[Schwiebus.pl - Świebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Gazeta Lubuska  

2006-01-04 14:29
Temat postu: Granit w śródmieściu
ciachu


forum admin
postów: 823

4 Stycznia 2006
Granit w śródmieściu

Prawie 1,5 mln zł pójdzie na zmiany placu Jana Pawła II. Przy ratuszu będzie zielono, pojawi się kostka granitowa.


Magistrat od dawna przymierzał się do remontu nawierzchni na starówce. Przeszkodą ciągle był brak pieniędzy. Wreszcie są!

Plac jak nowy


- Na remont placu dookoła ratusza przeznaczamy prawie 1,5 mln zł - mówi wiceburmistrz Krzysztof Tomalak. Zostanie zerwana cała nawierzchnia na rynku. - Z uliczek dochodzących do rynku znikną betonowe płyty - dodaje K. Tomalak. Są spękane, w zgłębieniach tworzą się kałuże. - Betonowe płytki pojawiły się na rynku w początku lat 70. - przypomina Adam Gonciarz z muzeum regionalnego. Kostka granitowa została wtedy wywieziona na pola pod miastem i - jak mówią najstarsi mieszkańcy miasta - trafiła na podjazdy niektórych domków jednorodzinnych.
Teraz prawdopodobnie granit wróci pod ratusz. - Ten materiał bardzo pasuje do tego miejsca - uważa K. Tomalak.
Zostaną też wymienione latarnie miejskie. W centrum już są nowe lampy, w stylu retro. Teraz pojawią się też na ul. Wiejskiej, Głowackiego i Górnej.
Magistrat uporządkuje również sieć kanalizacji deszczowej. Zadba też o zieleń. Plac powinien być gotowy pod koniec roku.

Dofinansują kamienice


500 tys. zł miasto zamierza wydać na remonty zabytkowych kamienic w rynku. - Wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie 90 proc. kosztów remontu - podkreśla K. Tomalak. Właściciele starych mieszkań muszą zapłacić za przygotowanie dokumentacji remontowej. Natomiast miejskie pieniądze mogą być wykorzystane na malowanie kamienic oraz drobne remonty.
Natomiast nie zacznie się remont ratusza. - Nie mamy na ten cel pieniędzy - mówi wiceburmistrz. Miasto starało się o pieniądze z Unii Europejskiej, ale nic z tego nie wyszło.
Urzędnicy dalej starają się o pieniądze na odnawianie zabytkowych kamieniczek i ratusza.


PIOTR JĘDZURA

--
C
U
S
2006-01-20 13:56
Temat postu: Wielkie plany na rok 2006
ciachu


forum admin
postów: 823

Wielkie plany na rok 2006

Autor: Weronika Gałązka
Opublikowano: 20 Sty 2006 - 10:29
Swiebodzin.com

Każdy z mieszkańców naszego miasta ma nadzieję, że bieżący rok przyniesie korzystne dla nas zmiany. Jakie nowe inwestycje, mające wpływ na poprawę wizerunku Świebodzina, jego rozwój, zaplanował Urząd Miasta i Gminy? Podobno szykują się zmiany. Co w tym temacie ma do powiedzenia Zastępca Burmistrza Krzysztof Tomalak?.

- Budżet naszego miasta w dochodach i wydatkach wynosi sześćdziesiąt milionów złotych. Obciążenie kredytowe nie przekracza jednego procenta budżetu. Na bieżący rok zaplanowano głównie remonty bieżące, lecz jest jeszcze parę nowych inwestycji - mówi wiceburmistrz.

Jakie inwestycje lub remonty zostaną wykonane w pierwszej kolejności?

- W pierwszej kolejności zajmiemy się remontami oraz budową dróg i chodników. Po okresie zimowym będzie to sprawa priorytetowa. Odbył się już przetarg na budowę drogi na Ulicy Osiedlowej. Zostanie ona wykonana w dwóch etapach. Powstaną nowe chodniki, a dodatkowo wprowadzimy tam ułatwienia ruchu, na przykład skręt w prawo w ulicę prowadzącą do centrum. W tamtym rejonie przewiduje się wybudowanie dodatkowych parkingów. Na Osiedlu Południowym, gdzie obecnie znajduje się droga żużlowa powstanie droga z asfaltu lub kostki. Na Osiedlu Słonecznym wybudujemy cztery nowe drogi, między innymi na Ulicy Nowej oraz od firmy Asysta Bis w stronę bloków. W tej chwili aktualizujemy projekt odwodnienia Osiedla Kopernika, który odbędzie się w dwóch etapach. Przeznaczymy na to ponad milion złotych.

Dlaczego to przedsięwzięcie jest tak ważne?

- Jest to początek prac, które będą prowadziły do tego, że wody z Osiedla Kopernika i Osiedla Łużyckiego nie będą kierowały się pod wiadukt, tylko w stronę jeziora. Powracając do tematu dróg, Osiedle Żaków będzie miało swoją drogę i chodniki, a na Osiedlu Widok powstanie nowa droga do garaży. Na początku prac projektowych znajduje się przebudowa Ulicy Strzeleckiej i Ulicy Średniej. Budowa tych dróg nastąpi dopiero po przetargach, pod koniec roku. Pół miliona złotych wydamy na budowę drogi do firmy Keiper, nowy wjazd znajdować się będzie wtedy za Kimem. W przygotowaniu jest projekt na wjazd i oświetlenie Ulicy Konarskiego. Natomiast na Ulicy Kamiennej wybudujemy parking łącznie z drogą wyjazdową. Planujemy też wykonanie remontów dróg na terenach wiejskich.


A coś więcej na temat chodników?

- Część dróg w Świebodzinie należy do miasta, natomiast część to drogi powiatowe. Zrobiliśmy przegląd stanu chodników w mieście, na drogach należących do naszej gminy. Doszliśmy do wniosków, że w centralnej strefie miasta chodniki w dużej części zostały już wyremontowane, ale zostało jeszcze kilka zapomnianych miejsc. Są to między innymi chodniki na Ulicy Zamkowej, Jeziorowej, 3 Maja, a także na Osiedlach Żaków, Widok i Łużyckim. Chcemy tam zrobić nowe chodniki. Na ten cel przeznaczymy ponad milion złotych.

Podobno przewiduje się renowację zabytkowych budynków?

- Tak, przeznaczymy około 500 tysięcy złotych na dofinansowanie odnowienia zabytkowych budynków. Chcemy robić dopłaty w wysokości 90% kosztów dla wspólnot mieszkaniowych. Dopłaty te mają być przeznaczone na odnowienie elewacji budynków, odtworzenie zabytkowych sztukaterii, części tynku, jak również na wymianę opierzenia. Będzie to dotyczyło głównie budynków położonych w starej, zabytkowej części centrum. Do rejestru zabytków jest wpisanych około stu obiektów z naszego miasta. My dopłacamy do renowacji tych budynków, natomiast do strony wspólnoty mieszkaniowej należy załatwienie wszelkich formalności, między innymi zrobienie projektu i uzgodnienie go z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Ma to na celu poprawienie wizerunku miasta.Czy w tym roku przewiduje się przebudowę placu wokół Ratusza?

- Ta inwestycja jest również przewidziana na ten rok. Projekt jest w tej chwili w trakcie opracowywania. Teren przeznaczony do przebudowy obejmuje deptak, Ulicę Wiejską, Górną i Głowackiego. Myślę, że prace rozpoczną się po wakacjach, kiedy zostanie rozstrzygnięty przetarg. Nie ma jeszcze żadnej koncepcji dotyczącej przyszłego wyglądu placu, ale cały czas nad tym pracujemy.

Czy będą jakieś inwestycje mające na celu poprawę bezpieczeństwa?

- Chcemy wprowadzić na teren naszego miasta monitoring. Na początek mamy koncepcję umieszczenia pięciu, sześciu kamer w najważniejszych punktach miasta, czyli w centrum, na Ulicy Łużyckiej i Głogowskiej. Zrobimy to współpracując z lokalną policją, bo to właśnie to ona będzie korzystała z systemu. Dopłacimy również 65 tysięcy złotych do zakupu nowych samochodów policyjnych. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach uda nam się rozbudować sieć kamer. Przewiduje się również monitorowanie Gimnazjum nr 1, ponieważ jest to największa szkoła gminna. Będzie tam zainstalowanych dwadzieścia kamer. Monitoring na pewno zapewni poprawę bezpieczeństwa w szkole i w mieście.

Co z rozpoczętymi już projektami?

- W roku 2005 zaczęto przebudowę stadionu sportowego. Ta inwestycja będzie oczywiście nadal kontynuowana i wyniesie 650 tysięcy złotych. Generalnie polegać to będzie na demontażu starych trybun. Przewiduje się zbudowanie nowych tarasów betonowych i przymocowanie siedzisk. Będą to siedziska plastikowe i będzie ich około tysiąca sztuk po jednej i po drugiej stronie stadionu. Planujemy również rozbudowę części socjalnej, szatni i biura. Trwają już prace nad sztuczną nawierzchnią. Chcemy kupić również urządzenia do skateparku, na które wydamy około 200 tysięcy złotych. Koniec tej inwestycji przewiduje się na pierwszą połowę roku. Mamy również w planach dokończenie Parku Chopina i budowę placu zabaw dla dzieci w Parku Łęgowskim. Szacowany koszt to milion złotych. Usuniemy chore drzewa, powstaną parkingi, schody, balustrady i alejki. Dużo będzie nowych drzew i krzewów. W tej chwili trwają prace projektowe, które w przypadku Parku Łęgowskiego zostaną zakończone jeszcze w tym miesiącu.

Tyle samo miasto, a co dla reszty gminy?

- Jest przewidziana budowa świetlic wiejskich w Nowym Dworku i w Lubogórze. Przetarg został już rozstrzygnięty. Na ten cel wydamy około 500 tysięcy złotych. W Rosinie przebudowujemy obiekt po starej szkole. W części tego budynku będzie świetlica wiejska, a w drugiej części strażnica dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Na remont w Rosinie przeznaczymy 130 tysięcy złotych. Chcemy również zakupić trzy wozy bojowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wydatki na ten cel wyniosą 360 tysięcy złotych, z czego gmina będzie finansowała 210 tysięcy, natomiast 150 tysięcy Wojewódzki Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej. Wozy bojowe będą przeznaczone na wyjazdy do Jordanowa, Glińska i Rzeczycy.
Rozmawiała Weronika Gałązka
weronika@swiebodzin.com

--
C
U
S
Logowanie
Login hasło Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.

0.032 | powered by jPORTAL 2