Świebodzin i okolice na dawnych kartach pocztowych
Świebodzińska Gazeta Powiatowa
Wydanie 4 [112] kwiecień 2001 r.
Taki tytuł nosi album, który ukazał się w lutym b.r nakładem lokalnego wydawnictwa pt-druk. Pocztówki wybrane zostały ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, którego pracownicy opracowali także tekst wprowadzający i opisy.
W albumie znalazło się 56 archiwalnych kart pocztowych z lat 1895-1941 z różnych miejscowości Powiatu Świebodzińskiego. 25 widokówek przedstawia Świebodzin oraz. należące do miasta, tereny nad jeż. Niesłysz. Są one pogrupowane wg rangi tematu. Inne większe ośrodki, tzn. Lubrza. Łagów. Szczaniec i Zbąszynek, a także klasztor paradyski ukazane sq na kilku kartkach. Pozostałe miejscowości reprezentowane są przez pojedyncze pocztówki.
Warto dokładnie przyjrzeć się prezentowanym widokówkom. Widać na nich znane nam miejsca, ale często jakże inne niż oglądane współcześnie. Wielu pięknych budynków już nie ma, miejscowości rozrosły się i zmieniły oblicze. Pocztówki z wiosek przedstawiają najczęściej typowe obiekty: kościoły, szkoły, gospody, także pałace: niektóre już nieistniejące, inne zaniedbane i popadające w ruinę. Może niedługo jedynym śladem po nich będą stare widokówki. Dawne karty pocztowe pomagają też wyobrazić sobie życię mieszkańców tych terenów pięćdziesiąt czy sto lat temu, otoczenie w jakim mieszkali i pracowali. Ale ukazują także, jak zmieniały się gusta w odbiorze ilustrowanych kart korespondencyjnych. Od pięknie zdobionych, kolorowych litografii, poprzez różnej jakości kartki drukowane, po masowe fotowidoków-ki. Pocztówki zgromadzone w jednym miejscu niosą ze sobą sporą dawkę informacji. Trzeba tylko poświęcić nieco czasu na ich dokładne obejrzenie i przemyślenie.
Dużym atutem tego wydawnictwa jest jakość reprodukcji. Kartki wydrukowano z pełnym odwzorowaniem barw. dzięki czemu nawet egzemplarze czarno-białe zachowały swój urok. Także ciekawa i estetycznie wykonana okładka zachęca do umieszczenia tej pozycji w domowej biblioteczce.
Album można kupić w punkcie sprzedaży w Muzeum Regionalnym. Zapraszamy!
Adam Gonciarz
Muzeum Regionalne w Świebodzinie
|