[Schwiebus.pl - Świebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Gazeta Lubuska  

2006-03-08 21:00
Temat postu: Rondo na krzyżówce krajowych dróg nr 2 i 3 (..)
ciachu


forum admin
postów: 823

8 Marca 2006
Kiedy wreszcie pojadę na okrągło?
Na krzyżówce krajowych dróg nr 2 i 3 ma powstać rondo. Pieniądze powinny się znaleźć w przyszłym roku.

Krzyżówka pod Świebodzinem dawno dorobiła się miana najbardziej niebezpiecznej w województwie. - I jednej z najbardziej niebezpiecznych w kraju - podkreślają zgodnie kierowcy. Jej zła sława dotarła w wiele zakątków kraju. Opowiadają o niej kierowcy, którzy byli świadkami tragicznych wypadków.

Czekają na rondo

Powodem wypadków jest zbyt szybka jazda. Ci, którzy zmierzają w kierunku granicy oraz w stronę Poznania, na krzyżówce mają pierwszeństwo. - Niestety, nie zwracają uwagi na ograniczenie prędkości, tylko przejeżdżają skrzyżowanie z dużą prędkością - opowiada asp. Piotr Szymańczuk. Kierowcy wyjeżdżający ze Świebodzina lub jadący od strony Gorzowa Wlkp. chcą włączyć się do ruchu. - Wtedy najczęściej dochodzi do tragedii - dodaje policjant.
Na skrzyżowaniu łączącym "dwójkę" i "trójkę" przez cały rok jest wielki ruch. Każdego dnia jeździ tamtędy kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Latem ruch jest większy o 50 proc. Są takie dni, kiedy policjanci muszą kierować ruchem na skrzyżowaniu.

Dwa pasy

Policjanci są przekonani, że tylko przebudowa krzyżówki zmniejszy liczbę kolizji i wypadków. - Tam musi powstać rondo, wjazd na nie automatycznie wmusi zdjęcie nogi z gazu i upłynni ruch - mówi szef policji nadkom. Sebastian Banaszak.
O jego budowę od 2000 r. stara się starosta Ryszard Szafiński. - Mimo naszych zabiegów jak na razie kończy się tylko na obietnicach - podkreśla szef powiatu.
W tym czasie powstało kilka projektów przebudowy. Od wielopoziomowego skrzyżowania do dwupasmowego ronda.
- Koncepcja jest już ustalona, ma powstać rondo z dwoma pasmami - mówi zastępca dyrektora zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wiesław Staruch.
Policjanci stoją na stanowisku, że najlepsze będzie małe rondo jednopasmowe, ale najważniejsze jest, żeby powstało. - Jeśli będzie dwupasmowe i dojdzie do kolizji, nie będzie żadnego problemu z wyłączeniem jednego pasa z ruchu - zaznacza nadkom. Banaszak.
Na razie nie jest przesadzone, że rondo zostanie wybudowane. - Trafi do projektu przyszłorocznego budżetu - informuje W. Staruch. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy w przyszłym roku.


PIOTR JĘDZURA

--
C
U
S
2006-03-08 21:01
Temat postu: Ronda na krajówce nie będzie
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Dzień za Dniem numer 5 z dnia 1 lutego 2006
Świebodzin. Ronda na krajówce nie będzie
Projekt do kosza

Miało być tak bezpiecznie i nie będzie. Generalna Dyrekcja Dróg ma w nosie bezpieczeństwo kierowców i pasażerów poruszających się krajową "dwójką". O natężeniu ruchu na trasie Słubice - Poznań nikogo przekonywać nie trzeba. Nie dostrzega go tylko GDR.

Działa opieszale, mimo że to właśnie jej pracownicy ponieśli śmierć na odcinku trasy o dużej wypadkowości.

Kilka lat temu powstał projekt budowy ronda na wysokości Świebodzina. Później, przez wiele lat o pomyśle było cichutko. Przedstawiciele marszałkowskich władz gorąco zapewniali, że problem zostanie szybko rozwiązany. Dla zamydlenia oczu, rozpętano burzę wokół krajowej "trójki". Będzie, czy nie będzie? - debatowali dziennikarze regionalnych gazet i rozgłośni.

W maju ubiegłego roku skrzyknięto przedstawicieli województwa. Pokazano zgrabny projekcik i sprawa ucichła. W styczniu tego roku manewr powtórzono. Okazało się, że projekcik wart jest... wyrzucenia do kosza. Drogowcy stwierdzili, że rondo jednopasmowe nie rozwiąże problemu. Trzeba zrobić dwupasmowe...

Tylko, że takiego projektu GDR jeszcze nie ma i szybko mieć nie będzie. - Ten rok na pewno możemy uważać za stracony - komentuje burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz.

Wszyscy w powiecie świebodzińskim wiemy, jak jeździ się krajową "dwójką". Wieczne roboty drogowe, paraliżujące ruch, na nic się zdały. Chociaż, jest firma, która na tej fuszerce korzysta. Jedna z miejscowych spółek ma pełne ręce roboty, nawet zimą, stale łata dziury po krajowych drogowcach.

Kierowcy zatem muszą się zadowolić tablicami ostrzegawczymi, że "droga jest uszkodzona", od ponad pół roku zmuszeni są jeździć z ograniczoną prędkością. Konia z rzędem temu, kto widział na krajówce, na wysokości Świebodzina, z prawdziwego zdarzenia drogowców. Raczej zadowolili się ustawianiem znaków, żeby zwolnić, że będzie sygnalizacja świetlna, której tak naprawdę nie ma. Mało tego, na środku jezdni potrafili ustawić pachołki, zupełnie niewidoczne po zmroku. Także w dzień podróżni mogą się sycić widokiem pojedynczych facetów w odblaskowych kamizelkach, poruszających się najwyżej poboczem. O jakiś maszynach drogowych można zapomnieć. Teraz widać takie czasy, że asfalt układa się rękoma.

Trzeba też drogowców pochwalić. Do perfekcji opanowali sztukę "zdrapywania" asfaltu. Co kawałek, na drodze można się "naciąć" na takie kwiatki. Przyhamować na tym strach, więc kto rozważny, sunie się powoli, bacząc, czy na poboczu nie chodzi magik w odblaskowej kamizelce, albo, czy znowu nie ustawili jakiegoś bezsensownego znaku.

Inną sprawą jest brak oznakowania poziomej nawierzchni jezdni w trakcie trwających na niej robót. Jeżdżąc po Europie, w takiej sytuacji mamy na jezdni żółte pasy ze światełkami odblaskowymi. Każda zmiana kierunku ruchu jest sygnalizowana wyraźnymi znakami drogowymi pionowymi. U nas kierowca jedzie na tzw. czuja. O odblaskach można jedynie pomarzyć. "Schody" na asfalcie są rzeczą normalną.

Będzie rondo? Kiedy i czy w ogóle? Burmistrz Bekisz po ostatniej rozmowie w województwie powiedział, że jeśli następne mają się odbyć, to kategorycznie na skrzyżowaniu w Świebodzinie. - Czy potrzebna jest katastrofa, kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, żeby nareszcie dostrzeżono problem?

wruz

--
C
U
S
2006-03-09 14:51
Temat postu: Zdejmij nogę z gazu
ciachu


forum admin
postów: 823

9 Marca 2006
Zdejmij nogę z gazu
Pod miastem ma powstać okrągłe skrzyżowanie. Pieniądze powinny się znaleźć w przyszłym roku.

Krzyżówka krajowych dróg nr 2 i 3 dawno dorobiła się miana najbardziej niebezpiecznej w województwie. Powodem wypadków jest zbyt szybka jazda. Ci, którzy zmierzają w kierunku granicy oraz w stronę Poznania, mają pierwszeństwo. - Niestety, nie zwracają uwagi na ograniczenie prędkości - mówi asp. Piotr Szymańczuk. Kierowcy wyjeżdżający ze Świebodzina lub jadący od strony Gorzowa Wlkp. chcą włączyć się do ruchu. I wtedy najczęściej dochodzi do tragedii.
Policjanci są przekonani, że tylko przebudowa krzyżówki zmniejszy liczbę kolizji i wypadków. - Tam musi powstać rondo, wjazd na nie automatycznie wymusi zdjęcie nogi z gazu i upłynni ruch - mówi nadkom. Sebastian Banaszak. Powiat stara się o budowę od 2000 r. Niestety, jak na razie kończy się tylko na obietnicach
- podkreśla starosta Ryszard Szafiński. W tym czasie powstało kilka projektów przebudowy. Od wielopoziomowego skrzyżowania do dwupasmowego ronda. Policjanci stoją na stanowisku, że najlepsze będzie małe rondo jednopasmowe, ale najważniejsze jest, żeby powstało. Kiedy? Być może budowa ruszy w przyszłym roku.


(pij)

--
C
U
S
2006-04-11 09:22
Temat postu: Pojadą na okrągło
ciachu


forum admin
postów: 823

11 Kwietnia 2006
Pojadą na okrągło
Auta skręcające w kierunku Gorzowa z obwodnicy miasta będą miały osobny pas, gdy skrzyżowanie "dwójki" i "trójki" w przyszłym roku zamieni się w rondo.

Wczoraj do starostwa trafił projekt ronda, które ma powstać na najniebezpieczniejszej krzyżówce w województwie. - I jednej z najgorszych w kraju - podkreśla starosta Ryszard Szafiński.

Tylko rondo!

Szef powiatu przed miesiącem był w generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Wyjaśniał tam potrzebę przebudowy krzyżówki w rondo.
- Istniejące rozwiązanie jest niebezpieczne, potwierdza to ilość wypadków i kolizji - podkreśla starosta.
Wczoraj do urzędników dotarła dokumentacja proponowanej zmiany. Pierwotnie myślano o poszerzeniu pasów dojazdowych do krzyżówki. Ale zdaniem policji to by się nie sprawdziło. - Tylko rondo! - mówili funkcjonariusze drogówki. I na takie rozwiązanie zdecydowała się w końcu GDDKiA. Proponuje rondo dwupasmowe. Kierowcy skręcający z obwodnicy w kierunku Gorzowa skorzystają z osobnego pasa, omijając rondo.
Teraz urzędnicy muszą zaopiniować projekt. Zostaną pomierzone szerokości jezdni oraz łuków zaproponowane przez GDDKiA. - Nie spodziewam się utrudnień, wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie przyjęty - uważa starosta.

I do roboty!

Walka o rondo trwała ponad pięć lat. Przed rokiem GDDKiA zainwestowała w zabezpieczenie krzyżówki 150 tys. zł. Zrobiono wysepki, na asfalcie pojawiły się tzw. kocie oczy. Starostwo zapłaciło za montaż masztu do fotoradaru. Ale i tak dochodziło do wypadków i kolizji.
- Problemem są kierowcy, którzy pędząc od granicy i w stronę granicy nie zwalniają na krzyżówce - tłumaczą policjanci z drogówki. Kierowcy jadący z miasta lub od strony Gorzowa chcąc przejechać krzyżówkę decydowali się na wymuszanie pierwszeństwa. I wtedy dochodziło do zderzeń.
W tym roku zostanie przygotowana dokumentacja projektowa ronda. - Zostanie ono wbudowane w przyszłym roku - cieszy się starosta. Cieszą się również policjanci. - Przed rondem każdy kierowca będzie musiał zdjąć nogę z gazu - mówią.


PIOTR JĘDZURA
0 68 324 88 13
pjedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S
2006-04-23 18:52
Temat postu: Powstanie rondo na skrzyżowaniu krajowej dwójki i trójki
ciachu


forum admin
postów: 823

TVP3
Powstanie rondo na skrzyżowaniu krajowej dwójki i trójki

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w województwie, skrzyżowanie krajowej dwójki i trójki w okolicach Świebodzina zostanie przebudowane - zdecydowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Powstanie tam rondo. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w przyszłym roku, bo wcześniej nie będzie na nie pieniędzy.

Droga krajowa numer dwa ze Świecka do Warszawy to nie tylko najbardziej ruchliwa trasa w naszym województwie, ale także miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.

Tylko w okolicach Świebodzina w ubiegłym roku zginęły dwadzieścia cztery osoby, a 107 zostało rannych.

Zdaniem kierowców szczególnie niebezpiecznie jest skrzyżowanie krajowej dwójki z drogą numer trzy ze Szczecina na południe kraju.

Na powstanie ronda czeka także policja, która w wakacje musi kierować tutaj ruchem. Starania o budowę ronda na skrzyżowaniu trwają od czterech lat. Powstał nawet jego projekt.

Władze powiatu świebodzińskiego zawsze jednak spotykały się decyzją o odmowie rozpoczęcia inwestycji. Teraz w centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad decyzja o budowie ronda już zapadła. Dyrektor zielonogórskiego oddziału, Robert Mikołajski, wierzy, że dojdzie do niej w przyszłym roku.

Na budowę ronda potrzeba sześciu milionów złotych. Według wstępnego projektu będzie ono miało dwa pasy. Powstanie też pas dla skręcających w stronę Gorzowa.

ireost

--
C
U
S
Logowanie
Login hasło Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

0.019 | powered by jPORTAL 2