[Schwiebus.pl - ¦wiebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Zebrane  

2005-06-27 08:19
Temat postu: Stary browar
ciachu


forum admin
postów: 823

wys³any: 27/3/2003 o 16:20
Gdzie mozna sie dowiedziec czegos na temat starego browaru (ruin kolo wodociagow)? G³ownie interesuje mnie jego historia oraz czemu zostal zburzony (slyszalem, ze zostal wysadzony przez wojsko rosyjskie w czasie II ws - jednak czy to prawda to nie wiem )

Czekam na wszelkie sugestie i informacje

MaC

wys³any: 28/3/2003 o 09:16
Jak znam ¿ycie, a szcególnie sk³onno¶æ mieszkañców ¦wiebodzinia do "wylewnych i wyczerpuj±cych odpowiedzi"..., to d³ugo sobie poczekasz.
Szkoda, no nie ?
A mieliby du¿o do opowiadania - mo¿e nie maj± dostêpu do tego forum - tak chcia³bym to sobie t³umaczyæ.
Ale cieszy fakt ¿e padaj± chocia¿ pytania - to dobry znak ¿e ludzi zaczyna interesowaæ historia miasta w jakiejkolwiek postaci.
Z tego co wiem, a sprzedajê wczorajsze wiadomo¶ci (dos³ownie, s± z wczoraj i mog± byæ nie¶wie¿e) to faktycznie Rosjanie w styczniu albo w lutym 1945 r. ostrzelali i to z dobrym skutkiem ca³y kompleks zamkowego browaru. Chyba uwa¿ali to za niebezpieczn±, zwart± i solidn± "twierdzê" - cel strategiczny, a mo¿e tak± twierdz± Schlossbraurei by³?. W ogóle trzeba im by³oby skopaæ ty³ki za wandalizm z jakim wy¿ywali siê na ¦wiebodzinie. Wojna nie zrobi³a temu miastu ani jesdnej szkody, a Ci je zdewastowali. I taki oto obiekt leg³ w gruzach, a jeszcze wczoraj u¿ala³em siê nad tym ¿ê nie ma tego zamku! Podobno równie¿ z jego cegie³ odbudowywano Warszawê, ale sam nie wiem czy by³ to dobry pomys³. Rosjanie musieli siê spodziewaæ silnego punktu oporu w tym obiekcie - wiêc siê dobrze przy³o¿yli do roboty. Kurde! Nie znam wspó³czesnej historii ¦wiebodzina, jakie¶ opracowanie rozwia³oby wszelkie w±tpliwo¶ci. Poszukaj w Muzeum. Od tego do cholery jest taka placówka ¿eby udostepniaæ nam takie informacje - w koñcu funkcjonuj± za nasze pieni±dzê, miasto p³aci za ich pracê, eksponaty i wiedzê. Ale osobi¶cie zacz±³ bym w bibliotece.
Pozdrawiam i powodzenia.
PS. jak ju¿ siê czego¶ dowiesz, to nie b±d¼ samolubem i napisz to czego sie dowiedzia³e¶!!!

wys³any: 28/3/2003 o 19:03
W odpowiedzi na pytanie dotycz±ce BROWARU ...nale¿yte informacje mo¿na otrzymaæ w Muzeum Regionalnym , jestem o tym przekonana , poniewa¿ niespe³na rok temu szuka³am wiadomo¶ci na ten temat i we wspomnianym muzeum takowe uzyska³am . A tak na zakoñczenie.... przyda siê powtórka z jêzyka niemieckiego , aby zrozumieæ czytany tekst pozdrawiam ....bieszczadzki_Aniol

wys³any: 29/3/2003 o 07:48
Hey Angel - mog³aby¶ rozwin±æ temat z "rozumieniem czytanego tekstu"?
CZepialski nie jestem, a mo¿e to tylko ¿aluzja do faktu ¿e znajdujemy siê wci±¿ w mie¶cie z tylko 58 letni± tradycj± polskiej dokumentacji?
Pozdrawiam.

wys³any: 31/3/2003 o 15:21
Drogi mój poprzedniku ! je¶li by zasz³a taka potrzeba to mog³abym rozwin±æ ten temat , ale nie ma nic piêkniejszego ni¿ doj¶cie do celu w³asnymi si³ami . Bardzo cieszy mnie to , ¿e w ¦wiebodzinie rodzi siê wiêcej takich osób , które maj± ochotê a wrêcz "g³odne" s± informacji o swoim mie¶cie ....ka¿da ilo¶c takich osób ....!!! ZAstanawiam siê ile jest osób , które znaj± choæ kilka informacji o swoim miejscu zamieszkania ....pomijaj±c adres ..pozdrawiam ...bieszczadzki_Aniol

Gazeta Lubuska
22 Listopada 2004

Specja³ z beczki
Piwo z miejscowych browarów trafia³o do Zielonej Góry i Frankfurtu n. Odr±. Chmiel rós³ na ul. Walki M³odych.

Pierwsz± piwn± wzmiank± jest dokument wystawiony w 1395 r. przez ksiêcia Henryka Wróbla. Jest to nadanie przywilejów warzenia piwa miejskim rzemie¶lnikom. Za pozwoleniem ksiêcia mogli oni produkowaæ dla siebie piwo w ramach wynagrodzenia za wykonywan± pracê. W XIV w. uprawiano chmiel na dzisiejszej ul. Walki M³odych.
Produkcja piwa szybko siê rozwija³a. W XVI w. ju¿ 60 rzemie¶lników zajmowa³o siê jego wytwarzaniem. Nie by³y to jednak wielkie browary ani fabryki. - Piwo produkowa³ równie¿ burmistrz, który móg³ nawarzyæ sobie 500 l napoju bez p³acenia podatku - informuje Adam Gonciarz z muzeum regionalnego.

Marka Peschel

Trzysta lat pó¼niej na terenie miasta funkcjonowa³o 30 rzemie¶lników zajmuj±cych siê wytwarzaniem piwa. Do koñca XIX w. utrzyma³o siê sze¶æ ma³ych browarów. Swój browar mia³ miêdzy innymi klasztor paradyski.
W 1641 r. obok ko¶cio³a pw. ¦wiêtego Micha³a powsta³ pierwszy browar z prawdziwego zdarzenia. Warzone w nim na masow± skalê piwo nazywa³o siê Z³oty Peschel. Napój cieszy³ siê wielkim uznaniem. Z czasem piwo uros³o nawet do rangi towaru markowego, a jego nazwa sta³a siê rozpoznawalna. Browar mia³ w³asn± eleganck± piwiarniê. Mie¶ci³a siê na rynku w pomieszczeniu, gdzie po wojnie znajdowa³a siê restauracja My¶liwska. Piwo Peschel trafia³o miêdzy innymi do piwoszy w Zielonej Górze, a nawet we Frankfurcie nad Odr±.

Kryzys Zamkowego

W 1871 r. Peschelowi wyros³a konkurencja - Browar Zamkowy, o wiele wiêkszy od browaru Z³otego Peschela. Dzi¶ pozosta³y po nim tylko wzgórze zamkowe i wielkie zrujnowane piwnice. Browar za³o¿y³a rodzina Lotterów. Produkowane tam piwo by³o tañsze od Peschela. Obydwie marki konkurowa³y ze sob±. Peschel utrzyma³ pozycjê lidera, zdobywaj±c okre¶lenie piwa luksusowego. Niestety, Lotterowie mieli pecha. G³êboki kryzys gospodarczy w Niemczech wymusi³ sprzeda¿ Browaru Zamkowego w 1920 r. - Fabrykê piwa kupi³ browar Ostquell z Frankfurtu nad Odr± - opowiada A. Gonciarz. Lotter zmar³ w nêdzy. Z jego fabryki powsta³a filia frankfurckiego Ostquella.
Obydwa miejskie browary przetrwa³y do koñca II wojny ¶wiatowej. Potem przesta³y produkowaæ. Dzi¶ pozosta³y po nich tylko ruiny, dokumenty oraz beczki, kufle i podstawki zgromadzone w gablotach muzeum regionalnego. Mo¿na tam obejrzeæ równie¿ zdjêcia obrazuj±ce wielki browar zamkowy i pijalniê z³otego piwa w restauracji My¶liwska.


PIOTR JÊDZURA
324 88 13
pjedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S
2011-11-28 23:07
Temat postu: Re: Stary browar
CzaroSW


nowy
postów: 1

FOTKI z tego jak teraz to wygl±da, praktycznie nic z tego nie zosta³o.
Browar Zamkowy
Zdjêcia z 27.11.11
CzaroSW

--
Nie ma ludzi twardych... s± tylko ¼le trafieni.




Logowanie
Login has³o Nie masz jeszcze konta? Mo¿esz sobie za³o¿yæ!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrze¿one.

0.048 | powered by jPORTAL 2