³bym identyfikowaæ znajdowane karty pocztowe.

W przypadku takiego materia³u kolekcjonerskiego jakim s± pocztówki, podstawowym kryterium oceny jest jej wygl±d. St±d pierwsza rzecz jak± mo¿ecie znale¼æ na tej stronie to KATALOG ULIC. Na ka¿dej stronie tego serwisu, przy jej górnej krawêdzi mo¿ecie znale¼æ szereg MENU zawieraj±cy uporz±dkowane alfabetycznie polskie i niemieckie nazwy ulic lub miejsc których pocztówkowe prezentacje mog³em tu umie¶ciæ. Ich u¿ycie jest intuicyjne i nie powinno stwarzaæ nikomu ¿adnych trudno¶ci. Po prostu - znaj±c polsk± nazwê szukanej ulicy wybieramy j± z lewego albo prawego menu C&Co. 2003. Gdy znamy interesuj±c± nas niemieck± nazwê ulicy lub miejsca korzystamy z jednego z menu: Straße A-F - Straße G-K - Straße L-R - Straße S-Z.

¯adna to rewelacja, ale musicie zauwa¿yæ, ¿e nie ka¿da przedwojenna ulica doczeka³a siê swojej pocztówki. St±d te niemieckie nazwy szczê¶liwych ulic - bo uwiecznionych na kartach - zosta³y poprzedzone gwiadk± '*'. Dlaczego polskich ulic jest tylko tyle? Nie widzia³em potrzeby robienia wyczerpanego katalogu nazw wspó³czesnych, ka¿dy je zna. A gdyby siê jednak okaza³o, ¿e ich nie znacie to zapraszam za chilê P O D - T E N - A D R E S. Z góry zastrzegam - to kolejne miejsce którego powinienem siê wstydziæ bardziej, ni¿ je pokazywaæ. Stwierdzi³em jednak, ¿e skoro ju¿ jest to po co mia³bym je ukrywaæ. Znajdziecie tam przede wszystkim w uk³adzie dwóch kolum alfabetyczny, ca³kowity wykaz niemieckich nazw ulic i istniej±ce dzi¶ ich polskie odpowiedniki. Alfabetycznie posortowane s± niemieckie nazwy ulic. Niejako naturalnym uzupe³nieniem s± polskie nazwy ulic które powsta³y po wojnie. W przeszukiwaniu pomóc mo¿e systemowa kombinacja klawiszy Ctrl+F. Jednak wcze¶niej, przed wy¿ej opisan± tabel± umie¶ci³em nieudany i porzucony projekt graficznego nawigatora po przedwojennym planie ¦wiebodzina. No mo¿e do koñca to on taki nieudany nie jest, gdy¿ przynajmniej pozwala na zapoznanie siê z po³o¿eniem poszczególnych ulic z ich pierwotnymi nazwami. Wystarczy klikn±æ na interesuj±cej nas czê¶ci miasta i 'zapoznawaæ siê' :). Po siatce planu miasta mo¿emy poruszaæ siê, korzystaj±c ze strza³ek umieszczonych na krawêdziach planów. Jest, jakie jest. Mi siê nie podoba i my¶la³em ¿e lepszym rozwi±zaniem bêdzie przeniesienie tego planu do flash'a.

Schwiebus 1945 in X-Shockwave-Flash.

Jednak jest to 'ciê¿ka' alternatywa dla prostych grafik JPEG. Ciê¿ka w znaczeniu wielko¶ci pliku jaki musi zostaæ pobrany z sieci do naszego komputera. Z przykro¶ci± muszê ostrzec zwyk³ych modemowców przed 1MB plikiem. Ale w dobie coraz popularniejszego szerokopasmowego dostêpu (neostrada, adsl :) pobranie tego pliku trwa od 1 do 2 minut. Pocieszaj±ce jest to, ¿e wystarczy jednokrotne pobranie, pó¼niej nasza przegl±darka wydobywa go ze swojej kopii tymczasowej. A co w zamian? Powiêkszenia planu, p³ynne przesuwanie planu na boki, wyskakuj±ce opisy nazw ulic w obu jêzykach, bezpo¶rednie linki do stron ulic i miejsc. Wszystko pod prawym przyciskiem myszki.

Wracaj±c do prezentacji ulic, kiedy ju¿ traficie na strony na których znajduj± siê miniaturki kart pocztowych - ka¿da z nich prowadzi do konkretnej pozycji katalogu C&Co. 2003 zawieraj±cej moim zdaniem wyczerpuj±cy opis ka¿dej karty pocztowej jaka siê w nim znajduje.

Kiedy pisa³em o podstawowym kryterium jakim jest wygl±d karty mia³em na my¶li obiekt jaki karta przedstawia. Choæ to podstawowe, to jednak mizerne kryterium. Katalog dopiero siê rozwija: awers, rewers, autor, wydawca, kolorystyka, rodzaj papieru, krawêdzi, obieg, stan, zawarto¶æ karty. Te i wiele innych informacji stara³em siê w miarê mo¿liwo¶ci zbieraæ o ka¿dej z kart. Teraz trzeba tylko uszyæ dla tych danych odpowiednie ubranie ¿eby mo¿na by³o z nich korzystaæ. Za jaki¶ czas umo¿liwiê przetwarzanie bazodanowe tych informacji. Bêdzie mo¿na wygenerowaæ stronê zawieraj±c± karty tylko danego autora lub wydawcy, wykonane t± czy inn± technik±, z obiegu czy bez. Bêdzie mo¿na odpytaæ bazê czy znajduje siê w niej kolorowana karta, wykonana "jak±¶ tam" technik± na matowym kartoniku o prostych krawêdziach, przedstawiaj±ca ulicê ¯ymierskiego lub Frankfurterstrasse, wydan± przez Alfreda Karge na prze³omie których¶ tam lat... Ju¿ wiele nie trzeba.

Ca³a zabawa zaczyna sie w³a¶nie teraz, kiedy jest do czego porównywaæ karty. Nagle okazuje siê, ¿e to co wydawa³o siê byæ takie same - takie same nie jest. Mam nadziejê przy okazji nauczyæ siê czego¶ wiêcej. Szczególnie interesuj± mnie techniki jakimi pos³ugiwano siê podczas produkcji kart. Wszystko czego siê dowiem bêdê stara³ siê przenosiæ na strony Schwiebus.PL

I jest co¶ o co prosi³em ju¿ bardzo dawno. Je¿eli znacie, macie, mo¿ecie udostêpniæ jakie¶ materia³y - szczególnie karty pocztowe - bardzo proszê o kontakt. Nie staæ mnie na skupowanie tych ma³ych cudeniek, ale w zupe³no¶ci wystarczy mi ich dobry skan.

Ach.. i jeszcze jedna rzecz - dlaczego w tak wielu miejscach widoczne s± w katalogu tylko miniaturki? Wiêkszo¶æ kart jest w³asno¶ci± Muzeum Regionalnego w ¦wiebodzinie. Zobowi±za³em siê do niepublikowania wiêkszych skanów kart ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ ich kopiowania. Wci±¿ ¿ywy pozostaje problem praw autorskich - dos³ownie i w przeno¶ni. Osobi¶cie bolejê z tego powodu i czujê siê niespe³niony - s± one w koñcu nasz± wspóln± w³a¶no¶ci±, ale zobowi±zañ nale¿y przestrzegaæ. Zawiedzionym przypomnê ¿e w artykule poni¿ej, zaprasza³em na pocz±tku lipca na wystawê tych¿e kart do naszego Muzeum Regionalnego.

Czekam na Wasze sugestie i uwagi. Z przyjemno¶ci± zamieszczê Wasze komentarze do kart które w sposób szczególny zwracaj± Twoj± i.. Twoj± uwagê.
Zapraszam do zwiedzania oczywi¶cie od kart z ulic± ¯ymierskiego.


Robert Ziach
¦wiebodzin, pa¼dziernik 2003


Nie, to nie jest pomy³ka - tekst jest sprzed prawie pó³tora roku. Zmieni³em w nim tylko 3 czy 4 szczegó³y, a poza tym nic merytorycznie na stronie siê nie zmieni³o. Sporo nowych kartek przyby³o, du¿a ich czê¶æ wci±¿ czeka na swoj± premierê w katalogu. Ale najistotniejsz± zmian± jest nowa forma strony i w³asna domena. A to z kolei oznacza, ¿e jeszcze ³atwiej mo¿ecie przekazywaæ mi swoje sugestie. Wystarczy, ¿e skorzystacie z mo¿liwo¶ci umieszczenia doowolnego komentarza w dowolnym miejscu tej strony. Nie musicie siê rejestrowaæ (aczkolwiek zachêcam), nie musicie posiadaæ konta e-mail (tylko kto go teraz nie ma?) - wystarczy ¿e zapiszecie swoich kilka s³ów komentarza (to ta najwiêksza trudno¶æ - napisaæ co¶ od siebie), wszystkie uwagi s± mile widziane




adres tego artyku³u: www.schwiebus.pl/articles.php?id=11