Powiat Świebodziński na dawnych pocztówkach
Świebodzińska Gazeta Powiatowa
Wydanie Nr 09[105] 2000
Od początku lipca do końca września br. Muzeum Regionalne w Świebodzinie zaprasza do oglądania wystawy pt. „Świebodzin i okolice na dawnych kartach pocztowych". Jest to kolejna próba przybliżenia historii naszego regionu poprzez stare pocztówki. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym Muzeum prezentowało dawne widokówki Świebodzina. Teraz, dzięki stałemu poszerzaniu zbiorów, możliwe stało się ukazanie także innych, niemniej interesujących miejscowości. Na wystawie prezentowany jest wybór (215) spośród przeszło 550 dawnych widokówek z terenu obecnego powiatu, jakie znajdują się w zbiorach Muzeum.
Koniec XIX i początek XX w., to tzw. zloty okres karty pocztowej.
Z tego okresu (do ok. 1920 r.) pochodzi znaczna część, wydanych przed 1945 r., pocztówek. Zadziwiająca dla współczesnego odbiorcy jest różnorodność oraz ilość wydanych widokówek. Niemal każda, najmniejsza nawet miejscowość miała przynajmniej jedną kartkę. Nie tylko umożliwiała ona przesłanie pozdrowień znajomej osobie, ale była także świetnym elementem reklamy miasta, wioski, czy po prostu sklepu lub gospody. Właśnie właściciele restauracji i zajazdów byli często wydawcami lub nakładcami pocztówek. W większych miejscowościach wydawcami byli także księgarze, właściciele sklepów, fotografowie. Ciekawostką jest, że kartki pocztowe dla tego obszaru wydawane były również w innych, odległych miastach, jak Wrocław, Gubin, Lipsk czy Magdeburg.
Odrębnym tematem jest wygląd i techniki wykonania pocztówek. Początkowo powstawały głównie estetyczne, ale pracochłonne kartki litograficzne (często barwne), później także wykonywane różnymi technikami druku.
Od połowy lat 20-tych zaczynają dominować fotowidokówki, łatwe i tanie w masowej produkcji, ale pozbawione już części uroku. Są one jednak cenne z powodu wiernego ukazywania rzeczywistości, gdyż rzadko występuje na nich (częsty wcześniej) retusz czy fotomontaż.
Warto więc poświęcić nieco czasu na dokładne obejrzenie wystawy, która ukazuje nasze najbliższe okolice sprzed 60 czy 100 lat. Co się zmieniło (na lepsze lub na gorsze) każdy będzie mógł ocenić osobiście.
Adam Gonciarz