[Schwiebus.pl - Świebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Gazeta Lubuska  

2006-04-20 08:53
Temat postu: Miasto pod okiem
ciachu


forum admin
postów: 823

19 Kwietnia 2006
Miasto pod okiem
W planach jest pięć kamer. Policjanci i urzędnicy już ustalili miejsca, w których pojawią się te urządzenia.

- Ustalając lokalizację kierowaliśmy się ilością zdarzeń do jakich dochodzi w mieście - mówi zastępca komendanta powiatowego, podinsp. Sławomir Tomal. Urzędnicy z magistratu chętnie zgodzili się na wskazane miejsca.
Uzgodniono, że kamera pojawi się na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Kolejowej i Głogowskiej. Dzięki temu przyda się również policjantom z drogówki, którzy będą mogli obejrzeć co się dzieje na tej krzyżówce. Kolejna kamera obejmie swoim zasięgiem ul. Łużycką. Trzecia zostanie zamontowana w rejonie ul. Kilińskiego z oglądem wejścia na ulice Kupiecką i Sulechowską. Następna kamera pojawi się na os. Łużyckim z uwzględnieniem dyskoteki. Ostatnia obejmie swoim zasięgiem plac Jana Pawła II.
Magistrat ma przygotowane 140 tys. zł na założenie monitoringu. Wydatek na pięć kamer ma się szybko zwrócić. Urzędnicy podkreślają, że w miastach, w których funkcjonuje monitoring, w zasięgu kamer nie ma zniszczeń. Dzięki temu magistrat nie będzie wydał pieniędzy na remonty śmietników, latarni czy ławek niszczonych przez chuliganów. - Spod oka kamer uciekają także graficiarze - dodaje inspektor Piotr Nowik z urzędu miejskiego.
Kamery powinny zacząć działać w pierwszej połowie roku. Monitor z obrazem stanie w policyjnej komendzie.


PIOTR JEDZURA
0 68 324 88 13
pjedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S
2006-08-31 18:45
Temat postu: Czujne oko
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Dzień za Dniem wydanie 18 [231] z dnia 10 maja 2006 r.
Świebodzin. W mieście zostaną zainstalowane kamery
Czujne oko

Urząd miejski wraz z policją ma zamiar zainstalować w mieście pięć kamer obrotowych. Zostaną umieszczone tak, by swoim zasięgiem objęły znaczną część centrum miasta, tworząc ciąg od ul. Łużyckiej do Ratusza.

Prawdopodobnie monitoring miasta zacznie działać już od połowy roku. Nadzór nad nim będą mieli policjanci z komendy powiatowej.

Pierwsza z kamer obejmie rejon os. Łużyckiego i ul. Łużyckiej ze szczególnym uwzględnieniem okolic dyskoteki"York", chodników i pasażu handlowego wzdłuż ulicy Łużyckiej, gdzie dochodziło do częstych wybryków chuligańskich. Druga kamera swoim zasięgiem obejmie rejon skrzyżowania ul. Piłsudskiego z Kolejową i Głogowską z uwzględnieniem okolic sklepu"Śnieżka", pasaży handlowych przy ul. Głogowskiej oraz wejścia do Parku Chopina od ul. Głogowskiej, a także domu kultury. W zasięgu trzeciej kamery znajdzie się rejon Placu Jana Pawła II z uwzględnieniem okolic pubów:"Gotycka" i"Enklawa", ul. 1 Maja oraz obiekty handlowe do Ronda Solidarności oraz część parkingu Urzędu Miasta. Czwarta - rejon ul. Kilińskiego i wejścia na Pl. Jana Pawła II (pub"Enklawa") oraz parking przy kościele NMP i część Parku Chopina. Natomiast ostatnia, piąta będzie czuwała nad bezpieczeństwem w rejonie ul. Sulechowskiej i os. Łużyckiego ze szczególnym uwzględnieniem parkingów i dróg wyjazdowych oraz trasy przemieszczania się młodych osób z dyskoteki "York" do centrum miasta.

System kamer umożliwi ustalenie ewentualnych sprawców przestępstw i wykroczeń w rejonie monitorowanym, będzie oddziaływać prewencyjnie, a tym samym przyczyni się do wymuszenia zachowań zgodnych z prawem przez grupy młodzieży hałasującej i zakłócającej spokój okolicznym mieszkańcom. Przyczyni się też do natychmiastowej reakcji policji.

Rada Miejska zatwierdziła w budżecie 140 tys. zł na założenie monitoringu. Cztery tysiące złotych zaoferowało szczecińskie PZU"Życie". - Co jakiś czas spotykamy się z policjantami, by omówić szczegóły techniczne związane z założeniem kamer - mówi Piotr Nowik, inspektor organizacji i nadzoru UM. - Założenie monitoringu jest m. in. konsekwencją napływających skarg na hałasy młodzieży przemieszczającej się do dyskoteki lub pubów w centrum miasta, ujawnianych uszkodzeń koszy na śmieci i innych urządzeń gospodarki komunalnej, a także kradzieży samochodów oraz włamań do obiektów handlowych - dodaje. System monitoringu będzie mógł być rozbudowywany. Do sieci mogą dołączać się okoliczne sklepy, urzędy, instytucje.

pzw

--
C
U
S
2007-01-16 21:06
Temat postu: Kiedy ruszą kamery?
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Lubuska
16 stycznia 2007

Kiedy ruszą kamery?

Monitoring miał działać w lipcu ub. r. Kamery nadal nie rozpoczęły pracy. W magistracie tłumaczą, że czekają na pozwolenie konserwatora zabytków.

Z ratusza kamera miałaby doskonały widok na ul. 1 Maja

- Gdzie te kamery? - pytają mieszkańcy. Urzędnicy szybko odpowiadają, że ich nie ma. A jako powód opóźnienia montażu podają sprawy techniczne i niezbędne pozwolenia.

Wiceburmistrz Krzysztof Tomalak pamięta, jaki był planowany pierwszy termin montażu kamer. - Miały pracować już w lipcu ubiegłego roku - wspomina. Pieniądze na zakup i montaż sprzętu nadal są w gminnej kasie. Co się więc stało?

Pierwszą barierą były sprawy techniczne. Żeby kamery podłączyć w jeden system, muszą one być ze sobą spięte. Do tego potrzebne były miejsca, w których poprowadzone zostaną kable. I ta sprawa została już załatwiona. Firma telekomunikacyjna zgodziła się wpuścić przewody do swoich studzienek.

Czekają na odpowiedź

Ale jest jeszcze jedna bariera. Jedna z kamer ma zostać zawieszona na ratuszu - a na to musi się zgodzić konserwator zabytków. Takiej zgody na razie nie ma. - Wysłaliśmy pismo przypominające o potrzebnym nam pozwoleniu i czekamy na odpowiedź - informuje sekretarz gminy Edmund Miara.

Kamera na ratuszu jest potrzebna. Stąd jest bardzo dobry widok na ul. 1 Maja - urządzenie objęłoby zasięgiem niemal cały trakt w kierunku starego miasta.
Oczywiście konserwator może się na montaż nie zgodzić. Wtedy władze miasta poszukają miejsca na jednym z okolicznych budynków.

Sulechów zachwala

Wiceburmistrz Tomalak zapewnia, że kamery wkrótce zaczną działać. Na początek będzie to pięć urządzeń. Będą pilnować porządku na ulicach Łużyckiej, Kilińskiego, Głogowskiej, w rejonie Piłsudskiego oraz na starym mieście. Obraz docierać będzie do monitora ustawionego w komendzie policji. W razie potrzeby patrol błyskawicznie zareaguje.

Obraz będzie nagrywany i archiwizowany. A takie nagranie może być doskonałym dowodem np. w sprawie popełnionego wykroczenia.
W każdej chwili system będzie można rozbudować o kolejne kamery. To będzie uzależnione m.in. od potrzeb i tego jak sprawdzą się elektroniczni stróże.

A w innych miastach sprawdzają się doskonale. - Kamery są niezwykle przydatne, w zasięgu ich pola widzenia niemal do zera spadły włamania - mówi szef sulechowskiej policji nadkom. Jarosław Zabłocki. W ub. roku sulechowscy policjanci zatrzymali też dwie poszukiwane osoby, właśnie dzięki kamerom. A że miasto jest monitorowane, informują tabliczki zamontowane na jego obrzeżach.

Piotr Jędzura
pJedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S




Logowanie
Login hasło Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

0.012 | powered by jPORTAL 2