Wszyscy zgadzamy się, że renowacja naszej starówki jest niezbędna. Podstawowym elementem modernizacji jest wymiana nawierzchni placu. Przy tej okazji władze miasta zdecydowały o konieczności wprowadzenia ruchu samochodowego. I tak powstaną ulice łączące ul. Wiejską z Górną oraz ul. Głowackiego z 30-Stycznia.
Na każdej z nowopowstałych ulic będą dwie zatoczki parkingowe dla samochodów dostawczych. Będą one oddzielone od reszty placu słupkami. Ulice będą miały 12 cm krawężnik.
Jeśli macie państwo inne pomysły na zagospodarowanie placu to prosimy o przesłanie Waszych sugestii na adres e-mail Stowarzyszenia.
7 grudnia br. nasze Stowarzyszenie zwróciło się do Burmistrza Świebodzina z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie akcji informacyjnej na Placu Jana Pawła II w Świebodzinie.
Celem bezpośrednim akcji miało być obrazowe przedstawienie mieszkańcom Świebodzina, poprzez symulację w terenie, realnego wyglądu oraz funkcjonowania miejskiego rynku po zmianach jakie nastąpią w wyniku renowacji nawierzchni, a w szczególności po wprowadzeniu na nim ruchu kołowego.
Celem nadrzędnym akcji miało być zainteresowanie mieszkańców miasta ważnymi sprawami regionu oraz danie im możliwości wyrażenia swego stanowiska w przypadku spraw problematycznych. Pragneliśmy, aby akcja przyczyniła się do wypracowania takiego rozwiązania odnośnie wyglądu Placu Jana Pawła II oraz jego funkcjonowania, który będzie satysfakcjonował mieszkańców Świebodzina przez następne kilkadziesiąt lat.
Popełniliśmy błąd składając stosowne pismo zbyt późno. Mimo wszystko liczyliśmy na to, że nasz wnisek zostanie rozpatrzony przez Burmistrza pozytywnie, bez zbędnej zwłoki umożliwiając tym samym wcześniejsze rozgłoszenie informacji o planowanej akcji i przeprowadzenie jej w sobotę, 16 grudnia.
Uczymy się na błędach. Sobotnia akcja musiała zostać odwołana zanim jeszcze cokoliek o niej zaczęło być słychać.
Wg. przedstawionego Panu Burmistrzowi scenariusza planowaliśmy:
- przy użyciu taśm ostrzegawczych wytyczyć pasy ruchu oraz zatoki parkingowe zgodnie z projektem renowacji Placu,
- zainscenizować ruch kołowy po wyznaczonych pasach ruchu, bądź jedynie ustawić na nich samochody (względy bezpieczeństwa uczestników akcji),
- informować zainteresowanych o szczegółach projektu, rozdawać ulotki informacyjne,
- przeprowadzić wśród obecnych sondaż oddający ich stosunek do projektowanego ruchu kołowego na terenie rynku
- zebranie pomysłów na inne rozwiązanie problemu związanego z dowozem towarów do funkcjonujących wokół Ratusza sklepów, kawiarnii, instytucji.
Wyczekiwana od tylu lat inwestycja ruszyła. Tylko dlaczego wzbudza wokół siebie tyle kontrowersji zamiast wszystkich cieszyć? Komu i dla czego tak bardzo zależy na puszczeniu samochodów przez rynek? Czy tak to ma znowu wyglądać?