2007-06-05 10:33 |
Temat postu: Jednak id± w prywatê |
|
|
ciachu
forum admin postów: 823
|
Gazeta Lubuska
5 czerwca 2007
Jednak id± w prywatê
Wczoraj Szczaniec - jako ostatnia gmina - popar³ pomys³ prywatyzacji szpitala w ¦wiebodzinie. Jutro rada powiatu zadecyduje o likwidacji lecznicy.
Zdaniem starosty po prywatyzacji jeszcze bardziej wzrosn±æ mo¿e jako¶æ ¶wiadczonych us³ug oraz ich zakres.
- Decyzjê podjêto jednog³o¶nie - informuje starosta Zbigniew Szumski. Wcze¶niej "tak" dla prywatyzacji powiedzieli radni ze Zb±szynka, Sk±pego, Lubrzy oraz ¦wiebodzina. Ich zgoda by³a konieczna, poniewa¿ planowana zmiana dotyczy mieszkañców ca³ego powiatu.
Starosta Szumski przewiduje a¿ siedem wariantów prywatyzacji lecznicy. Jeden zak³ada nawet sprzeda¿ ca³ego maj±tku szpitala.
- Ale to opcja ma³o dla nas zyskowna - przyznaje starosta, który nie chce jednak zdradzaæ szczegó³ów rozmów. Inna z mo¿liwo¶ci to dzier¿awa szpitalnego obiektu wraz ze sprzêtem. Jest jednak jeszcze za wcze¶nie, aby co¶ wiêcej na ten temat powiedzieæ.
15 lekarzy na "nie"
Zwi±zki zawodowe szpitala popar³y proces prywatyzacji. Chc± mieæ jednak swój udzia³ w negocjacji warunków zatrudnienia personelu z nowym w³a¶cicielem. - I oczywi¶cie umo¿liwimy to - zapewnia starosta.
Pozytywn± opiniê nt. prywatyzacji lecznicy wyda³ równie¿ wojewoda lubuski.
Nie wszyscy jednak zgadzaj± siê na zmiany w szpitalu. Nie ma zgody choæby ze strony ogólnopolskiego zwi±zku pielêgniarek i po³o¿nych. Zaprotestowa³o te¿ 15 lekarzy ze szpitala. - W li¶cie do starostwa nie wyra¿aj± oni zgody na prywatyzacjê - mówi Z. Szumski.
Leczenie za darmo
Ostatecznie o prywatyzacji szpitala zadecyduj± radni powiatowi na jutrzejszej sesji. Zdaniem popieraj±cego zmianê starosty to jedyna droga do ratowania lecznicy. - Mimo wielu ró¿nych zmian, d³ug stale ro¶nie - dodaje Z. Szumski.
Dzi¶ jego wysoko¶æ siêga ju¿ kilkunastu milionów z³otych. W razie sprywatyzowania jednostki d³ug i tak przejdzie na kasê starostwa. Ale przynajmniej ju¿ nie bêdzie narasta³.
Tymczasem lecznica ma równie¿ potrzeby. Do wymiany nadaje siê na przyk³ad uszkodzona lampa w tomografie komputerowym.
Starosta Szumski zapewnia, ¿e prywatyzacji nie odczuj± mieszkañcy powiatu. - Nadal leczenie odbywaæ siê bêdzie bezp³atnie na zasadzie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi szef powiatu. Zmieni siê tylko zarz±dca, nic wiêcej.
Zdaniem starosty po prywatyzacji jeszcze bardziej wzrosn±æ mo¿e jako¶æ ¶wiadczonych us³ug oraz ich zakres. - Szpital stanie siê firm±, która bêdzie mia³a na celu zarobek - zdradza Z. Szumski.
Chêtne firmy
Szpitalem interesuj± siê dwie firmy. Jedna z Wroc³awia, druga ze Szczecina. Jedna z nich ma ju¿ szpital w Kamieniu Pomorskim, który doskonale funkcjonuje. Mówi siê jeszcze o trzeciej firmie zainteresowanej prowadzeniem lecznicy. Ale sk±d jest, nie wiadomo.
Je¿eli radni powiatowi jutro zgodz± siê na prywatyzacjê, to zaczn± siê rozmowy oraz pertraktacje warunków dzia³alno¶ci szpitala i zatrudnienia personelu.
Wszelk± niezbêdn± dokumentacjê prawn± przygotuje prywatna kancelaria, która za us³ugê we¼mie 8 tys. z³.
Piotr Jêdzura
--
C
U
S |
|
|
|
2007-06-08 12:18 |
Temat postu: Zmiany w szpitalu |
|
|
ciachu
forum admin postów: 823
|
Gazeta Lubuska
8 czerwca 2007
Zmiany w szpitalu
W ¶rodê radni powiatu zgodzili siê na sprywatyzowanie lecznicy. Za jakie¶ dwa miesi±ce dowiemy siê jaka firma poprowadzi zad³u¿on± placówkê.
- Chcieliby¶my wybraæ siê do sprywatyzowanego szpitala, zobaczyæ jak funkcjonuje, porozmawiaæ z personelem, bo na ten temat s± ró¿ne opinie - powiedzia³ na sesji szef zwi±zkowców Jerzy Hawran
Zanim na ¶rodowej sesji radni powiedzieli "tak" dla prywatyzacji, odby³a siê dyskusja. Sekretarz powiatu Tomasz Olesiak odczyta³ dostarczone opinie na temat projektu prywatyzacyjnego szpitala. Wiêkszo¶æ by³a "za".
Negatywn± opiniê w sprawie prywatyzacji wyda³ ogólnopolski zwi±zek pielêgniarek i po³o¿nych. W pi¶mie zwracaj± one uwagê na brak szczegó³owego planu prywatyzacji.
"Nie" dla prywatyzacji powiedzia³o równie¿ 15 lekarzy ze szpitala. W pi¶mie do starosty Zbigniewa Szumskiego zadaj± mnóstwo nurtuj±cych pytañ, m.in. co stanie siê po zmianach z personelem i szpitalem. Pytaj± te¿ o dok³adny projekt zmian.
Pozytywnie o sprywatyzowaniu lecznicy opowiedzia³ siê wojewoda lubuski. Zastrzega jednak sprawy zwi±zane z dostosowaniem do przepisów oddzia³u ratunkowego. W pi¶mie podkre¶la, ¿e na ten cel nie bêdzie pieniêdzy z kasy województwa.
Na zmianê zgodzi³y siê wszystkie rady gmin wchodz±cych w sk³ad powiatu. "Tak" powiedzia³y równie¿ zwi±zki zawodowe w szpitalu. Ale ich szef Jerzy Hawran zaznacza, ¿e musz± mieæ udzia³ w negocjacjach dotycz±cych warunków zatrudnienia u nowego pracodawcy. Pozytywne opinie wyrazi³y komisje sta³e rady powiatu i rada spo³eczna lecznicy.
reklama
Ró¿ne zdania
Po odczytaniu opinii zaczê³a siê dyskusja. Najpierw mikrofon wzi±³ by³y wicestarosta, a obecnie radny Franciszek Karczyñski. Jego wypowied¼ dawa³a do zrozumienia, ¿e poprzednia rada hamowa³a zmiany, które jego zarz±d chcia³ wprowadziæ w szpitalu.
Mówi³ o finansach jakie by³y przeznaczane na placówkê. Powiedzia³ o warto¶ci maj±tku szpitala wynosz±cym 7,5 mln z³ i pieni±dzach do odzyskania z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma to byæ w sumie 5 mln z³. Dziwi³ siê brakowi oczekiwania na informacje o sieci szpitali. - Dlatego w tej sprawie bêdê na "nie" - zakoñczy swoj± wypowiedz F. Karczyñski.
Starosta Szumski dzia³ania poprzedniego zarz±du skwitowa³ tak: - I wynikiem ich pracy po ostatnich wyborach jest wymiecenie niemal ca³ego by³ego zarz±du z tej sali.
Radny Jan Czachor wypowied¼ zacz±³ od wiersza. Przypomnia³ te¿ o swoich felietonach w lokalnej prasie, w których k±sa³ poprzedni zarz±d. - Je¿eli teraz bêdziemy przeciwni zmianom w szpitalu, to ja nie chcê byæ w tym klubie radnych - powiedzia³ na koniec.
G³os zabra³ te¿ Stanis³aw Kierzkowski, cz³onek rady spo³ecznej szpitala. Zapyta³, dlaczego lekarze przeciwni zmianom, od stycznia nie zg³osili ¿adnego pomys³ w sprawie szpitala. Mówi³ te¿ o innych problemach. - Drogi Franku, a co z ponad 600 tys. z³ zap³aconymi za us³ugi prawnicze - pyta³ S. Kierzkowski by³ego wicestarostê. Podkre¶li³, ¿e obecna sytuacja i d³ug lecznicy nie daje szans wyj¶cia na prost±.
By³y wicestarosta zapewni³, ¿e nie wiedzia³ o ponad 600 tys. z³, które by³y dyrektor Marek Lebiotkowski zap³aci³ firmie prawniczej. Potem odby³o siê g³osowanie. Przeciwny by³ tylko radny Karczyñski.
Siedem mo¿liwo¶ci
Szpitalem interesuj± siê dwie firmy. Jedna z Wroc³awia, druga ze Szczecina. Co dalej? - Zabieramy siê za prywatyzacjê - mówi starosta. A co jak siê nie uda, czy jest jaki¶ inny wariant? - Nie, no nie mo¿e siê nie udaæ - odpowiada starosta.
Szef powiatu mówi o siedmiu mo¿liwych wariantach prywatyzacji lecznicy. Nie chce jednak dok³adnie opowiadaæ o ka¿dym. - Teraz mamy zgodê rady, mo¿emy wreszcie rozmawiaæ powa¿nie z firmami - dodaje Z. Szumski.
Jedno z rozwi±zañ zak³ada sprzeda¿ ca³ego maj±tku szpitala. Starosta informuje, ¿e to opcja jednak ma³o zyskowna dla powiatu. Inna z mo¿liwo¶ci to dzier¿awa szpitalnego obiektu wraz z ca³ym sprzêtem. O innych nic nie wiemy. - Jeszcze jest za wcze¶nie, aby mówiæ o szczegó³ach - zapewnia Z. Szumski.
Zdaniem starosty prywatyzacja to jedyna droga do ratowania szpitala. - Ju¿ kilka miesiêcy temu w pi¶mie proponowa³am prywatyzacjê jako wyj¶cie z problemów - mówi by³a szefowa szpitala Gra¿yna Gregorowicz. Jej dzia³ania uznano za najbardziej efektywne.
Podczas sesji wspominano o upolitycznieniu lecznicy. Mówi³ o tym F. Karczyñski. Choæ zdaniem starosty Szumskiego, który w poprzedniej kadencji by³ radnym, to w³a¶nie poprzedni zarz±d upolityczni³ fotel szefa lecznicy.
Leczenie za darmo
Starosta Szumski zapewnia, ¿e prywatyzacji nie odczuj± mieszkañcy powiatu. - Nadal leczenie odbywaæ siê bêdzie bezp³atnie na zasadzie kontraktu z NFZ - mówi szef powiatu. Zmieni siê tylko zarz±dca, nic wiêcej.
Zdaniem starosty po prywatyzacji bêdzie wiêcej plusów. Na pewno jeszcze bardziej wzro¶nie jako¶æ ¶wiadczonych us³ug oraz ich zakres. Dzi¶ wielu pacjentów wybiera szpitale w innych miejscowo¶ciach.
- Prywatny szpital stanie siê firm±, która bêdzie mia³a na celu zarobek - dodaje Z. Szumski. Jej celem bêdzie te¿ jako¶æ.
Po zmianach obecny d³ug szpitala przejdzie na powiat. I ju¿ nie bêdzie wzrasta³. Starosta postara siê równie¿ o roz³o¿enie jego sp³aty na d³u¿szy okres.
Piotr Jêdzura
--
C
U
S |
|
|
|
2007-06-29 22:55 |
Temat postu: Pokutuje brak kuchni |
|
|
ciachu
forum admin postów: 823
|
Gazeta Lubuska
8 maja 2007
Pokutuje brak kuchni
Stare jajka to prawdopodobnie przyczyna zatrucia pacjentów oddzia³u wewnêtrznego ¶wiebodziñskiego szpitala.
- Gdyby szpital mia³ swoj± kuchnie takich problemów dzi¶ nie mieliby¶my - mówi ordynator oddzia³u wewnêtrznego Krzysztof Stêpieñ
Kilkana¶cie osób poczu³o siê ¼le ju¿ w pi±tek. Chorzy dostali biegunki. Personel szpitala zamar³ w obawie przed salmonell±. Oddzia³ wewnêtrzny zabezpieczono przed rozprzestrzenianiem siê ewentualnego wirusa. Zaczê³a siê kwarantanna.
Ewakuacja chorych
- Ewakuowano ludzi na drug± stronê oddzia³u, sale z chorymi z biegunk± wydezynfekowano - informuje ordynator oddzia³u wewnêtrznego Krzysztof Stêpieñ. Czê¶æ chorych wypisano do domów.
W tym samym czasie dyrekcja powiadomi³a o zatruciu sanepid. - ¯eby by³o jak najszybciej nasz samochód zawióz³ wymazy do badania do Miêdzyrzecza - mówi dyrektor lecznicy Zdzis³aw Paw³owski.
Wyniki z Miêdzyrzeca jeszcze nie przysz³y. - Czekamy ca³y czas, jeste¶my w kontakcie z sanepidem - mówi dyrektor Paw³owski.
W szpitalu na szczê¶cie jest ju¿ spokojnie. - Wiemy, ¿e to nie salmonella - mówi K. Stêpieñ. Pacjenci tak¿e czuj± siê lepiej. Biegunka nie rozwija siê.
Stare jedzenie
Zdaniem ordynatora Stêpnia przyczyna problemów to stare jedzenie. - Podejrzewam, ¿e pacjenci dostali stare jajka. Ci, którzy je zjedli dostali biegunek - mówi.
Jajka dostarczy³a firma dowo¿±ca jedzenie dla chorych w szpitalu. Ale musi to zostaæ jeszcze dok³adnie sprawdzone. Mo¿liwe, ¿e jedzenie przynie¶li tak¿e odwiedzaj±cy chorych cz³onkowie rodzin. To wersja mniej prawdopodobna.
- Je¿eli oka¿e siê, ¿e zawini³a firma dostarczaj±ca jedzenie, to wyci±gniemy konsekwencje w³±cznie z rozwa¿aniem zmiany dostawcy - zapewnia starosta ¶wiebodziñski Zbigniew Szumski.
Zdaniem ordynatora Stêpnia podstawowym problemem jest brak kuchni w szpitalu. - Gdy dzia³a³a jedzenie by³o ciep³e i ¶wie¿e, biegunek ani zatruæ nie by³o - mówi K. Stêpieñ.
Kuchnie przed ponad rokiem zamkniêto. Powodem by³ brak 500 tys. z³ na jej remont. - Ale w tym czasie dyrektor szpitala wyda³ oko³o 600 tys. z³ na us³ugi firmy prawniczej, to zastanawia - mówi starosta Szumski.
Dzi¶ nie ma mowy o ponownym uruchomieniu szpitalnej kuchni. T± decyzjê podejmie nowy w³a¶ciciel. Ruszy³a procedura prywatyzacji lecznicy.
Piotr Jêdzura
--
C
U
S |
|
|
|
|