[Schwiebus.pl - ¦wiebodzin na starych kartach pocztowych, stare pocztówki, widokówki, kartki pocztowe]
Google
szukaj:
Home > Dzieñ za Dniem  

2005-10-13 15:01
Temat postu: Szefowa z praktyk±
ciachu


forum admin
postów: 823

Dzieñ za Dniem
Wydanie 39 [202] z dnia 5 pa¼dziernika 2005 r.

Rozmowa z Gra¿yn± Gregorowicz, nowym dyrektorem szpitala
Szefowa z praktyk±

Mê¿atka, dwoje dzieci. W 1990 roku rozpoczê³a pracê w tutejszym ZOZ-ie jako po³o¿na. Ukoñczy³a studia o kierunku zarz±dzanie i marketing. Pracowa³a w du¿ych ¶wiebodziñskich firmach: Seco/Warwick, KIM, tzw. przedsiêbiorstwach rynkowych. W szpitalu w Torzymiu zajmowa³a siê kontrolingiem, czyli kontrol± kosztów. Od 1999 roku naczelnik wydzia³u zdrowia w Starostwie Powiatowym w ¦wiebodzinie. W poniedzia³ek 26 wrze¶nia zarz±d powiatu powierzy³ jej stanowisko dyrektora SP ZOZ w ¦wiebodzinie.



- W ¶rodê 28 wrze¶nia spotka³a siê Pani ze zwi±zkowcami. Jeden z postulatów dotyczy³ przywrócenia do pracy osób zwolnionych przez poprzedniego dyrektora. Andrzeja Byczyñskiego przywróci³ do pracy jeszcze dyrektor Lebiotkowski.

- Ja natomiast wycofa³am wypowiedzenie starszej ksiêgowej. Dwóm osobom w wyniku dyskusji ze zwi±zkami zosta³ przed³u¿ony okres wypowiedzenia o 30 dni. Pozosta³ym czterem osobom nie cofnêli¶my wypowiedzeñ, jak to zosta³o ujête w protokole "poniewa¿ maj± ¼ród³o utrzymania".

- Spór zbiorowy zwi±zków z dyrektorem zosta³ zakoñczony.

- Tak, lecz nadal bêdziemy siê spotykaæ w sprawach zmian restrukturyzacyjnych w szpitalu.

- Jako naczelnik wydzia³u zdrowia zna³a Pani faktyczny stan szpitala?

- Trzeba pamiêtaæ, ¿e starostwo jest organem pomocniczym dla starosty i zarz±du powiatu. Ja wywi±zywa³am siê nale¿ycie ze swoich obowi±zków. Dane, które przedstawia³am, owszem, by³y z moj± analiz±, ale pochodzi³y ze szpitala. ¯aden z naczelników nie ma mocy sprawczej wp³ywania na organ jakim jest zarz±d.

- Nale¿y szybko uzupe³niæ dokumenty do programu restrukturyzacji.

- Czasu jest ma³o, a pracy bardzo du¿o. Przede wszystkim nale¿y doprowadziæ do ugody ze wszystkimi wierzycielami.

- Czy zgadza siê Pani z planem przygotowanym przez poprzedniego dyrektora?

- Nie zdo³a³am go jeszcze przeanalizowaæ. Na pewno musz± byæ wdro¿one dzia³ania, które zmniejsz± kosztowno¶æ szpitala. Ten zak³ad funkcjonuje, bo tu s± ludzie. Ja jestem zobowi±zana, by im przedstawiæ i podj±æ wspólne dzia³ania.

- Jak bêdzie wygl±da³ dialog z za³og±?

- Co jaki¶ czas bêd± siê odbywaæ spotkania z grupami zawodowymi, bo spraw, które trzeba przedyskutowaæ jest bardzo du¿o.

- Pacjenci woleliby byæ ¿ywieni przez szpitaln± kuchniê.

- ¯ywienie szpitalne jest trudne. Chcia³abym, aby kuchnia zosta³a tutaj, choæ mo¿e nie w stu procentach musi j± prowadziæ SP ZOZ.

- Dyrektor Lebiotkowski zatrudnia³ sztab prawników. Zwolni ich Pani?

- ¯aden tak du¿y zak³ad nie mo¿e funkcjonowaæ bez obs³ugi prawnej. Moje dzia³ania musz± mieæ na celu dobro tego zak³adu. Nie wszystko da siê przeci±æ, s± pewne umowy.

- Pani poprzednicy obiecywali sprowadziæ lekarzy specjalistów wysokiej klasy. My¶la³a ju¿ Pani jak podnie¶æ standardy leczenia?

- Nie da siê dobrych dzia³añ podejmowaæ szybko. Ja nie jestem lekarzem, w kwestiach tych bêdê siê posi³kowa³a rozmowami z nimi. Na dzisiaj nie jestem w stanie siê wypowiedzieæ.

- Pe³ni±cym obowi±zki zastêpcy do spraw medycznych jest doktor Alfred Bielewicz.

- Cieszy siê du¿ym uznaniem, ma do¶wiadczenie. Jest wiele spraw merytorycznych. Lekarz jest mi potrzebny, ¿eby tê pracê usprawniæ.

Rozmawia³a:

Renata Zdanowicz

--
C
U
S
2007-01-24 18:42
Temat postu: Zwolnienia w drodze
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Lubuska
24 stycznia 2007 - 8:53

Zwolnienia w drodze

Poniedzia³kowe rozmowy zwi±zków zawodowych ze starostwem i dyrekcj± lecznicy nie przynios³y rozwi±zania.

W spotkaniu nie uczestniczy³a dyrektor szpital Gra¿yna Gregorowicz. W zamian by³a jej zastêpca. - Nie by³a jednak przygotowana do negocjacji na temat zwolnieñ - informuje wicestarosta Jolanta Starzewska.

To samo mówi± zwi±zkowcy. W rezultacie spotkanie nie da³o ¿adnego rezultatu.
- Za to na pewno wypowiedzenia dostanie lub nawet ju¿ dosta³o sze¶æ osób - mówi przewodnicz±cy NSZZ Solidarno¶æ szpitala Jerzy Hawran.

Pracownicy placówki s± rozgoryczeni, twierdz±, ¿e rozmowy by³y tylko sposobem na uspokojenie emocji. A te mog± teraz jeszcze bardziej narastaæ. - W szpitalu jest stan pogotowia strajkowego - ostrzega J. Hawran.

Odeszli na emerytury

Wypowiedzenia mia³o dostaæ dziewiêciu kierowców i sanitariuszy. Dostanie je czterech kierowców i dwóch sanitariuszy. - Inni odeszli na wcze¶niejsze emerytury, jedna osoba sama zrezygnowa³a z pracy - dodaje J. Hawran.

Wypowiedzeniom dziwi siê te¿ wicestarosta. - Proponowali¶my wstrzymanie ich wrêczenia do chwili znalezienia ludziom innego zajêcia - mówi J. Starzewska.

Zwi±zkowcy rozumiej± nieobecno¶æ szefowej lecznicy na spotkaniu. J. Hawran zapewnia, ¿e le¿y ona na oddziale wewnêtrznym. Zwi±zkowiec dziwi siê jednak, bo podobno podpisuje dokumenty.

Wczoraj sekretarka w gabinecie dyrektor Gregorowicz potwierdzi³a, ¿e szefowa jest na chorobowym. Powiedzia³a te¿, ¿e prawdopodobnie wysz³a ze szpitala.

Jednak do po³udnia w starostwie nie by³o jeszcze zwolnienia lekarskiego dyrektorki. Nie uda³o siê nam te¿ skontaktowaæ z G. Gregorowicz.

Potrzebna matura

Starostwo nie mo¿e anulowaæ wypowiedzeñ pracownikom szpitala. Ich pracodawc± jest lecznica.
- Odby³o siê ju¿ spotkanie z dyrektork± urzêdu pracy, szukamy ludziom nowego zajêcia - zapewnia wicestarosta Starzewska.

Starostwo zapewni te¿ pracownikom przekwalifikowanie zawodowe. W grê wchodzi nawet zdobycie zawodowego prawa jazdy.

Zagro¿eni zwolnieniem pracownicy, ¿eby utrzymaæ etaty wyrazili chêæ dokszta³cania. - Ju¿ z³o¿yli dokumenty w o¶rodkach szkoleniowych - mówi J. Hawran. Niestety mo¿e okazaæ siê, ¿e to za ma³o.

- Aby szybko zdobyæ kwalifikacje ratownika medycznego, konieczna jest nauka w studium policealnym, do tego potrzebna jest matura, ci ludzie jej nie maj± - dodaje J. Starzewska.

Brak pieniêdzy

Przypomnijmy. Szefowa szpitala wyja¶nia³a, ¿e powodem zwolnienia ludzi jest brak pieniêdzy na ich etaty.

Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuj±c oferty od szpitali na finansowanie zespo³ów karetek za pierwszym razem niemal nikogo nie wybra³. Drugie podej¶cie postawi³o przed szpitalami ni¿sze wymagania. Jednocze¶nie mniejsze by³y te¿ stawki z kasy NFZ. W rezultacie szpitale dosta³y mniej pieniêdzy na utrzymanie zespo³ów wyjazdowych.

Zwolnienie osób ma daæ lecznicy oszczêdno¶æ ponad 560 z³ dziennie.
Kierowców zast±pi± ratownicy medyczni. Przejd± psychotesty. Je¿eli je zalicz± i maj± ju¿ prawo jazdy kategorii B, to mog± zasi±¶æ za kierownic± karetki.

Piotr Jêdzura
pJedzura@gazetalubuska.pl

--
C
U
S
2007-03-08 09:40
Temat postu: Zmiany w fotelu szefa
ciachu


forum admin
postów: 823

Gazeta Lubuska 8 marca 2007

Zmiany w fotelu szefa

Gra¿yna Gregorowicz z³o¿y³a wypowiedzenie ze stanowiska dyrektora szpitala. Zapewnia, ¿e zosta³a do tego zmuszona przez starostê.

Od dawna mówi³o siê o zmianie szefa placówki. Teraz sta³o siê to rzeczywisto¶ci±.

Na biurku starosty Zbigniewa Szumskiego jest ju¿ wypowiedzenie dyrektor G. Gregorowicz. Zgodnie z nim 23 marca skoñczy ona szefowaæ lecznicy. - Wypowiedzenie zosta³o przyjête - informuje Z. Szumski.

Szef powiatu rozmawia³ z G. Gregorowicz, ale nie wyja¶nia dlaczego zrezygnowa³a ona ze stanowiska. - Wykona³a plan restrukturyzacji za³o¿ony przez poprzedni zarz±d - mówi Z. Szumski.

Wybior± mened¿era

Jeszcze nie wiadomo, kto zostanie nowym dyrektorem szpitala. O formie jego wyboru zadecyduje rada. S± dwie mo¿liwo¶ci. Jedna dopuszcza wybór szefa przez radnych. Druga to konkurs.

- Prowadzimy ju¿ konsultacje z kandydatami do dyrektorskiego fotela - dodaje starosta. Na razie nie padaj± jeszcze ¿adne nazwiska. Na pewno nie s± to jednak lekarze. Zdecydowano siê na mened¿erów, którzy zajm± siê ratowaniem sytuacji finansowej szpitala.

A ta jest z³a. W styczniu lecznicy przyby³o ok. 240 tys. z³ d³ugu. Z tego m.in. powodu przygotowywana jest "ksiêga wyj¶cia". - Ma ona pokazaæ gdzie tkwi± s³abo¶ci, dlaczego nasze kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia s± tak s³abe - wyja¶nia Z. Szumski.
reklama

Znowu polityka

Tymczasem G. Gregorowicz zapewnia, ¿e zosta³a zmuszona do rezygnacji ze stanowiska. - Starosta pokaza³ swoje prawdziwe oblicze, zapewni³ mnie, ¿e jak nie odejdê sama, to nabru¼dzi mi w papierach, bêdê nêkana psychicznie - mówi szefowa lecznicy.

Starosta mówi, ¿e s³owa G. Gregorowicz to bzdura. - Powiedzia³em tylko, ¿e ma bardzo s³ab± sytuacjê w radzie, co mo¿e kosztowaæ j± dalszy uszczerbek na zdrowiu - przyznaje Z. Szumski. A ostatnio G. Gregorowicz by³a na zwolnieniu lekarskim.

Szefowa szpitala podkre¶la, ¿e przymuszenie jej do rezygnacji, to równie¿ decyzja polityczna. Jej zdaniem wygl±da na to, ¿e stanowisko w szpitalnym fotelu dyrektorskim znowu zosta³o komu¶ obiecane.

- Je¿eli s± jakie¶ zobowi±zania polityczne, to wystarczy³o mi o tym powiedzieæ, odesz³abym z dnia na dzieñ nie robi±c problemów - mówi G. Gregorowicz.

Co na to starosta? - Nie wiem czy to decyzja polityczna, czy te¿ nie, przede wszystkim zale¿y mi na znalezieniu rozwi±zania jak najlepszego dla szpitala - informuje Z. Szumski.

G. Gregorowicz nie ukrywa smutku. Opowiada, ¿e przez pó³ roku po¶wiêca³a pracy od 14 do 16 godzin dziennie. Cierpia³a na tym jej rodzina.

Szefowa lecznicy nie chce wyci±gaæ ¿adnych konsekwencji prawnych, choæ twierdzi, ¿e na zachowanie starosty ma ¶wiadków. - Nigdy nie zni¿am siê do metod walki przeciwników, nie bêdê urz±dzaæ igrzysk - dodaje G. Gregorowicz.

Piotr Jêdzura

--
C
U
S




Logowanie
Login has³o Nie masz jeszcze konta? Mo¿esz sobie za³o¿yæ!

© 2001-2012 by Robert Ziach C&Co. A.G.™ ® 2012 by Schwiebus.pl
Wszelkie prawa zastrze¿one.

0.047 | powered by jPORTAL 2